Takmer každý si prešiel obdobím, kedy bolo jeho snom mať svoju kapelu a byť rockovou hviezdou. Chodiť po koncertoch, mať otvorené dvere do každého hotela, do každej reštaurácie a užívať si obdiv fanúšikov a záujem médií. Z pódia ovládať davy a užívať si život v štýle sex, chľast a rock n roll.

Aby ste si tento sen mohli splniť, začítajte sa do ďalšieho dielu nášho seriálu určeného budúcim hudobníkom.

Basgitara ako nástroj v kapele býva často podceňovaná. Ich majitelia sa občasne stávajú terčmi vtipov a v dnešnej dobe aj obľúbenými námetmi na rôzne meme. V neodborných kruhoch sa basgitara často označuje ako nástroj vytvárajúci dunivý hluk a celej kapele dodáva väčší rámus. Taktiež existuje mnoho vtipných historiek, ako si basgitaristi – basáci, ako ich hudobná verejnosť označuje – nemenia struny, nestarajú sa o svoj nástroj a pod. (v tomto prípade nezáleží, či ide o basgitaristu alebo gitaristu – prístup k svojmu nástroju závisí od človeka, ktorý na ňom hrá).


Opak je však je pravdou. Dobrý basgitarista so svojím nástrojom je spolu s bubeníkom základným pilierom každej kapely. Hovorí sa síce, že dobrý bubeník je základ kapely, no aj keby mala kapela dobrého bubeníka a horšieho basgitaristu, neznela by mi nikdy dobre. Práve spomínaná dvojica hudobníkov tvorí základ dynamiky a rytmu kapely, bez ohľadu na to, či sa bavíme o popovej alebo metalovej kapele. Nikto by si taktiež nepomyslel, ako veľmi ovplyvňuje basgitara celkový výsledok gitár a aj celej nahrávky. Ak by sme úplne odstránili basgitaru napríklad zo skladby „Song 2“ od kapely BLUR, zistili by sme, že táto rocková pecka stratila šťavu, alebo ako hovoria rockeri – gule. Poučenie – nikdy nepodceňovať basgitaru a jej hráča. :o)


Melody - svet hudby

Gitaristi väčšinou začínajú svoju púť hudobným svetom prostredníctvom akustickej gitary, takže niekto by si možno pomyslel, že podobným vývojom prechádzajú aj basáci. Z mojich skúsenosti to takto vo väčšine prípadov nie je.

Existuje mnoho scenárov zrodu basgitaristu, ale skúsim priblížiť azda štyri najčastejšie.

  1. Mladý hráč na akustickej gitare sa chce posunúť ďalej a prejsť na elektrický nástroj, ale je fascinovaný zvukom basgitary a prechádza tak na hru na elektrickú basovú gitaru – basák je na svete.
  2. Hráč prešiel z akustickej gitary na elektrickú a ocitá sa v prvých zoskupeniach, avšak príde do kapely, ktorej hudba sa mu páči, no jeho služby sú viac vítané na poste basáka – prerod z gitaristu na basgitaristu. V tomto prípade sú začiatky hry celkom vtipné, keďže ostatní členovia niekedy hru na basgitaru komentujú frázou: „...veď budeš hrať to isté ako na gitare, ale iba po jednej strune.“
  3. Hráč prejde klasickým vývojom ako gitarista, čiže od akustickej basgitary prejde k elektrickej.
  4. Hudobnému fanúšikovi učaroval zvuk basy, jeho obľúbení hudobníci sú basáci. Rovno tak siahne po elektrickej basgitare a začína svoju cestu.

Po akej elektrickej basgitare sa má obzerať budúci nádejný hudobník? Ako pri gitarách, aj pri basgitárach sú najčastejšie používané modely značky Fender, alebo teda rôzne ich napodobeniny. Pri basgitarách ide najčastejšie o modely Precision Bass a  Jazz Bass. Oba modely sú vyrábané aj v lacnejších verziách pod značkou Squier, alebo ako som vyššie spomínal, existujú rôzne napodobeniny inšpirované modelmi Fender od značiek ako Cort, Harley Benton a pod. Podobne ako pri gitarách, ani pri basgitarách neexistuje pravidlo, že konkrétny tvar a značka basgitary sú určené na nejaký špecifický druh hudby. Skôr naopak. Pri basgitare ide najmä o komfort hráča, ale, samozrejme, aj zvuk zohráva rolu. Týmto chcem naznačiť, že existujú situácie, v ktorých basgitarista death metalovej kapely používa štvorstrunový Jazz Bass s hlbokým podladením, a naopak, basák jazzovej kapely hrá svoje groovy na 5 strunovom Spectore s aktívnymi snímačmi.


Melody - svet hudby

Práve počet strún je jedným z dôležitých faktorov pri výbere a neskôr pri hre na basgitaru. Najčastejšie je možné vidieť basgitaru so štyrmi strunami. Tieto štyri struny sú ekvivalentmi spodných štyroch tónovo nižších strún na gitare (pozn.: najspodnejšia struna = najhrubšia struna gitary), sú však, prirodzene, hrubšie, a teda znejú mohutnejšie alebo hlbšie. Každá struna má teda rovnaký tón ako struna na gitare, avšak o oktávu nižšie. Tak ako pri gitarách existujú sedem a osemstrunové modely, aj pri basgitarách existujú päť a šesťstrunové modely.

Päťstrunové modely obsahujú o jednu spodnú strunu navyše, a tak dostáva basgitarista priestor pre hru niektorých tónov v ešte nižších polohách. Pri šesťstrunovej basgitare to je zas naopak – pridaná je vrchná struna (s vyšším tónom). Šesťstrunové basy sú poväčšine výzbrojou pokročilejších alebo profesionálnych basákov.

Na hudobné začiatky najviac odporúčam začať na štvorstrunovej base. Ak chce hráč neskôr prejsť do nižších ladení, ktoré sú typické pre metalovú hudbu, nemusí hneď presedlať na päťstrunový nástroj. V dnešnej dobe sú dostupné struny s rôznou hrúbkou, a teda aj štvorstrunová basa zvládne podladenia. Pri tomto kroku však odporúčam skontrolovať a nastaviť nástroj, keďže pri inej hrúbke strún môže dôjsť k rôznym deformáciám. S nastavením sú schopní poradiť v každých hudobninách, alebo je možné kontaktovať špecialistu na hudobné nástroje.

Čo sa týka elektroniky basgitár, je na tom tento nástroj podobne ako gitara. Na basgitare môže byť nainštalovaná rôzna konfigurácia snímačov – single, humbucker. Tu je však jeden malý rozdiel od gitár, keďže pri gitarách sa single snímače v pozícii pri kobylke často nepoužívajú na metalovú hudbu, pri basgitarách to takto vôbec nie je.

Basgitaristovi hrajúcemu metalovú alebo rockovú hudbu môže kľudne vyhovovať zvuk single snímača pri kobylke nástroja. Potenciometre pre hlasitosť a tónovú clonu sú v elektronike basgitary obsiahnuté taktiež. Podobne ako elektrické gitary, aj basgitary môžu byť vybavené aktívnymi prvkami elektroniky. Pod aktívnymi prvkami rozumieme predzosilňovače alebo aktívne snímače, ktoré sú napájané jednou alebo dvomi 9V batériami.


Tak ako klasické gitary, aj basové gitary si veľmi dobre rozumejú s efektami a zosilňovačmi. Budeme sa im venovať v ďalších dieloch.

Melody - svet hudby