Viete si predstaviť, že by ste sa vrátili 20 rokov späť do minulosti? SEPULTURE práve vyšiel album ROOTS a na pódiu ste mohli vidieť bratov Cavalerov, pôvodných zakladateľov tejto slávnej kapely. Presne toto sa vám mohlo splniť 2. augusta v bratislavskom klube MMC, kam zavítali Cavalerovci v rámci svojho turné Return To Roots pri príležitosti oslavy vydania ich legendárneho albumu. Predskakovali im pomaly už tiež legendy, svätojurskí ČAD.

 

Hneď po otvorení brán do MMC vnikla šóra fanúšikov v snahe obsadiť si čo najlepšie miesto. Teplota ani vo večernú hodinu neklesala pod 30°, takže vám nemusím hovoriť, že v na 80 % zaplnenom klube počas koncertu ČAD bola podstatne vyššia. Možno aj preto zrazu ukončili set pocitovo skôr, ako mali a pobrali sa z pódia napriek skandovaniu publika o ďalšiu skladbu. Na pódium sa postavili v oslabenej zostave gitarista a vokalista Pišta a bubeník Valér Tornád. Basistka Baša je stále na materskej. Jej absenciu bolo teda výrazne počuť. Momentálne koncertujú s ich novým počinom Bastard.


Pokiaľ ste sa počas prestávky chceli dostať na čerstvý vzduch, tak ste sa postavili do fronty, v ktorej ste aj po desiatich minútach stáli na tom istom mieste. Našťastie, soundcheck Cavalerovcov netrval dlho, a tak v presne nastavenom čase za obrovského aplauzu vyšli na pódium. Celú šou odpálili skladbou Roots Bloody Roots. Postupne sme si v rámci ich jeden a pol hodinového setu vypočuli takmer celý album. Okrem ďalšej legendárnej Ratamahatta sme mali možnosť počuť aj skladby Born Stubborn, Iggorovu drummshow Itsari a vzápätí bubenícky duet s Maxom Ambush. Pokračovali Endagered Species a Dictatorshit. Celá šou bola dopĺňaná o rôzne Maxove exotické nastroje a množstvo skladieb bolo odspievaných s publikom. Prosto šou, ako má byť. Samozrejme, pod preplneným pódiom to riadne vrelo. Niektorí fanúšikovia si doniesli aj brazílske vlajky.

 

Neviem sa rozhodnúť, či bol zvuk miestami perfektný, alebo ani nie. Malo to aj slabé stránky, ale predpokladám, že drvivá väčšina z tej vyše tisícky fanúšikov, čo tam dorazila, prišla pozrieť hlavne tieto legendy hrajúce skladby spred dvadsiatich rokov, čo je príležitosť, ktorá sa už nemusí v živote vyskytnúť. Preto či bol zvuk dobrý, alebo nie, bolo viac-menej druhoradé. V každom prípade to bola neskutočná šou. Škoda len, že na túto akciu nebol vybraný väčší klub, keďže aj po vypredaní vstupeniek sa množstvo ľudí dožadovalo lístkov. O preplnenosti klubu, ktorý bol vypredaný na 120%, a teda vzduch podľa mňa obsahoval 0% kyslíka, ani o ďalších bezpečnostných a zdravotných rizikách nehovoriac. Našťastie sa nič vážne nestalo, a tak jediné, čo zostane, je silná spomienka na túto jedinečnú akciu.