Aj keď SCORPIONS ohlásili rozlúčkové turné pred nejakým časom, 50 rokov na scéne je dosť dobrý dôvod zabudnúť na to, čo bolo (už niekoľkokrát tento sľub porušili). Takúto okrúhlu číslovku treba náležite osláviť. A ako ináč než tým, že fanúšikom ukážu, že stále žijú a že im to hrá. Najprv prišlo na rad vydanie nového, v poradí devätnásteho albumu „Return To Forever“ (19.2.2015). Po ňom sa páni vydali na, ešte minulý rok ohlásené, turné „50th Anniversary World Tour“. Hneď druhou zastávkou (po prvomájovom vystúpení v Číne) bola 8. mája Česká republika, presnejšie pardubická ČEZ Aréna.


Keďže Scorpions (a vlastne nikto) nie sú Rolling Stones, aby vydržali päťdesiat rokov takmer bez zmeny, v skupine sa postupne premlelo množstvo muzikantov. Rôzne neoficiálne zdroje udávajú 25 – 28 mien. Jediným členom, ktorý vydržal od vzniku kapely, (1965) je gitarista Rudolf Schenker. Druhým služobne najstarším je spevák Klaus Meine (od roku 1969). Zvyšok skupiny tvoria Matthias Jabb (1978) – gitara, James Kottak (1996) – bicie a Pawel Maciwoda (2004) – basgitara.

Táto zostava vyšla na pódium za oponou, na ktorej bol motív z obalu posledného albumu, 10 minút po avizovanom začiatku koncertu. Pódium bolo umne rozdelené na niekoľko častí, zaujímavo doplnené obrovskými LED panelmi. Tie sa nachádzali za skupinou na celej šírke pódia, nad nimi bol umiestnený James Kottak so svojou súpravou bicích, za ním klasicky umiestnený LED panel v zadnej časti javiskovej konštrukcie a nad hlavami v popredí tretie zoskupenie obrazoviek, takisto na celú šírku pódia. Ako prvú spustili skladbu „Going Out With A Bang“ z najnovšieho albumu, kde plní tiež otváraciu funkciu. Po nej Klaus Meine použil, neskôr niekoľkokrát opakovaný, pozdrav „Achoj Pardubičeeeee!“ a doplnil „Dobrý večer, Češkoooo!“ Jeho hlas znel počas celého koncertu, napriek veku, takmer bezchybne (drobné intonačné zaváhania človek prehliadne).

Živo pôsobil Rudolf Schenker, ktorý toho nabehal na catwalk, ukončený minipódiom, a späť naozaj veľa, čo je vo veku takmer 67 rokov obdivuhodné. Tradične najživšie počas celého koncertu pôsobil nespútaný James Kottak, ktorý svojou nevyčerpateľnou energiou doslova poháňal celú mašinu. Kapela, ktorá sa pohybuje v biznise päťdesiat rokov, nemá problém zaplniť setlist skladbami, ktoré chcú ľudia počuť. U Scorpions je skôr problém vybrať hity, ktoré sa z časových dôvodov zahrať nestihnú. V úvodnej časti koncertu nechýbal odkaz na piesne zo sedemdesiatych rokov. Za reprezentantov tejto dekády vybrali „Top Of The Bill“, „Steamrock Fever“, „Speede's Coming“ a „Catch Your Train“. Nasledovala ďalšia skladba z posledného albumu, „We Built This House“.

Potom svoje umenie predviedol pri sóle Matthias Jabb a prišiel čas na akustickú vsuvku v prednej časti minipódia, počas ktorej aj Kottak prešiel na pripravenú stoličku, na ktorú svoj part „odbubnoval“. V tejto akustickej časti plynulo prechádzali od „Always Somewhere“ cez novinku „Eye Of The Storm“ až po „Send Me An Angel“, počas ktorých Klaus v refrénoch zapájal publikum. Na návrat z akustickej vsuvky koncertu späť k tej elektrickej si zvolili skladbu, ktorá nemôže chýbať na žiadnom vystúpení Scorpions, a tou je „Wind Of Change“.

Výbornú prácu odviedol, a pochvalu si zaslúži, aj zvukár koncertu. Zvuk bol kvalitný nielen na ploche, ale aj na tribúnach zaplnenej pardubickej haly, či už pri sólach, rýchlych, alebo pomalých skladbách. Keď sme pri sólach – ku koncertom Scorpions neodmysliteľne patrí sólo na bicie, takzvaný „Kottak Attack“, pri ktorom sa James doslova vyblázni. Počas aktuálneho attacku v jednej pasáži sóla sa pri jednotlivých úderoch postupne zjavovali na obrazovkách obaly albumov Scorpions. Samozrejmosťou sólového vystúpenia Kottak-a je vylezenie na súpravu bicích a vyzlečenie trička s totožným nápisom, ako je tetovanie na Kottak-ovom chrbte: „Rock & Roll Forever“. Aj tento nápis sa objavil na veľkoplošných obrazovkách. Po prídavkoch sa páni uklonili, poďakovali, Rudolf aj do mikrofónu, Pawel zakričal „Kochame was!“ a po hodine a trištvrte bolo po všetkom, nie však po hlbokom zážitku, ktorý zúčastneným nevezme nik (okrem strýčka Alzheimera).

Kto nebol, môže naozaj ľutovať, ale aby neľutoval ešte viac, treba sa vrhnúť na ďalších velikánov, ktorých nám Live Nation v najbližších dňoch prináša. Sú to ďalšie superhviezdy, ktoré budovali základy Hard rocku a Heavy metalu. Myslím, že je úplne jedno, či sa vyberiete na Def Leppard, Kiss, Judas Priest alebo Roberta Planta.

Setlist

Going Out With a Bang
Make It Real
Is There Anybody There?
The ZOO
Coast To Coast
Top Of The Bill
Ssteamrock Fever
Speedy's Coming
Catch Your Train
We Built This House
Delicate Dance
Matthias Solo
Always Somewhere
Eye Of The Storm
Send Me An Angel
Wind Of Change
Raised On Rock
Dynamite
In The Line Of Fire
Kottak attack
Crazy World
Rock 'n' Roll Band
Blackout
Still Loving You
Big City Nights
Rock You Like A Hurricane
 

 

spustiť videospustiť video