Keď divému severskému vlčiemu alfa samcovi rupne v bedni, tak okamžite zabúda, že je divoké zviera. Začne hneď silácky skotačiť okolo vatry a bezprostredne tvoriť klasický heavík a súdny fanda si môže akurát vykĺbiť krčné stavce tým neveriacim headbangom. Ôsmy pokus švédskeho štvorhlavého Wolfa je taký pohodový chlapský opus... zaútočili, vyhrali, fľašku vodky otvorili, o metalových témach porozprávali, o havranoch, o čiernych vdovách, no a občas aj niekoho roztrhali.

Ich pokus o drsný silácky heavík, ktorý sa obzerá po koreňoch štýlu, a tak pokus má pramálo spoločného s moderným metalom, aj keď určité presahy do vážnejšieho vyznenia, ktoré vyzdvihuje zvláštna naozajstná pachuť kovového podzemia a progresívnej epiky, sa im uprieť nedajú.Je pravdou, že tomuto opusu hodne sluší tá skoro až archaická produkcia, slušia mu tie klišéovité nápady, sluší mu aj spevný a pritom klasicky znejúci vokál, ale hodne mu ubližuje to, že za každú cenu majú tendenciu, agresiu a melodiku doťahovať ad absurdum, až to vyznieva príliš tradične: dokážem si predstaviť, že by to mohlo byť viac dotiahnuté ako po aranžérskej stránke, tak aj zvukovej. Nie že sú málo retro, ale oni to s tou archaickosťou preháňajú. Niektoré pasáže sú až príliš obyčajné, iné zase moc klišoidné. Dielče veci sa mu uprieť nedajú. Sú tu momenty naozaj fantastické, ale udržať tracky nad hladinou pátosu a prázdnych proklamácií, to im veľmi nevychádza.

spustiť videospustiť video

Hneď úvod je silný „jak prase“, nadupaná „Shoot to Kill“ vyťahuje na svetlo riffy a refrény zakonzervované v drážkach starých vinylov z vrcholných osemdesiatok. Kompozícia perfektne uvádza celý opus a navodzuje tú správnu atmosféru. Mohutne šliapajúca „Guillotine“ naozaj pôsobí ako kolmý útok ostrej zošikmenej čepele z výšky drevenej konštrukcie na nepripravené krčné stavce nič netušiaceho trasohlava. „Dead Man's Hand“ trčí ako pahýľ mŕtveho muža dve stopy od náhrobného kameňa a jeho nálada, rytmus a atmosféra pripomína diovské prvé dosky. Ale už pri ďalšej „Midnight Hour“ sa objavia hitové melodické prvky a rýchlejšie stredné tempo, čo tvorbu vlka hádže do akéhosi power metalu s pripomienkou na Hammer Fall. Nevadí, stále je to zaujímavé... Pri „Mass Confusion“ preraďujú a naložia na fanúšika trochu tej ťažoby a pátosu. Zároveň dávajú ironický obraz toho, že predstavy väčšiny fans o súčasnej heavymetalovej scéne ohraničujú taký HammerFall či Gamma Ray. Mohutný silný Vlk zo švédskych plání nám ukazuje to, čo presne takýmto bandám chýba (duchovný presah existencie iných subžánrov). A...čiastočne im to vyšlo, aj keď osobne mi chýba len malý náznak fascinácie niečím iným než heavymetalovou metafyzikou. „The Cold Emptiness“ prefrčí ako niečo z osemdesiatok a titulka „Feeding the Machine“ s pekným kĺzavým riffom a zaujímavou vokálnou linkou je konečne niečím iným ako zbytok albumu. Asi najlepšou skladbou sa javí „The Raven“, ktorá sa na nič nehrá a len znie a odsýpa. Samozrejme, aj tu je všetko povedomé, ale tak nejak to človek nevníma a dáva tomuto kúsku plný počet bodov. „Black Widow“ je slušná pecka, ale niekedy v nápadoch to drhne a nevedia sa rozhodnúť, čo má v nej prevažovať - či ostrý power, či viac retra, alebo moderného heavíku. Nakoniec je to o všetkom a v určitých momentoch sa zdá, že aj o ničom. V rovine podobenstva je to skvelé, ale niektoré pasáže vyvolávajú rozpačitý dojem. Ako trebárs „Devil in the Flesh“ vyslovene až vadí a záverečná, skoro epika „A Thief Inside“ vypichuje to, čo bolo skvelé na začiatku. Vrchol opusu!

Po viacerých vypočutiach niektoré dojmy sa poopravia, ale aj zhoršia, a tak konečné resumé albumu je diskutabilné. Je to nadupané, rýchle, ale bez prekvapení a progresie... a ten zvláštny bezpohlavný vokál začne liezť na nervy už po štvrtej skladbe. Avšak... celkom príjemné prekvapenie na koniec zimy.

Moje hodnotenie:

Švédsky Wolf znovu zavýja (recenzia) - 1Švédsky Wolf znovu zavýja (recenzia) - 2Švédsky Wolf znovu zavýja (recenzia) - 3Švédsky Wolf znovu zavýja (recenzia) - 4Švédsky Wolf znovu zavýja (recenzia) - 5Švédsky Wolf znovu zavýja (recenzia) - 6Švédsky Wolf znovu zavýja (recenzia) - 7Švédsky Wolf znovu zavýja (recenzia) - 8Švédsky Wolf znovu zavýja (recenzia) - 9Švédsky Wolf znovu zavýja (recenzia) - 10