Fanúšikovia slovenskej rodáčky SNOVONNE sa dočkali. Ich obľúbenkyňa dodržala sľub a na jej koncert na rodnej hrude nemuseli tento raz čakať ani celý rok. Po januárovom vystúpení v Nitre sa Sno so svojou šou Snovonne’s Nightmare Cabaret predstavila v piatok 4. októbra v Klube 77 v Banskej Bystrici. Spoločnosť na pódiu jej podobne ako naposledy robila kapela RUST2DUST.

 

Mám veľmi rád vystúpenia kapiel, na ktoré môžem chodiť neustále a vždy tam nájdem niečo nové. V tomto prípade to platí o oboch menovaných kapelách. Stojím si za názorom, že hudba Rust2Dust je mladistvá, svieža, zároveň dravá aj príjemne melodická. Z niektorých riffov vám duní v hrudi a niektoré melódie nedostanete z hlavy. V týchto postrehoch som sa v Banskej Bystrici počas ich vystúpenia iba utvrdil. A čo nové som si všimol?

 

Čím viac zdravých exhibicionistov v kapele, tým lepšie. Vždy som obdivoval bubeníkov, ktorí stíhajú pomedzi fyzicky náročné rozhadzovanie svojimi hnátmi ešte spievať vokály. Rust2Dust takého majú. A okrem toho sa neštíti mikrofón použiť ani medzi piesňami a divákov pobaviť vtipnou poznámkou. Najvýraznejšou postavičkou (samozrejme, v tom najlepšom slova zmysle) je určite basgitarista, ktorý dá divákom všetko, čo milujú. Zoskočí medzi nich do publika, zahrá na kolenách i s basou za hlavou. Tento človek sa pre pódium narodil. Ale to vlastne celá kapela.

 

Je radosť pozerať sa, ako si svoje vystúpenie užívajú a akí sú zohratí. K takejto šou prirátajte bezchybné hudobné výkony a speváka, ktorého sa nebojím označiť za jedného z najlepších na Slovensku. Vo všetkých hlasových i výrazových polohách je doma. Plný hlas s nezameniteľnou farbou v horných polohách. Sýty hlas, ktorý v hudbe nezaniká v spodných polohách. Dravý, ale zrozumiteľný scream a dokonca i rap. To všetko zvláda ľavou zadnou a popri tom vie presne, ako komunikovať s publikom.

 

Setlist Rust2Dust: Devil’s Whore, Hate, Smäd, Stay Awake, November, Raz to dáš, My vs. Oni, Ticho, Kam padám, Kráľ skazy


Po krátkej technickej pauze sa pódium zmenilo na nepoznanie. Bicie ohradené paravánom z plexiskla, dve plátna, škatuľa spomienok i ďalšie svetlá. Schyľovalo sa k ďalšej nezabudnuteľne šou v podaní Snovonne.

 

Vystúpenie začalo titulnou skladbou z aktuálneho albumu The Child And The Bitch.. V znamení tohto albumu sa niesla aj väčšina vystúpenia. Snovonne, samozrejme, nezabudla pripomenúť svojim skalným ani niektoré hity zo svojich predošlých dosiek The Nightmare Bride a It’s Sno, Baby – Not Sugar. Niekedy som mal dokonca pocit, že už už príde nejaká novinka, no napokon sa z úplne nového nasamplovaného intra vykľula niektorá zo starých známych vypaľovačiek.

 

Snovonne nedala divákom vydýchnuť. Skladby s novými atmosférickými nasamplovanými predelmi odsýpali jedna za druhou a trojica pánov za pôvabnou nevestou nočných môr v čiernych šatách tlačili do publika tvrdé ponuré tóny zabalené do hutného zvuku. Navyše po oboch stranách bicích stáli spomínané plátna, na ktorých sa počas celého koncertu objavovali scény z jej klipov, úryvky textov a iné grafiky plné anatomických skíc a iných grafík súvisiacich s trojicou albumov.

 

Fascinuje ma, ako sa kapely dokážu prispôsobiť podmienkam jednotlivých klubov. Keď som sa pozrel na pódium, mal som pocit, že sa tam nezmestia ani len Tukyho bicie. A zmestili. A navyše plátna, svetlá a iné rekvizity, na ktoré sme u tejto umelkyne zvyknutý. Fanúšikom síce mohli chýbať nemí priatelia Snovonne ako Simon, Christine či Sally, ale i bez nech sa členovia kapely na pódiu o seba doslova potkýnali. Prítomných však počas skladby The Difference prišiel pozdraviť aspoň klaun Sid.

 

Vystúpenia kapely Snovonne nikdy neboli iba koncertmi. Podobne ako jej texty, hudba a videoklipy sú vždy vysokokvalitné a hlavne živé umelecké diela, ktoré majú dušu. Pokiaľ ste to opäť premeškali, zostáva vám jediné. Ľutovať. 

 

Setlist Snovonne: The Child And The Bitch, My Poison’s Made For Me, Bullshit, Puppet’s Lyric, My Sweet Fiend, Wasting Time, Filth, The Difference, It’s Sno, Baby – Not Sugar, Home, Life Needs Fools