V druhom diele projektu Zoznámte sa budete mať možnosť bližšie spoznať kapelu SMOLA A HRUŠKY. Tá sa príde do Domu kultúry Zrkadlový háj v Bratislave – Petržalke predstaviť už 8. marca 2018. Aktuálnu zostavu kapely tvoria Jozef Kramár – spev, gitara, Ján Miženko – trombón, vokály, Lukáš Pavelka – gitara, vokály, Matúš Miženko – trúbka, spev, Štefan Ondáš – bicie, Vojtech Král – basgitara. A aj keď kapela nepatrí zrovna medzi tie najmladšie a neznáme, určite o sebe prezradí o sebe rôzne novinky. Ešte predtým sme položili pár otázok Jozefovi „Spokovi“ Kramárovi my.

 

Na scéne ste viac ako dvadsať rokov, máte odohratých vyše tisíc koncertov. Je ešte niekto, kto by sa mal s vami zoznamovať?

Určite, stále sú ľudia, ktorí síce názov poznajú, keďže je dosť výrazný a zvučný, ale tým, že sledujú hudbu len okrajovo, je najvyšší čas sa zoznámiť. Hoci musím povedať, že túto bariéru asi zrútila naša vianočná skladba (Na Vianoce patríme k sebe), ktorá sa stala hymnou minulých Vianoc a už aj na pošte máme fanúšičky. 

 

Zoznámte sa je na MDŽ. Ktorá vaša skladba by sa hodila ako darček pre ženy, ktoré sa s vami prídu zoznámiť?

Myslím, že Mary je skladba, ktorá by tieto kritériá mohla spĺňať a ďalej Profesor Lásky a Honey Honey.

 

V Bratislave budete hrať unplugged. Koľko z tej tisícky koncertov bolo odohratých takto?

Prvýkrát sme takto hrali pred piatimi rokmi na turné a doteraz je to spolu asi okolo 100 unpluggedov. Odporúčam si pozrieť naše DVD Live in Spišské Divadlo, kde je zachytená úžasná atmosféra.


spustiť videospustiť video

Veľa kapiel síce nenávidí škatuľkovanie, ale vy ste reggae-punková alebo punk-reggaeová kapela? Alebo nájdete nejakú inú, lepšie vás charakterizujúcu škatuľku? Napríklad ska?

Nám škatuľkovanie nevadí a ani sa ním veľmi nezaoberáme, hoci chápeme, že ľudia potrebujú vysvetliť, o čo ide. Vychádzame z punku a reggae, ale ide nám hlavne o výmenu energie, dobré pesničky a aby sme ľudí zabavili.

 

Vo vašich textoch sa občas vyskytnú vulgarizmy. Je to zámer alebo bežná súčasť vyjadrovania? Zdá sa, že ich nepoužívate prvoplánovo ako recitujúci gangstri z ghetta na predmestí veľkomiest, ako sú Piešťany a podobne.

Nesnažíme sa vulgarizmy veľmi zneužívať a ako hovoríš, skôr ide o zábavu alebo o podporu významu piesne. Vzhľadom na skladbu „Som Nahnevaný“, ktorá je antipolitickou, majú ľudia možno skreslenú predstavu, že máme vulgárnych pesničiek viac, a preto aj organizátori majú požiadavku na akciách, ktoré sú doobeda alebo poobede, na ktorých môžu byť deti, aby sme vulgarizmy nepoužívali, čo nám nerobí problém. Stačí len trochu upraviť jeden text. 

 

Skladbu Gruľa som po prvom počutí nemohol dostať z hlavy. Ako ste na ňu zlomili Petru Polnišovú? Presvedčila ju samotná pieseň alebo niečo iné?

Petru Polnišovú obdivujem ako herečku aj komičku a zároveň ako človeka a veľkú profesionálku. Od prvého stretnutia po výsledok ubehli asi len dva týždne a hneď na začiatok mi povedala, že keď sa jej to nebude páčiť, tak do toho nejde. Dala si slúchadlá a po pol minúte jej vybehol úsmev na tvári a vravela, že je to krásny duet a úlet a že do toho ide. Všetko sme nahrali veľmi rýchlo, a to aj napriek nie veľmi príjemným okolnostiam. Petra bola dosť chorá, no zariadila si veci tak, že všetci boli spokojní. Ani slovom sa neposťažovala a odviedla vrcholný profesionálny výkon, čo bolo pre celý tím inšpiratívne.

 

Na záver jedna nehudobná otázka. Si bývalý basketbalový reprezentant (klobúk dole), koho považuješ za najlepšieho slovenského basketbalistu všetkých čias?

Keďže ešte aj v rámci Československa pôsobilo viacero skvelých slovenských basketbalistov a ťažko je porovnávať športovcov v historicky rôznych obdobiach, ja osobne beriem ako najväčší slovenský úspech účasť v NBA Richarda Petrušku v sezóne 1993/94, kedy dokonca vyhral titul v drese Houston Rockets. To je, myslím, úspech, ktorý sa tak skoro nebude opakovať.

 

spustiť videospustiť video