Neviem, kedy sa naposledy stalo, aby veľká zahraničná kapela začínala svoje svetové turné práve u nás. V posledných dňoch sme ale mali možnosť byť svedkami práve niečoho takého. Svetový fenomén menom AVANTASIA skutočne začal svoje svetové turné dvoma viac než trojhodinovými vystúpeniami práve na Slovensku, pričom vo štvrtok 28. marca si svoj stan metalová opera rozložila v bratislavskej Hant Aréne (deň predtým potešila fanúšikov v Prešove).

 

Treba uznať, že od samého začiatku to šľapalo ako hodinky. Brány arény sa otvorili presne o šiestej. Ľudia plynulo prechádzali do priestoru, kde na nich už čakal merch a pódium zahalené plachtou s motívom najnovšieho albumu Moonglow. S úderom pol ôsmej začalo znieť pompézne intro v podobe časti beethovenovej 9. symfónie a následne údery do gitár oznámili skutočný začiatok epickej šou. Opona padla na zem a okrem muzikantov odhalila aj nádhernú scénu. Pokrútené stromy s lampášmi, platformy pre bicie, klávesy a vokalistov či vyvýšená plošina v pozadí, kde sa objavovali ďalší speváci. Ale tým predbieham.

 

Koncert otvoril, samozrejme, hlavný protagonista celého projektu Tobias Sammet úvodnou piesňou z novinky Ghost In The Moon. Ale dlho sám na pódiu nepobudol. Už v ďalších minútach sa k nemu pridal fenomenálny Ronnie Atkins, ktorý bol pre mňa jedným z najlepších vokalistov večera. Dokonca i v skladbe Book Of Shallows bez najmenšieho zaváhania dokonale nahradil hlasy Hansi Kürsch a Millea Petrozzu. Povedal by som, že jeho hlas bol s tým Hansiho v niektorých polohách až na nerozoznanie.

 

Ďalšími zúčastnenými vokalistami boli ostrieľaný Jørn Lande, Eric Martin a Bob Catley. Nováčikom na turné s Avantasiou bol tento raz Geoff Tate. Ako vokalisti sa tohto turné okrem Herbieho Langhansa, ktorý sa v Shelter From The Rain blysol aj sólovo, účastnia aj dve nováčičky Ina Morgan a Adrienne Cowan. No tie tiež neostali len v pozadí. Ina si strihla menšie party v pár skladbách. Najvýraznejšia bola pravdepodobne v Lost In Space Reach Out For The Light. Svojím vystupovaním ma ale vôbec nepresvedčila. Bolo cítiť, že Ina jednoducho nie je metalová speváčka. Jej hlas sa hodí skôr na country alebo folku. Do konceptu Avantasie pre mňa Ina v tento večer zapadla asi iba outfitom.

 

Presný opak musím ale povedať o Adrienne, ktorá bola fenomenálna. Svojím silným hlasom a profesionálnym vystupovaním si táto mladá dáma, ktorá už má za sebou bohatú hudobnú kariéru, vyslúžila hneď dve sóla. Titulná pieseň z albumovej novinky Moonglow, ale hlavne Farewell z druhej Metal Opery v jej prevedení zneli bezchybne. Záver Farewell v prevedení a cappella bol navyše úplne očarujúci. Svoj zvučný hlas ukázal v niekoľkých skladbách aj úžasný gitarista Oliver Hartmann. Najviac si ho diváci mohli ako speváka užiť v Reach Out For The LightShelter From The Rain.

 

Nedá sa nevšimnúť si, že na súčasnom turné chýbajú dve spevácke stálice, čestní členovia rodiny Avantasia. Dvojica Kiske – Somerville. Celá hudobná produkcia bola ale postavená tak, aby to fanúšikovia pocítili čo najmenej. A obaja boli nahradení skutočne dokonale. Kiske absentoval citeľnejšie len v piesni Promised Land, kde Eric Martin úplne nezvládal jeho party.

 

Musíme spomenúť neuveriteľne pozitívnu energiu, ktorú na pódium prináša Bob Catley, alebo neobyčajnú charizmu, ktorá z pódia sršala, keď sa na ňom v jednej chvíli stretli pri skladbe Let The Storm Descend Upon You Jørn, Ronnie a Tobias. Napriek tomu, že tento dvanásťminútový epos prišiel na rad po dvoch hodinách odohratej šou, na nikom nebolo badať známky únavy. Trojica pánov si každého získala a čas prestával existovať.

 

Z najnovšieho albumu Moonglow predstavila kapela naživo svojim fanúšikom osem skladieb vrátane coveru skladby Maniac. Priznám sa, že spočiatku som nerozumel, prečo do setlistu zaradili cover. Napokon sa to ale ukázalo ako skvelý ťah, ktorý roztancoval všetkých prítomných. Bohato boli zastúpené aj staršie albumy. Dokonca odznela až pätica skladieb z dvojice dosiek Metal Opera, pokiaľ počítame aj záverečný spev refrénu The Seven Angels celej zostavy. The Mystery Of Time bol jediným album, ktorý zostal bez zaradenia skladby do koncertného setu.

 

Samozrejme, nechýbali spontánne i nacvičené rozhovory na pódiu, spievanie a hranie sa s publikom či Tobiasove obvyklé fóriky na margo basáka, klávesáka a predovšetkým divákov sediacich na tribúnach. Stále rovnako skromný, dojatý potleskom a vďačný Tobias nezabudol predstaviť a vychváliť celú kapelu, rovnako ako obecenstvo či pána zvukára. Ruža, ktorá k nemu priletela z publika, skončila ihneď priamo na jeho kabáte. Najmladším fanúšikom v prvých líniách osobne odniesol trsátka, aby si bol istý, že si ich z tohto koncertu odnesú aj pokiaľ žiadne na konci nechytia.

 

Ešte je tu predsa jedna vec, respektíve osoba, ktorú chcem spomenúť. Kapela odohrala a odspievala fenomenálny tri a pol hodinový koncert s perfektným zvukom. Zo začiatku, asi v prvých dvoch – troch skladbách, trochu lietali vokály a zvuk sa ešte čistil. Zvyšná dvadsiatka piesní bola ale bezchybná. Bezchybní boli aj všetci muzikanti. Oli, Sascha, Miro aj Andre podávali skvelé výkony, ale hold musím vzdať predovšetkým Felixovi, ktorý odbúchal viac než trojhodinový set bez jediného zaváhania s presnosťou švajčiarskych hodiniek. Ak ste sa na neho zapozerali počas ktorejkoľvek skladby, bol to neopísateľný zážitok.

 

Priniesť do našich končín najväčšiu metalovú operu všetkých čias nebolo určite jednoduché a organizácia bola skutočne vydarená. Dúfajme, že tento trend si organizátori udržia a budú nás tešiť aj naďalej takýmito skvelými koncertmi. Avantasia bola opäť fenomenálna.

 

Setlist: Ghost In The Moon, Starlight, Book Of Shallows, The Raven Child, Lucifer, Alchemy, Invincible, Reach Out For The Light, Moonglow, Maniac, Dying For An Angel, Lavender, The Story Ain't Over, The Scarecrow, Promised Land, Twisted Mind, Avantasia, Let The Storm Descend Upon You, Master Of The Pendulum, Shelter From The Rain, Mystery Of A Blood Red Rose, Lost In Space, Farewell, Sign Of The Cross/The Seven Angels