Takmer každý si prešiel obdobím, kedy bolo jeho snom mať svoju kapelu a byť rockovou hviezdou. Chodiť po koncertoch, mať otvorené dvere do každého hotela, do každej reštaurácie a užívať si obdiv fanúšikov a záujem médií. Z pódia ovládať davy a užívať si život v štýle sex, chľast a rock n roll.

Seriál určený budúcim hudobníkom sa blíži do finále, na konci článku nájdete aj staršie časti. Ale teraz sa venujme zosilňovačom pre basgitary.

Ako gitaristi, aj basgitaristi potrebujú pre zosilnenie svojho zvuku aparatúru a pre vylepšenie alebo ozvláštnenie svojho zvuku efekty. A ako sa líši basgitara od gitary, presne tak sa líši aj aparatúra, ktorú potrebuje basgitarista. Začneme s možným výberom aparatúry pre začínajúceho basáka.


Basgitarové kombá

Melody - svet hudby

Presne tak, ako to bolo pri gitaristoch, aj začínajúci basgitaristi väčšinou siahajú po kombe, v tomto prípade po basgitarovom kombe. Štruktúra basgitarového komba je totožná ako u gitarového komba, čiže zosilňovač – tvorený predzosilňovacím stupňom vytvárajúcim charakter zvuku/farbu tónu a koncovým stupňom, ktorý zvuk zosilňuje – a reproduktor.

Pri basových kombách sa väčšinou nestretávame s elektrónkovými zosilňovačmi ako pri kombách gitarových, a teda budúci basáci majú na výber z pestrej palety tranzistorových aparátov. Niekedy sa však môžeme stretnúť s hybridným zosilňovačom aj v kombe. Väčšinou sa elektrónka nachádza v predzosilňovacom stupni a jej úlohou je dotvárať charakter zvuku. Koncový stupeň je v tomto prípade tranzistorový.

Ďalšia súčasť komba je jeden alebo viacero reproduktorov. Najčastejšie sa môžeme stretnúť s kombami s jedným 12 alebo 15 palcovým reproduktorom alebo s dvoma až štyrmi 10 palcovými reproduktormi.

Existujú, prirodzene, i kombá aj s menšími reproduktormi, ktoré sú odporúčané najmä začínajúcim basákom, učiacim sa hrať doma. Tieto kombá dosahujú výkon niekde medzi 15W až 30W. Značky, po ktorých môže nádejný basák siahnuť, sú Hartke, Laney alebo Kustom. Ak sa však chce basgitarista pripojiť ku kapele a disponuje len 30W kombom, bude preňho pravdepodobne nedostačujúce. Aj keď je to nepísané pravidlo, v skúšobni by mal mať basgitaristov aparát dvojnásobný výkon oproti aparátu gitaristu, aby mal basák výkonovú rezervu. Samozrejme, závisí aj na rozpočte hráča. Teda jednoducho povedané, stačí, že basgitaristu v kapele ako-tak počuť.

Kombá s výšším výkonom sú vyrábané rovnakými značkami ako menšie kombá. Ak však basákovi v kapele záleží už aj na zvuku a má na to zdroje, mohol by svoje kombo hľadať medzi značkami ako Gallien Krueger, Markbass alebo Orange.


Basgitarové kombá však nie sú aparátom využívaným výlučne začínajúcimi či garážovými basákmi. Existuje mnoho basgitarových kombo aparátov na profesionálnej úrovni. Pre niektorých je takáto zostava aparátu najvýhodnejšia, keďže majú dokopy aj zosilňovač, aj reprobox. Niektoré basgitarové kombá sú tiež zostavené tak, že sa dá z nich zosilňovač vybrať von.

Basgitarové zosiľňovače a reproboxy

Ak už basgitarista začne koncertovať, príde na to, že neustále vláčenie komba po koncertoch sa stáva únavným. Preto sa začne obzerať po samostatnom basgitarovom zosilňovači. Nie vždy sa dá vyhnúť tomu, že je potrebné priniesť si na pódium celú svoju zostavu, ale niekedy sa gitarové a basgitarové reproboxy na koncertoch zdieľajú medzi kapelami.

Melody - svet hudby

Mať samostatný zosilňovač prináša hráčovi možnosť kombinovať ho s rôznymi reproboxmi, má tak väčšiu variabilitu pri hľadaní svojho vytúženého tónu. Tak ako pri gitarových zosilňovačoch, sú fenoménom lampové zosilňovače, pri basgitarových zosilňovačoch sú to podľa mňa práve tranzistorové zosilňovače. Pravdaže, mnoho basgitaristov hráva na lampových zosilňovačoch, napríklad na basovej hlave Ampeg SVT CL. Tieto zosilňovače majú však jednu veľkú nevýhodu – svoju hmotnosť. Preto nebývajú veľmi vyhľadávanou položkou, hlavne pre muzikantov hrajúcich koncerty nepravidelne a bez vlastného „bedňáka“ – pomocníka profesionálneho muzikanta. Preto veľa hudobníkov vyhľadáva tranzistorové zosilňovače, ktoré majú skvelý zvuk, sú oveľa ľahšie a taktiež menšie, teda prenosnejšie.

Tieto zosilňovače môžu dosahovať výkony napr. 1000W, čo dodáva basákovi skvelú výkonovú rezervu. Medzi známych a populárnych výrobcov týchto zosilňovačov môžeme zaradiť značky ako Markbass, Aguilar, Darkglass alebo aj Ampeg.

Čo sa týka reproboxov, výber je trocha rozmanitejší ako pri gitarových boxoch. Môže ísť o rôzne konštrukčné prevedenia s 10, 12 alebo 15 palcovými reproduktormi. Veľmi známa je tzv. chladnička od firmy Ampeg, teda reprobox osadený ôsmimi 10 palcovými reproduktormi. Výber reproboxu závisí od zvuku, ktorý od neho basák požaduje, od jeho skladnosti a veľkosti (basák s malým autom nebude na svoj koncert asi nosiť chladničku od Ampegu) a, prirodzene, aj od ceny.

Posledný diel nášho seriálu, ktorý vyjde v stredu 6.5.2020, sa bude venovať basgitarovým efektom.