„Úsvit vrcholnej doby britského heavy metalu“

(Písomné svedectvo o NWOBHM)

Od úsvitu dejín heavy metalu sa územie dnešných Britských ostrovov stávalo predmetom záujmu nespočetných štýlov a subžánrov agresívnej hudby. Jeho tvár poznamenali neustále vpády cudzích prvkov a prílev nových postupov, ktoré zásadným spôsobom menili jeho počiatočnú štruktúru. Názvom Saxon sa označili aj piati yorkshirskí vlasáči, ktorí upriamili svoj zrak na tvorbu agresívnej a pritom melodickej muziky. Zaodeli sa do čiernej kože a riffloviny a popri pomalom úpadku punku stvorili svoj najlepší album nazvaný presne v duchu svojho obľúbeného a charakteristického odevu „Denim&Leather“.

... Meč sa blýska zo všetkých strán a plamene praskajú dookola. Aké strašné je uvidieť na ulici zrútené veže, kamene zo spadnutých vysokých stien, posvätené oltáre, zohavené mŕtvoly pokryté zoschnutou krvou, akoby boli drvené v lise na hrozno ... Zo zbedačených zvyškov niektorí utekajú do hôr, ale sú chytení a hromadne pobití, iných dohnal hlad vrátiť sa a vzdať sa ako otroci navždy svojmu nepriateľovi ...„Denim&Leather“ je nahrávka, ktorá sa v minulosti predávala v mnohotisícových nákladoch a dodnes je u mnohých starých kovodrtičov prehrávaná na klasickom vinyle. Je to úžasný pocit, počuť po toľkých rokoch album, ktorý tak trochu zapadol v prachu dejín v kryštalickom remastrovanom zvuku, pričom s pukotaním vinylu sme stratili z dohľadu aj kontext doby, v ktorom vznikal.

Po neúspešnom debute tento album završuje triumvirát predchádzajúcich úspešných albumov Wheels of Steel a Strong Arm of the Law. Je to zároveň symbol zlomu a úspechu kapely so vstupom na metalizujúcu sa medzinárodnú scénu. Je to učebnica klasického heavy metalu so všetkými poučkami a pravidlami pre nasledujúce generácie. Zásadný podiel má nespútaná energia, vyzretá skladateľská genialita Byford/Dawson/Gill/Oliver, práve nadobudnuté muzikantské skúsenosti, ktoré trčia z tejto dosky každým, aj nepatrným detailom a vynikajúca produkcia, ktorej oponujú realistické texty plné reálneho života, ale aj historickej fantázie. Tú správnu atmosféru navodí hrmiaca hymna „Princess Of The Night“, ktorá úspešne bodovala aj za veľkou mlákou. Jemným riffovaním prechádza ľahučko do ďalšej pecky „Never Surrender“, vypaľujúca čierny biľag do čela uctievateľov popových melodických refrénov. Spolu s ďalšou klasickou hardrockovou pohupávajúcou „Out Of Control“ vytvárajú diabolský záprah, ktorý si razí cestu zablatenou krajinou starého Albionu. Zaseknutý akord predznamenáva vynikajúcu štadiónovku „Rough and Ready“, obsahujúca repetitívnu formulku s klasickým heavíkom textovým klišé. Obdobne sa tvári aj „Play it Loud“. Spolu naznačujú smer, ktorým sa budú „saxonovie guys“ v blízkej budúcnosti uberať. A to už znie „And The Bands Played On“, inšpirovaná ich prvým vystúpením na doningtonskom Monsters Of Rock v roku ´80. A za ňou sa už v diaľke mihoce klasická „Midnight Rider“, vytvárajúca skvelú predohru skoro až thrashovej „Fire In The Sky“, ktorú strieda výrazný riff a fenomenálny refrén titulky „Denim and Leather“. Táto záverečná skladba klasického vinylu melódiami doslova prekypuje, spájujúc mohutný refrén spolu s popovými kľudnejšími slohami. Keby sa vtedy každý takto snažil, o dobrú muziku by nikdy nebola núdza a dnes by nám ostalo viacero ešte žijúcich, starých kapiel.

spustiť videospustiť video

Ako prídavok ku klasickej dramaturgii originálneho albumu je tu záznam živých showiek z Denim and Leather Tour z roku 1981, a to konkrétne hlavne z londýnskeho Hammersmith Odeon, okrem „Princess Of The Night“, ktorá je nahratá z koncertu v Rainbow zo 16. decembra 1981. Dve skladby „20.000Ft“ a živá „Bap Shoo Ap“ z B-strany singla „Never Surrender“ uzatvárajú tento skvelý remaster z minulého roku, ktorý posúva starú tvorbu „Saxonov“ znovu do povedomia...

Vydavateľstvo: EMI

Pôvod: Veľká Británia

Dátum vydania: 25. september 1981

Minutáž albumu: 38 min 00 sek

Skladby:
01. Princess Of The Night
02. Never Surrender
03. Out Of Control
04. Rough And Ready
05. Play It Loud
06. And The Bands Played On
07. Midnight Rider
08. Fire In The Sky
09. Denim And Leather
 

Zostava:          

Biff Byford - vokál

Graham Oliver - gitara

Paul Quinn - gitara

Steve Dawson - basgitara

Pete Gill - bicie

Moje hodnotenie:

Saxon - Denim and Leather - 1Saxon - Denim and Leather - 2Saxon - Denim and Leather - 3Saxon - Denim and Leather - 4Saxon - Denim and Leather - 5Saxon - Denim and Leather - 6Saxon - Denim and Leather - 7Saxon - Denim and Leather - 8Saxon - Denim and Leather - 9Saxon - Denim and Leather - 10