Čo môže byť lepšia príležitosť vydať sa do srdca našej krajiny ako vystúpenie takej legendy, ako sú SUFFOCATION? Tí Banskú Bystricu a klub Tartaros navštívili 15. júna.

 

Akcia bola naplánovaná na 19:00 s tým, že prvá kapela začne hrať o 19:30. Pokiaľ ste prišli v tomto časovom rozpätí, keď rátam ešte presunutie z parkoviska pod námestím, tak je to akurát. Cestou stretávate podobné individuá ako vy, odeté v čiernom, čo by nebolo až také výnimočné, lenže pri prechode okolo Chaoz Pubu, kde sedí veselá kopa metlákov, niečo vám zarezonuje, len ešte neviete čo. Ale keď na vás začnú kričať ,,Hi man!“, tak vám to trkne. Pred vami je Suffocation, ktorí sa posilňujú pred vystúpením a veselo sa s vami dávajú do reči, fotka s kýmkoľvek nie je problém. Pri takomto dobrom štarte večera je vám jasné, že už to môže byť len lepšie a lepšie.

 

V klube už hrali BLOODY REDEMPTION, ktorí začali o pár minút skôr, aby stihli čo najviac zo svojho 30-minútového setu. Pre mňa to bola prvá osobná skúsenosť s touto kapelou a musím skonštatovať, že veľmi pozitívna. Hrali pomerne pomalší, klasický death metal. Skladby pochádzali z ich debutového počinu Infected Mind. Pochváliť ich treba aj za pohyb na pódiu. Napriek tomu, že sú pomerne mladá kapela, nestáli tam ako soľné stĺpy, ale svojimi kreáciami a headbangovaním pridávali k hudbe aj určité vizuálne precítenie. Ako domáca skupina pritiahli už od začiatku večera dosť ľudí. Konečne bolo v tomto klube viac vidieť ako 30-40 platiacich.


Po nich nasledovali naše východniarske legendy PERVERSITY. K tejto kapele niet čo dodať. Hrajú to svoje už 23 rokov a na pódiu to vedia podať.  Minulý rok vydali album Idolatry, takže ich zvyšenú koncertnú aktivitu je celkom cítiť. Ja som ich behom mesiaca videl už druhýkrát, ale určite neľutujem.

Posledným predskokanom boli CRANIOTOMY. Žiaľ, z ich krátkeho setu som videl iba posledné skladby, keďže som patril k tým drzáňom, čo sa im podarilo nanominovať sa do backstageu ku kapele Suffocation. Tí sa presunuli z neďalekého podniku a teraz chillovali v zákulisí. Už keď sme tam vošli, pchali nám pivo do ruky a veselo s nami debatovali ako so starými známymi. Oceňujem takýto prístup kapely, ktorej členovia napriek tomu, že by mohli, nerobili zo seba žiadne hviezdy a úplne priateľsky sa chovali ku každému. Špeciálne Terrance Hobbs sa choval asi najfamiliárnejšie.

 

Ale naspäť ku Craniotomy. Napriek tomu, že som ich videl kratšie, užil som si ich naplno. Ich mäsiarsky brutal death metal riadne oživil Tartaros. A po klasickom death metale sa teraz ozývalo krochkanie a pod pódiom sa vytváral riadny kotol.

Dnes sa žiadny časový posun nekonal, a tak sa aj posledná a zároveň najočakávanejšia kapela postavila na pódium na minútu presne. Napriek šuškande, že odmietli zvukovú skúšku, vybehli na pódium v plnej sile a bez výraznejšej slabiny spustili masaker. Odozvou im bol poriadne nabitý kotol, v ktorom sa riadne šalelo, vďaka čomu sa nejeden pokojne headbangujúci fanúšik zrazu ocitol prišpendlený o stenu či pódium. Teplota stúpla na bod varu a všetci sme sa kúpali vo vlastnej šťave.

 

Napriek tomu, že okrem Hobbsa z pôvodnej zostavy nezostal kameň na kameni, Suffo sa predviedli vo výbornej forme a ich koncertu niet čo vyčítať. Minulý rok im vyšiel už ôsmy album ...Of The Dark Light, ale set bol hlavne prierezom ich predchádzajúcou tvorbou. Rozlúčiť sa chceli skladbou Catatonia alebo Infecting The Crypts. Po masívnom skandovaní ale skonštatovali, že teraz nemôžu ešte odísť a musia ešte niečo zahrať. Po jednoskladbovom prídavku to už bol naozaj koniec vystúpenia, nie však večera. Aj skupina samotná, hneď ako si vydýchla, išla medzi ľudí a pokračovali s nimi v priateľskej debate ďaľšie hodiny.

 

Koncert dopadol snáď najlepšie, ako mohol. Okrem samotnej kapely Suffocation, ktorí okrem výborne zahratého koncertu majú neskutočne pozitívny prístup k fanúšikom, treba pochváliť aj predkapely, ktoré výkonom nijako nezaostávali a špeciálne by som vyzdvihol zvuk, lebo ten v takej kvalite u všetkých kapiel je v Tartarose zatiaľ vec nevídaná.