Polka prázdnin je za nami. Dovolenky sú v plnom prúde a aj počasie sa asi konečne umúdrilo. S novým mesiacom prichádza aj druhá časť našej novej rubriky. Ak ste prehliadli tú prvú, v ktorej vám mnoho zaujímavých vecí odporučila naša šéfredaktorka Michaela, tak sa k nej neváhajte vrátiť. Pokiaľ ste už tieto odporúčania absolvovali, máme tu pre vás ďalšie. Dnes má pre vás niekoľko odporúčaní Schnaps. 

 

Čím začať? Tento mesiac je tak nabitý skvelými akciami, že by som sa sám najradšej rozkrájal a bol všade. Už dnes v Snine vystúpi SUZI QUATRO a hneď zajtra tam začne skvelý festival ROCK POD KAMEŇOM, na ktorom vystúpi aj jedna z mojich najobľúbenejších kapiel ARCH ENEMY. Práve ich si tento raz, bohužiaľ, do hľadáčika zobrali slovenskí aktivisti „za boj proti satanovi ukrytému v metalovej hudbe“. Našťastie to koncert neohrozilo a aj napriek všetkým intrigám títo velikáni melodického death metalu navštívia Slovensko. A to nie len teraz, ale dokonca aj budúci mesiac, a to vrámci ich turné k novému albumu Will To Power. Ten si už nejaký čas môžete predobjednať na niekoľkých stránkach v najrôznejších verziách. Ja už svoj limitovaný box set objednaný mám. A čo vy? Taktiež sa teším na sólový album ich speváčky Alissy, ktorá mala, mimochodom, včera narodeniny. Na spomínanej sólovke si opäť užijeme aj jej čistý vokál, ktorý využívala predtým sčasti v kapele The Agonist. Naviac si zahosťovala u kapiel ako Delain, Kamelot, Tarja Turunen či Metal Allegiance a verte mi, všetky tieto spolupráce stoja za vypočutie. 


spustiť videospustiť video

Počas trvania festivalu Rock pod Kameňom na východe Slovenska, budú prebiehať zaujímavé koncerty aj na opačnej strane, v hlavnom meste. Zajtra tam v MMC vystúpia bratia CAVALEROVCI, ktorí sľubujú najznámejšie hity od Sepultury a deň po nich na rovnaké miesto so špeciálnou šou dorazia BLIND GUARDIAN. Z festivalov vám vrelo odporúčam tento mesiac ešte minimálne hviezdami nabitý MORE THAN FEST a pre milovníkov tvrdšej hudby český BRUTAL ASSAULT. Z menších akcií spomeniem aspoň BRUTAL GROOVES GRINDING MOVES v ružomberskom Korze. Skvelý záver dovolenkovej sezóny.

 

Okrem takýchto skvelých živákov vám do súkromnej zbierky môžu pribudnúť tento mesiac aj zaujímavé nové dosky. Z toho, čo mám rád ja, vám môžem odporučiť nové albumy kapiel ACCEPT, DEEP PURPLE, QUIET RIOT, VENOM INC., ELUVEITIE či KORPIKLAANI.

 

Podľa predošlých riadkov ste si asi všimli, že obľubujem skutočne rôznorodú hudbu. Preto by som možno aj vám chcel odporučiť rozšíriť svoj záber. Za posledný mesiac som absolvoval tri skvelé akcie v Dolnom Kubíne. Boli to koncerty v štýloch jazz/fusion/bluesrock. Sám by som si asi takúto hudbu doma nepustil, ale naživo bola neopísateľná. Odporúčam hlavne ĽUBO ŠAMO PROJEKT. Rovnako ako tieto koncerty ma oslovil aj bluesový projekt frontmana poľskej extrémne metalovej kapely BEHEMOTH, ktorý dostal názov ME AND THAT MAN. Ich debutový album Songs Of Love And Death sa ihneď zaradil medzi moje obľúbené a chystám sa zúčastniť aj ich jesenného poľského turné.

 

Ďalšou skupinou kapiel, ktoré vrelo odporúčam, sú tie domáce. Domácu tvorbu by sme mali podporovať, pretože naozaj je čo podporovať. Sám som bol členom niekoľkých hudobných zoskupení (aj v súčasnosti som) a viem, že bez fanúšikov je kapele ťažko na svete. Medzi mojich obľúbencov na Slovensku patria hlavne melodické metalové zoskupenia ako SIGNUM REGIS, RAVENCLAW, WITHIN SILENCE, SINNERS MOON, ANTHOLOGY, TRISTANA, SYMFOBIA či EUFORY. Top slovenskou interpretkou pre mňa už nejaký ten rok ale určite zostáva SNOVONNE žijúca na Floride. Nenechám si ujsť ani jeden jej koncert v týchto končinách a ani vy by ste si nemali. Všestranne nadané žieňa, ktoré samo skladá hudbu, texty, robí grafický dizajn (nielen) svojich albumov. Navyše sama tvorí videoklipy od scenára cez natáčanie a strihanie až po finálne výsledky. Navyše je jej hudba tak neskutočne zaujímavá a originálna, že som doposiaľ nenašiel interpreta, ktorého by som k nej vedel prirovnať. Dôkazom je aj jej posledný album The Child And The Bitch. Navyše Snovonne tento mesiac príde s ďalším prekvapením pre svojich fanúšikov. Určite vás o tom budeme čoskoro informovať aj konkrétnejšie. 

spustiť videospustiť video

Je to tak... Je mnoho kapiel, ktoré počúvam a na ktoré nedám dopustiť, ale stále rád objavujem aj nové a nové. K objavovaniu domácej tvorby mi v poslednom čase dopomáha hlavne label Slovak Metal Army. U nich ma určite najviac oslovila formácia ENDLESS MAIN, ktorá je skutočne skvelá. Týchto chalanov si môžete pozrieť napríklad aj 25. augusta v Bardejove. Ak tam budete, určite si kúpte ich nové CD. Naopak svetovú scénu skúmam a objavujem zväčša sám. Posledným mojím objavom, ktorý stojí za zmienku, je estónska formácia SIGNS OF EXECUTION, ktorá mi svojím vystúpením vyrazila dych. Vy sa o ich kvalitách môžete zatiaľ presvedčiť aspoň prostredníctvom ich najnovšieho videa.

 

Možno máte z predošlých riadkov pocit, že nerobím nič iné, iba počúvam hudbu. Pôvodne som aj mal v pláne odporúčať knihy, filmy a podobné záležitosti, ale nakoniec som dal prednosť tomu, čo mám najradšej. Hudbe. „Bez hudby by bol život omylom,“ ako správne poznamenal Nietzsche. Takže ak mi nejaké zaujímavé hudobné kúsky viete odporučiť aj vy, tak si rád nechám poradiť.  

 

Ale aby ste nepovedali, tak predsa aspoň stručne. Z filmov tie hudobné. Hlavne bláznivá komédia Tenancious D: Pick Of A Destiny a film s o čosi hlbšou myšlienkou založený na skutočných udalostiach Danny Collins. Z kníh tá, ktorú napísal sám Lemmy Kilmister a dostala názov Motörhead. Zaujímavo ale vyzerá aj autobiografia Brucea Dickinsona, s názvom Čo robí tento gombík?, ktorá príde na pulty v októbri. A perlička na záver. Videohra Karmaflow. Pútavý príbeh na spôsob rockovej opery zaručí, že počas svojej cesty naprieč príbehom vás ohúri skvelá muzika a hlasy, ktoré postavám prepožičali napríklad Tony Kakko, Elize Ryd, Simone Simons, Dani FIlth, Charlotte Wessels, Marc Hudson či Alissa White-Gluz.

 

Je si naozaj z čoho vyberať, tak si užite aj vy svoj august naplno. Ak do svojho programu zaradíte aj niečo z toho, čo som vám dnes odporučil, budem rád. Potom sa pokojne s nami podeľte o svoje zážitky.