Slovensko tento rok zasiahne ďalší víchor. Bude to víchor hudobný, ale vďaka tejto skupine to bude nie tajfún či uragán, ale doslova orkán. Pokiaľ sa power metal považuje za hraničný štýl medzi melodickým heavy metalom a na druhej strane s tvrdšími odnožami ako je thrash alebo death metal, títo muzikanti sú predstaviteľmi toho najextrémnejšieho power metalu.

Hovoríme o aktuálnej, ale už riadne zabehnutej stálici powermetalového neba – anglických Dragonforce z "Londýna", aj keď hudobníci pochádzajú z rôznych častí sveta, žijú v Londýne.

„Rýchlo a zbesilo“ v hudbe... ? - parafráza, ktorá sedí ako povestná riť na šerbeľ ...

Hudobne skĺbili Dragonforce najvyššie rýchlostné stupne, maximum melodičnosti, vzletné a zbormi podporené refrény, tony a tony úderov na bicích a úžasnú inštrumentálnu zdatnosť. To všetko prináša neskutočný koktail, ktorý ale títo páni muzikanti dokážu odprezentovať aj naživo, v živelných tempách.


Kapelu ťahá autorské gitarové duo Sam Totman a Herman Li. Na koncerte sa na ich zbesilú hru pozerajú fanúšikovia s otvorenými ústami a aj po rokoch hrania nevychádzajú z údivu. Niet sa čomu diviť, lebo títo páni na pódiu používajú k svojej show aj trampolínu, vyvýšené pódiá a popri rýchlom hraní skáču a pobehujú po pódiu a vymieňajú si s publikom neuveriteľnú energiu.
Všetko zozadu istí bubenícke eso Gee Anzalone a vokály zodpovedne spieva Marc Hudson. Novou posilou za basgitarou sa stala sympatická tmavovláska Alicia Vigil a s napätím očakávame, kto nahradil dlhodobého klávesáka Vadima Pružanova.

Album Extreme Power Metal (september 2019) je logickým pokračovaním v tvorbe skupiny. Žiadne zásadné zmeny, ekvilibristický štýl stále vybrusujú k dokonalosti. Na albume nechýbajú extra rýchle hymny, zborové spevy, silné refrény a milióny tónov počas gitarových sól, tony dvojkopákov a ešte stále šokujúce tempo. Nájdeme tu aj pomalšie, uvoľnenejšie "heavy" kompozície. Album ako taký zaklincuje doslova "víchricou posvätená" coververzia megahitu Celine Dion - My heart will go on. Spoznáte ju, ale pravdepodobne až pri refréne. Pri tom tempe sa tomu ani nik nečuduje.

Európske turné bude mať 2 časti, americké bude nasledovať po prvej časti a kapela nadviaže na koncerty aj letnými festivalmi. Skupina niekedy koncertuje tak intenzívne, že k jednému albumu absolvuje aj 500 koncertov. Preto sú niekedy prestávky medzi albumami trochu dlhšie.

Kai Hansen, praotec európskeho power metalu (poťažmo speed metalu) povedal o Dragonforce: "Áno, Dragonforce sa mi veľmi páčia! Sú v podstate niečím ako my v osemdesiatych rokoch. Nás titulovali tak, že Helloween je riadne zrýchlená verzia Iron Maiden. A Dragonforce? Tí sú dokonca zrýchlenou verziou Helloween!" (smiech)

spustiť videospustiť video

"Áno, Dragonforce sa mi veľmi páčia! Sú v podstate niečím ako my v osemdesiatych rokoch. Nás titulovali tak, že Helloween je riadne zrýchlená verzia Iron Maiden. A Dragonforce? Tí sú dokonca zrýchlenou verziou Helloween!"

Kai Hansen

V Anglicku boli Dragonforce za album Inhuman Rampage (2006) nominovaní na Grammy. Album s úvodnou skladbou "Through the Fire and Flames" bol dokonca ocenený "zlatom" za predaj viac ako pol milióna albumov. Účasť skladby na hre Guitar Hero im zabezpečila pozornosť, akú si niektoré iné kapely môžu len želať a snívať o nej. Dostali sa do uší aj takým fanúšikom, ku ktorým by sa neboli dostali nikdy alebo len náhodou. Fanúšikovská základňa sa tak rozprestiera po celom svete. Vidno to aj na čísle facebookových fanúšikov - 1,6 milióna.

Minuloročný marec bol pre skupinu míľnikom aj čo sa týka kanálu Youtube. Sledovanosť ich skladby Through The Fire And Flames dosiahla viac ako 100 000 000 pozretí. Takýmto počtom pozretí sa môžu pýšiť naozaj veľké hudobné esá. Dragonforce však majú milióny či dokonca desiatky miliónov pozretí a počutí svojich klipov či skladieb.

Od roku 2003 sa na hudobnej scéne pohybuje tento fenomén z Anglicka, zložený z muzikantov z viacerých krajín. Skupina zlomila predsudky o tom, že "rýchlejšie to už nejde". Zároveň nastavili rýchlostnú latku príliš vysoko, aj keď napodobniť sa ich pokúša viac adeptov. Ale piedestál v tomto patrí Dragonom od roku 2003 až doteraz. Preto sa aj slovenskí fanúšikovia môžu tešiť na všetko, čo naživo títo šialenci ponúkajú. Krkolomné rýchlostné preteky Hermana a Sama a kapely Dragonforce zaznejú v roku 2020 v troch slovenských mestách - Košiciach (21.6.), vo Zvolene (23.6.) a Bratislave (25.6.)

spustiť videospustiť video