Pozrite sa na zoznam albumov, na ktorých počuť hlas Jeffa Scotta Sota, a hneď vám bude jasné, že tento spevák nie je len taká neznáma postavička na rockovom poli. Spieval s Malmsteenom, s Journey, naspieval soundtrack k filmu Rock star a s vymenovávaním by sme mohli pokračovať. Teraz má však svoju kapelu SOTO, s ktorou v apríli minulého roka vydali druhý album Divak a práve na jeho podporu sa zastavili 22. februára aj v Bratislave.

 

Kto dorazil do Randalu pred ôsmou hodinou, na ktorú bol ohlásený začiatok koncertu, už prišiel o časť vystúpenia prvej predkapely MARY’S CREEK. Švédski rockeri sa to snažili poriadne nakopnúť, no ich vystúpenie sledovala naozaj len hŕstka ľudí roztrúsených po priestore. Pozeralo aj počúvalo sa ich príjemne. Svoj tretí album Infinity vydali tiež v minulom roku. Škoda len toho, že mnohí si ich šou nechali ujsť naozaj nechtiac.

 

Po nich to už pred hojnejším publikom  rozbalili Švajčiari VANADINE. Už granát na stojane mikrofónu speváka Mitcha naznačoval, že to poriadne odpália, a tak to aj bolo. Ľudí rozhýbali, rozkývali im hlavy, roztlieskali ruky, donútili ich prísť bližšie a ich koncert si užívať z prvých radov. Randal sa stále zapĺňal a ožíval. Ich vystúpenie bolo o niečo zaujímavejšie ako prvej kapely. Hutné rockové melódie občas dopĺňali akýmsi rapom, spevák sa snažil s publikom komunikovať. Naozaj slušný rozbeh pred headlinerom večera.

 

Na pódium sa postavil moderátor Rasťo Očenáš. Jeho úlohou bolo prítomným oznámiť, že tento koncert sa koná vďaka českému promotérovi Ozzymu Kubíkovi, ktorý zomrel minulý rok, a je venovaný práve jemu.

 

A potom prišiel Jeff Scott Soto. Nie sám, ale v spoločnosti bubeníka Edu Cominata, basáka Davida Z a gitaristov BJa a Jorgeho Salana. Po intre, počas ktorého nastúpili na pódium, odštartovali svoj prvý slovenský koncert peckou Freakshow. Už od prvej skladby išli na 110 % a počas setu len pridávali. Ich šou sa prizeral spolovice zaplnený Randal. A že to naozaj bola poriadna šou! Jeff prežíval každý tón skladby, neobstál len tak na mieste, to isté jeho spoluhráči. S mikrofónom akoby bol jedno telo, komunikoval s publikom, snažil sa ho rozospievať a svojim silným hlasom si to mohol dovoliť skúsiť aj bez mikrofónu. Skladby z ich dvoch albumov Inside The Vertigo Divak dopĺňali rôznymi úsekmi coverov, ktorými ľudí bavili. Takto si napríklad užili skladbu My Sherona, Don’t Stop Believin‘  či basový cover Michaelovej Jacksonovej Billie Jean, ktorú David Z doplnil aj tancom v štýle Kráľa popu s klobúkom na hlave.

 

Že si kapela popovú legendu naozaj ctí, o tom svedčí aj cover Give In To Me, ktorý vydali aj ako singel a svoje miesto si našiel aj v sete v Bratislave. Tiež sa tam objavila napríklad aj When I’m Older venovaná Jeffovmu bratovi, singel Unblame či pieseň kapely Talisman, kde bol Soto dlhoročným spevákom, Tears In The Sky. Z Malmsteenovských čias padla I Am A Viking/I’ll See The Light Tonight. Pozornosť sa strhla aj na gitaristu Jorgeho, keď znela jeho skladba Risk či spustil gitarové sólo. Keď sme už pri sólach... Tie jeho boli v každej skladbe čerešničkou na torte.

 

Keď pódium kapela opustila, aby sa nechala vyvolať naspäť, najskôr sa vrátil len bubeník Edu. Bicími si rozospieval ľudí napríklad s We’re Not Gonna Take It či Run To The Hills a keď spustil legendárnu We Will Rock You, pripojila sa k nemu už celá kapela. Jeff potom zahlásil, že on je už unavený a nech mu prídu pomôcť poslednú skladbu odspievať obidve predkapely. Pódium sa celé zaplnilo členmi Mary’s Creek a Vanadine a spoločne si užili kultovú skladbu z filmu Rock star Stan Up And Shout. Všetci spievali, Jeff, BJ a David hrali spoločne na Davidovej basgitare a ľudia sa na nich bavili. Bolo to rockovo magické a atmosféra bola neskutočná. Po tomto vyvrcholení sa kapela Soto rozlúčila a capella verziou refrénu romantickej pecky od Steel Panther Community Property.

 

A ľudia sa rozpŕchli. Tí, čo neušli hneď, mali možnosť odchytiť si členov kapiel na podpis či fotku a pofotiť sa prišiel aj sám Jeff. S každým fanúšikom si podal ruku, poďakoval, rozdával úsmevy, sršala z neho radosť a pokora. Fanúšikovia boli nadšení. Kto nebol, môže ľutovať. A kto bol, bude sa modliť k všetkým božstvám za to, aby Jeff Scott Soto so svojou bandou našli opäť cestu na Slovensko.

 

Setlist: Freakshow, Time, Weight Of The World, 21st Century/Colour My XTC, Final Say, The Fall, Cyber Masquerade, Livin' The Life, When I'm Older, Give In To Me, Unblame, Tears In The Sky, I'll Be Waiting, Risk, I Am A Viking/I'll See The Light Tonight, We're Not Gonna Take It/Run To The Hills/I Love It Loud/We Will Rock You, Stand Up And Shout, Community Property