Uplynulý týždeň poctili Slovensko svojou návštevou švédski DRACONIAN v rámci spoločného turné s OMNIUM GATHERUM, OCEANWAKE a YEAR OF THE GOAT. Na bratislavskom koncerte im robili predskokana aj slovenskí APRIL WEEPS, no predtým, než sa celá akcia spustila, sme mali možnosť si s celou kapelou na malú chvíľku sadnúť a porozprávať sa. O turné, novom albume, inšpirácii, ale aj ďalších plánoch. Ak vás napríklad zaujíma, čím by jednotliví členovia chceli byť, ak by nemohli tvoriť hudbu, pozrite si rozhovor na konci článku. Krátky úryvok ponúkame aj v písanej forme.


Ste uprostred svojho prvého turné, ako to vyzerá? Aké sú koncerty a reakcie fanúšikov?

Heike Langhans: Fanúšikovia majú radosť, že prvýkrát v histórii je Draconian na turné. Je strašne fajn, že môžeme hrať niekde, kde sme ešte neboli. Vtedy majú ľudia ešte väčšiu radosť. Keď prídeme do malých klubov. V podstate nezáleží na tom, kde hráme, robíme to pre ľudí.

(ostatní súhlasne prikyvujú) - Áno, presne.

 

Predtým, ako ste začali, sa Jerrymu (bubeník) narodilo dieťa a Fredrik (ex-basák) sa rozhodol kapelu opustiť. Ako to vyzerá s novými členmi?

Anders Jasobsson: Ani neviem, momentálne sme v kapele len štyria. Ešte sme sa nerozhodli, kto bude hrať v kapele namiesto Fredrika. To sa ešte uvidí. Ale teraz, ako sa to vyriešilo s Taraldom a Danielom na base, to funguje skvele. A sme veľmi radi, že máme to šťastie, že sú s nami. Asi toľko k tomu môžem povedať.

 

Na turné predstavujete nový album Sovran. Prečo ste si ako názov albumu zvolili práve toto slovo? Ako zapadá do celého konceptu?

Heike Langhans: Niečo pre Andersa.

Anders Jacobsson: Je to silné slovo, ide o staré označenie dnešného „sovereign“ pre vládcu, majestát. Čo toto slovo evokuje vo mne osobne, okrem slova ako takého... V kontexte albumu predstavuje vedomie, kozmos, vesmír. Ten je jediným vládcom, ktorý existuje. Všetko ostatné je len ilúzia. A to môžete vidieť aj na obale albumu. Sú tam galaxie, hviezdy, stromy, zem a veľké oko v strede, ktoré obsahuje všetko. To všetko je jedným konceptom. Ako o tom hovorí Carl Sagan. Takže to ma inšpirovalo. Tiež si myslím, že je to dosť desivé slovo.

Heike Langhans: Ak by som to mohla zhrnúť podľa seba, ako to na mňa pôsobí v súvislosti s textami: jediným ozajstným kráľom alebo vládcom, ktorého by sme nemali uctievať, ale uvažovať o ňom či ceniť si ho, sú zákony vesmíru. Všetko to, čo je nad zvyškom stvorenia. A tým jediným vládcom sú samotné princípy a zákony, z ktorých sú veci stvorené. Tvorivá sila. Keď premýšľame nad bohom, neuvažujeme v bežných náboženských súvislostiach, ale sústredíme sa na to, čo je hnacou silou všetkého, čo existuje. A to je aj témou albumu. Veci, ktoré sú viac ako boj na zemi či s ľuďmi. Ako sa to vzťahuje na teba, pričom ti to život vôbec neuľahčuje. Ale tým, že si to uvedomuješ, získaš iný pohľad na to, čo je tým pravým vládcom.

 

Viac z rozhovoru si môžete pozrieť na videu so slovenskými titulkami: