Presne 2 dni pred sviatkom svätého Mikuláša sa do Prahy dopravilo niekoľko tisíc mladých ľudí. Nádielku pre nich servírovali organizátori festivalu Rock For People v podobe koncertu najpopulárnejšej americkej kresťanskej rockovej kapely súčasnosti - SKILLET. Tí so sebou pribalili aj svojich začínajúcich krajanov RED SUN RISING.

 

Skillet za 20 rokov, čo sú na scéne, stihli za veľkou mlákou dosiahnuť významný komerčný úspech. Napriek tomu sa do Európy dostali na prvé turné až 3 roky dozadu ako predkapela Nickelback. Aktuálne to však vyzerá tak, že Skillet konečne prerazili aj na starom kontinente. Dôkazom je, že počas tohto roka zavítali do Európy už druhýkrát. Prvýkrát počas letnej festivalovej sezóny sa ukázali fanúšikom v Českej republike na festivale Rock For People či v Rakúsku na Nova Rocku. Na nemeckom festivale Rock Im Park dokázali strhnúť aj inak veľmi sterilné nemecké publikum a vyškoliť tak aj oveľa renomovanejšie kapely. Práve tento zážitok ma motivoval prísť si túto skupinu pozrieť aj na ich vlastný koncert do Prahy. Očakávania boli o to vyššie, že odvtedy stihli vydať veľmi slušný album Unleashed, kde sa nachádza hneď niekoľko energických songov s vysokým potenciálom aj pre živé vystúpenia.

 

Nešlo o jediný koncert v Českej republike v rámci Unleashed Tour. 1. decembra stihli Skillet vystúpiť v Brne, kde bolo už dávno pred koncertom beznádejne vypredané. Praha síce vypredaná nebola, avšak dlhý rad nedočkavých, prevažne mladších fanúšikov pred začiatkom pražského koncertu predznamenával, že prázdno rozhodne nebudú mať ani v Malej športovej hale s kapacitou približne 5000 ľudí.

 

Presne o pol ôsmej sa o slovo prihlásila predkapela Red Sun Rising. Štýl tejto skupiny možno zaradiť niekam medzi hard-rock a post-grunge, pričom v jej tvorbe je počuť prvky kapiel ako Alice In Chains či Creed. Napriek tomu, že ide o kapelu, ktorá v našich končinách vôbec nie je známa, publikum ju prijalo celkom pozitívne a energiu sršiacu z pódia im opätovalo. Bodaj by nie, keď bola v hale zima a ľudia sa potrebovali zahriať. Ich piesne boli energické a celkom chytľavé, viac-menej ale doterajšia tvorba kapely ničím výrazným nevyčnieva spomedzi x ďalších amerických postgrungeových kapiel, takže majú ešte na čom popracovať. Na zahriatie to však vôbec nebolo zlé. Počas svojho setu stihli títo rockeri z Ohia zahrať celkom 7 vecí, všetky z ich debutového a doteraz jediného albumu Polyester Zeal. Koncert kapela zavŕšila krátko po ôsmej, pričom po nej nasledovala polhodinová prestávka, počas ktorej už všetci netrpezlivo čakali na hlavnú hviezdu večera.

 

Kto videl na Youtube videá zo živých vystúpení Skillet v domovskej Amerike, isto postrehol obrovskú, priam monštróznu šou plnú rôznych efektov. Tí, čo niečo podobné očakávali aj na pražskom koncerte, mohli ostať na začiatku mierne zaskočení. Skillet totiž do Prahy žiadne efekty ani rekvizity so sebou nepriniesli. Hneď, ako začali hrať ale ukazovali, že na podobné efekty absolútne nie sú odkázaní a veľkú šou dokážu urobiť aj bez nich.

 

Na úvod to rozbalili pilotným signlom ich nového albumu Feel Invincible, ktorú nasledovala Whispers In The Dark z ich prelomového albumu Comatose. Skillet okrem toho, že súkali jeden hit za druhým, nešetrili ani pohybom a na pódiu to skutočne žilo, za čo im mladé publikum s nadšením aplaudovalo. Charizmatický frontman John Cooper si svojím spevom a pódiovým prejavom ihneď podmanil dav. Nemalú pozornosť však priťahovala aj mladučká Jen Ledger za bicími, ktorá popri hraní na bicie stíhala aj spievať svoje vokály a s Cooperom sa veľmi dobre dopĺňali. Výborne im sekundovali aj zvyšní dvaja členovia kapely – gitaristi Korey Cooper a Seth Morrison. V uvedenej zostave hrajú Skillet už 5 rokov, čo bolo na ich zohratosti jednoznačne vidieť. Pozitívne dojmy z úvodu koncertu mierne kazil miestami chrčiaci mikrofón speváka, no vydržať sa to dalo.

 

V nastolenom tempe kapela pokračovala. V prvej polovici koncertu stavila skôr na istotu a hrali osvedčené hity z úspešných albumov Comatose, Awake a Rise. Zazneli veci ako Sick Of It, Awake And Alive či Hero, počas ktorej zastúpil Jen Ledger za bicími technik, a tak si Ledger s Cooperom zaspievali duet postojačky. Počas piesne Those Nights zas John Cooper vyšiel z pódia k prvému radu, kde si s fanúšikmi podával ruky a nechával ich robiť si s ním selfie fotografie. Príjemným oživením koncertu bol čelista Tate Olsen, ktorý doprevádzal kapelu v piesňach obsahujúcich symfonické prvky.

 

S pribúdajúcim časom sa dostali čoraz viac k slovu aj piesne z nového albumu Unleashed. Tie naživo za tými starými vôbec nezaostávali, práve naopak, svojou energiou ešte väčšmi nútili už aj tak nadšené publikum ku skákaniu. Ku koncu setu vytiahol Skillet svoje najväčšie hity MonsterRebirthing a pobrali sa preč z pódia. Natískala sa teda otázka, čo zahrajú medzi prídavkami, keď svoje najlepšie náboje si už vystrieľali a či sa vôbec vrátia? Prídavok prišiel jeden – výborný song The Resistance uzatvárajúci ich aktuálny album, ktorý bol bodkou za vydareným vystúpením.

 

Skillet teda predviedli presne to, čo sa od nich očakávalo, a teda energickú šou, ktorá splnila aj prísnejšie kritéria. Zahrali set, v ktorom nechýbal žiadny z ich najväčších hitov, ktoré vhodne doplnili o veci z nového albumu. Palec hore patrí aj fanúšikom, ktorí vytvorili veľmi vrúcnu atmosféru a celý koncert prespievali spoločne s kapelou. Ocenil to aj spevák, ktorý davu vystrúhal poklonu a vyhlásil, že spomedzi celého európskeho turné bolo toto publikum najväčšie a najhlasnejšie. Napriek hojnej účasti bolo prekvapivo pomerne dosť miesta aj v predných radoch, takže vyblázniť sa mohol skutočne každý. Akurát to fotenie a natáčanie na mobily by si mohli mnohí odpustiť, pretože toľko telefónov nad hlavami som na koncerte asi ešte v živote nevidel. Ak by sa dalo niečo vyčítať kapele, tak to bola rozlúčka s fanúšikmi. Po poslednej skladbe je viac-menej štandardom ďakovačka kapely, uklonenie sa publiku a rozdávanie suvenírov. Skillet jediné, čo urobili, bolo, že sa rozlúčili vetou „Goodbye, Praha, we love you“ a vytratili sa z pódia. Vyhadzovanie suvenírov si potom zobrali nastarosť technici. Myslím, že tento dav si poriadnu rozlúčku určite zaslúžil. Napriek tomu bol môj dojem podobne ako dojmy ostatných fanúšikov jednoznačne pozitívny.

 

Setlist: Feel Invincible, Whispers In The Dark, Sick Of It, Rise, Back From The Dead, Awake And Alive, Not Gonna Die, Hero, Those Nights, Undefeated, Comatose,The Last Night, Stars, Out Of Hell, Monster, Rebirthing, The Resistance