SLASH sa opäť vydal do Európy na World On Fire Tour. A opäť vynechal Slovensko, no zastavil sa aspoň v Čechách. Presne do roka a do dňa od viedenského koncertu obsadil 19. novembra Malú sportovní halu v Prahe.

 

Do haly začali púšťať moknúcich fanúšikov už o 18. hodine, aby všetci stihli o 20:00 stáť pod pódiom po podrobnejšej bezpečnostnej prehliadke (všetci vieme prečo). Už to neboli len klasické rýchle náhľady do tašiek, kde najväčšou hrozbou je plastová fľaša, ale poctivé prehliadky a detektory. Všetci však vedeli, čo majú robiť, a tak to šlo síce pomalšie, ale bez problémov. Kto neprišiel pred halu len hodinu pred koncertom, nič nezmeškal.

 

Krátko po ôsmej odštartovala koncertný večer britská kapela RAVENEYE. Dvaja brčkaví vlasáči (spevák/gitarista Oli Brown a bubeník Kev Hickman) a basák Aaron Spiers s účesom „na koleno“. Vbehli do toho „po hlave“, nič nešetrili. Nasadili energické tempo a nepoľavili. Aj tým si rýchlo získali sympatie publika napriek „nevďačnej“ úlohe supportu legendy. Spevák mal podmanivý hlas, skvelo pracoval s davom, basák všetkých bavil opičkami (alebo tým, ako po zoskočení z pódia nevedel vyliezť naspäť a ochrankár mu musel dať „stupáka“) a bubeník pravými rock n‘ rollovými rytmami. Hard rockom šmrncnutým bluesom trochu pripomínali Monster Truck, ktorí Slashovi predskakovali minulý rok, no boli ešte lepší. Síce tam boli len traja, mali ste pocit, že ich je plné pódium. Spevák/gitarista a basák občas vyzerali, ako keby mali battle, kto dá viac, no to robilo ich prejav a zvuk ešte zaujímavejším. Keď sme už pri zvuku... ozvučenie bolo parádne, vďaka čomu si všetci mohli poriadne užiť tie chytľavé basové linky v každej skladbe. „Hodně dobrý na předkapelu, fajnej rockec,“ ozvalo sa v publiku za mnou. Po polhodine svoj set ukončili a ja som si asi prvýkrát pri predkapele pomyslela, že je to škoda a mohli dať ešte zo dve skladby. No skorší koniec predskokana znamená skorší príchod toho, na koho všetci čakáme.

 

Po rýchlom prehodení nástrojov prišli na pódium krátko pred deviatou pán gitarista a jeho priatelia za zvukov skladby You’re A Lie. Kto už na Slashovom koncerte bol a ide na ďalší, presne vie, čo môže čakať, a to aj dostane. No teraz akoby Slash, Myles Kennedy & The Conspirators dali ešte viac. Setlist zložený z tých najobľúbenejších hitov najmä z éry Guns N‘ Roses a sólových albumov. Skvelé nazvučenie, ktoré im len pridávalo. Žiadne zbytočné obkecy pomedzi pesničky. Všetci výborne naladení (a tým nemyslím len nástroje). Užívali si to a energiu, ktorá sa na pódiu hromadila, v návaloch posielali takmer trojtisícovému publiku, ktoré im ju odovzdávalo späť. Každý z členov kapely je osobnosť sám o sebe, no ako celok sa dostávajú do vyššieho levelu. Sú stále viac zohratejší a je to z nich cítiť. Neviete, na koho sa skôr pozerať, a to aj v prípade, že nie ste baba zaťažená na dlhovlasých rockerov. Na jednoduchom pódiu bez špeciálnych efektov všetka pozornosť patrí len im.


spustiť videospustiť video

Slash to nehrá na najväčšiu hviezdu, aj keď sa to všetko deje práve vďaka a kvôli nemu. Všetci sú si rovnocenní (aj keď niekedy môžete mať pocit, že osvetľovač má rád len Slasha a Mylesa) a bývalý gitarista GNR si na seba dovolí strhávať pozornosť len pri intrách či sólach. Práve pri takmer pätnásťminútovom sóle (chalan vedľa to stopoval) cez Rocket Queen či ďalšom sóle cez skladbu Anastacia patrilo pódium len jemu. Myles je frontman ako vyšitý a publikum mu žralo každý tón, slovo či pohyb rukou. Najviac však po pódiu lietal basák Todd Kerns, ktorý sa pri skladbách Dr. Alibi Welcome To The Jungle postavil za mikrofón (ako sa k tomu dostal, nám prezradil v rozhovore). Celé dvojhodinové predstavenie už tradične vyvrcholilo s Paradise City a záplavou konfiet. A po skvelom zážitku sme sa všetci spokojní rozpŕchli do ulíc Prahy, kde nás sprevádzal novembrový dážď...      

 

Za posledných 5 rokov som bola na štyroch Slashových koncertoch (Praha 2010, 2013, 2015 a Viedeň 2014), no práve tento koncert hodnotím ako najvydarenejší. Kapela pôsobila najzohratejšie, najuvoľnenejšie, v setliste boli takmer všetky moje naj skladby, zvuk taký, že som mala chuť ísť osobne poďakovať zvukárovi. Organizácia koncertu na výbornú, náladu nepokazili ani SBS-kári, ktorí boli ochotní, milí, dobre naladení, jeden to počas koncertu nevydržal a tiež sa pokyvkával do rytmov najmä piesní GNR. Už teraz viem, že keď sem Slash a spol. zavítajú znovu, nebudem váhať ani chvíľu a tí, čo nad týmto koncertom uvažovali, no nakoniec nešli, si môžu doma búchať hlavu o stenu.

 

Setlist: You're A Lie, Nightrain, Avalon, Halo, Back From Cali, Wicked Stone, Bad Rain, You Could Be Mine, Doctor Alibi, Welcome To The Jungle, Beneath The Savage Sun, Starlight, The Dissident, Rocket Queen, Bent To Fly, World On Fire, Anastasia, Sweet Child O' Mine, Slither (s Feel Like Makin' Love ); prídavok Paradise City