V jeden deň dostať na jedno pódium tri progmetalové kapely je slušný počin. Pokiaľ je každá z inej krajiny, nazvime to prierez svetovou tvorbou. Ak jedna z nich je to najlepšie, čo sa v danom žánri pohybuje po svetových pódiách, je to progmetalová hostina s gaštanovým pyré na záver. DREAM THEATER takýmto prídelom a aj dezertom so šľahačkou určite je už vyše tri dekády. A mali sme ich možnosť mať v bratislavskom NTC v utorok 16. júla.

 

Bolo to dva dni po vystúpení na Masters Of Rock vo Vizoviciach, čo mohlo trošku ovplyvniť návštevu. A v deň pražského koncertu germánskych podpaľačov Rammstein. Ale to asi veľký vplyv nemalo. Nakoniec sa pomaly, decentne a slušne nazbieralo takmer plné tenisové centrum.

 

S úderom 18. hodiny nastúpila prvá predkapela - PERSONA GRATA z Bratislavy. Aj napriek tomu, že na domácich stageoch ich často nevidieť a nepočuť, svoju základňu fanúšikov mali prítomnú a aj ich bolo počuť v dave „divadelníkov“.

 

Druhý support, britskí TESSERACT, dofičali na pódium ako Katrina do New Orleans. Spevák Daniel Tompkins dokázal, že pódium NTC je malé a zbehol aj medzi ľudí. Predstavili svoj aktuálny počin, album Sonder. V porovnaní s Bratislavčanmi boli hlučnejší a uskákanejší. Prišli si na svoje nielen uši, ale aj oči.

 

Presne podľa časového plánu začal aj headliner. Po párminútovom intre, doplnenom projekciou na veľkej obrazovke, prišli páni muzikanti a spustili svoj plný festivalový set. 90 minút prog metalu najvyššej kvalilty s klasickou pódiovou šou v danom žánri. Kto pozná Dream Theater, vie. Kto nepozná, nech ľutuje. Kto len teraz spoznal, má tému na doplnenie informácií.