Štokholmský klasický heavy metal v podaní kapely STARBLIND je s každým albumom lepší a lepší. Kapela sa značne vyvíja hudobne a pri pohľade na jednotlivé obaly albumov očividne aj gragicky. Navyše do svojich radov prijala nového speváka. Aj preto sme boli zvedaví, ako sa kapele darí a čo môžeme očakávať od ich najnovšieho albumu Never Seen Again, ktorý vychádza 24. novembra.

 

Na začiatok nám povedzte niečo o vašej kapele. Ako dlho už fungujete?

Starblind existuje z jediného prozaického dôvodu. Priniesť svetu poriadne nadupaný heavy metal, heavy metal, ktorý vám prebodne srdce a znie tak, ako zvykol znieť v osemdesiatych rokoch. Kapela Starblind sa sformovala v roku 2013 a momentálne pracuje už na treťom albume Never Seen Again.

 

Mohol by som sa opýtať, ako ste sa dopracovali k názvu Starblind? Existuje nejaké prepojenie s rovnomennou skladbou od kapely Iron Maiden?

Vlaste sme mali na začiatku hneď niekoľko návrhov, tak sme sa rozhodli hlasovať. No a názov Starblind dostal sto percent hlasov.  

 

Spomínali ste, že momentálne pracujete na treťom albume. Povedzte nám teda niečo o ňom. Aké hlavné rozdiely vidíte medzi prichádzajúcou doskou a jej dvoma predchodkyňami?

Najpodstatnejšou zmenou je to, že máme nového speváka. Taktiež sme vďaka Robertovi Romagnaovi narástli aj zvukovo. Písanie skladieb sa taktiež veľmi zlepšilo. Na novom albume nenájdete žiadnu hudobnú vatu. Aspoň podľa nás.

 

Ako zapôsobili personálne zmeny na vašu hudbu?

Obaja, kapela aj Mike, sa vyvíjali a najlepším riešením pre všetkých nakoniec bolo ísť rozličnými cestami. Mike momentálne využíva svoj skvelý hlas v jeho novej kapele Stormburner. Určite by ste si ich mali vypočuť. Zorganizovali sme niekoľko konkurzov, aby sme našli nového speváka a našli sme toho najlepšieho. Volá sa Marcus Sannefjord Olkerud. Skvelý spevák s obrovským rozsahom, ktorý dokonale zapadol do zvuku kapely Starblind.

 

Pochádzajú hudba aj text výhradne z dielne kapely? Kde beriete inšpiráciu k svojim textom? Akými témami sa v nich zaoberáte?

Áno, či hudba, či texty, všetko je naše vlastné. Hlavnou témou najnovšieho albumu, ako naznačuje aj jeho názov, sú príbehy o ľuďoch, ktorí miznú, opúšťajú nás či zomierajú. Text k balade Eternally Bound, ktorého autorom je Marcus, má veľký význam hlavne pre neho. Stará mama jeho priateľky, bohužiaľ, skonala počas príprav nášho albumu a táto skladba je inšpirovaná práve ňou a jej odchodom.

 

Kto je autorom obalu na váš nový album? Vidno tam veľmi ráznu zmenu v grafike oproti prvým dvom albumom. Spája sa príbeh, ktorý sa za týmto obalom skrýva, s konkrétnou skladbou alebo je s albumom prepojený inak?

Autorom nového obalu je veľmi talentovaný umelec Timo Wuerz. Obal je založený na príbehu, ktorý sa skrýva v texte titulnej skladby albumu. Je o nešťastnom osude bádateľov, ktorí stroskotali so svojou loďou ďaleko od civilizácie. Smrť je ďalšou témou, ktorá sa nesie celým albumom a je vyobrazená aj na obale ako kosec striehnuci a približujúci sa k zúfalým námorníkom.

 

Ste so svojou novou doskou spokojní? Máte na nej nejakú obľúbenú skladbu?

Celý album absolútne milujeme. A pevne veríme, že poslucháči to budú brať rovnako. Je ťažké vybrať konkrétnu skladbu spomedzi všetkých, všetky sú super. Ale áno. Skladby Avarice, Pride & Glory a Demon Rider hráme skutočne radi.


Stretli ste sa už s nejakými ohlasmi zo strany fanúšikov?

Nevieme sa dočkať všetkých tých reakcií. Dúfame, že fanúšikovia budú náš tretí album milovať tak veľmi ako my. Táto nahrávka má všetky ingrediencie, ktoré vo svojej kuchyni Starblind používajú. Silné povznášajúce vokály od Marcusa, drvivé bicie od Zaka, vzrušujúce gitary od Björna a J.J.-a a bleskovú basu od Daniela.

 

Máte z tvorenia alebo nahrávania aj nejaké zábavné príhody?

Nahrávanie je pre kapelu Starblind vždy veľmi zábavným obdobím. Nahrávame všetko okrem spevu spolu. Jednou vtipnou vecou počas nahrávania Never Seen Again bolo, že na konci celého procesu sme si mysleli, že všetky skladby sú hotové. Boli sme veľmi šťastní, že všetko šlo tak rýchlo. Na ďalší deň sme zistili, že sme zabudli nahrať spev do jednej skladby. Nuž, stáva sa.

 

Zo Švédska pochádza veľa kapiel, napríklad HammerFall či Sabaton, ale aj tvrdšie formácie ako Amon Amarth, Arch Enemy, Marduk či Meshuggah. Je tam u vás skutočne metal až taký populárny?

To je práve to, že Švédi milujú hrať metal a hrajú ho sakramentsky dobre, ale fanúšikovská základňa je tu, paradoxne, dosť malá.

 

Je ľahšie alebo ťažšie robiť tento druh muziky, keďže od vás pochádza toľko aj svetovo známych kapiel? Máte dostatok príležitostí zahrať si doma vo Švédsku?

Ako sme už spomenuli, skutočne máme veľa kvalitných metalových kapiel, ale napriek tomu, že fanúšikov je málo, nestretli sme sa ešte s problémov ohľadne hrania vo Švédsku. Pre švédske publikum je niekedy o čosi ťažšie hrať, pretože veľa ľudí, ktorí na koncert prídu, hrá vo svojich vlastných kapelách. To je dôvod, prečo sa niekedy zameriavajú viac na konkrétne pódiové chyby, ako na počúvanie a užívanie si hudby.

 

Máte nejaké obľúbené kapely zo Švédska?

Počúvame veľmi veľa muziky. Napríklad kapely ako Ambush, Air Raid, Steelwing, Palantír, Sadauk, The Storyteller, Blazon Stone či Stormburner.

 

Viem, že Slovensko ste už navštívili. Páčilo sa vám tu? Stihli ste registrovať aj nejaké tunajšie kapely?

Jedny z najlepších spomienok z toho turné máme práve z koncertov na Slovensku. Ľudia, ktorí turné na Slovensku manažovali, a, samozrejme, tamojšie publikum. Jednoducho skvelé. Ale aby sme boli úprimní, slovenské kapely sme ešte nepočúvali. Ale v budúcnosti to určite chceme napraviť, pretože vzhľadom na metalové archívy od vás pochádza veľmi veľa zaujímavých kapiel.

 

Plánujete už turné k vášmu novému albumu? Môžeme sa na vás opäť tešiť aj na Slovnesku?

Zatiaľ sme turné nenaplánovali. Ale radi by sme Slovensko opäť navštívili. Bolo tam skutočne neopísateľne skvelé publikum. Veríme, že sa znovu uvidíme v roku 2018.


spustiť videospustiť video

Použité zdroje:
Foto: Starblind