Pokrstenie nového albumu spojené so super koncertom, to bola sobota 9. apríla 2016. V bratislavskom klube MMC krstili domáci RUST2DUST svoj nový album Vortex. Kapela, ktorá len nedávno robila support americkej numetalovej legende Limp Bizkit. Podporiť ich prišli tri slovenské skupiny LANDLESS, MARVELS OF CONTRAST, MILLHOUSE a jedna maďarská CADAVERES, o ktorej by sa už dalo baviť ako o legende.

 

Prví sa na pódium s úderom siedmej hodiny večernej postavili Landless z Považskej Bystrice. Samozrejme, zobudiť publikum je vždy pre prvú kapelu neľahká úloha. Navyše počas ich setu ľudia len pozvoľna prichádzali. Napriek skorej hodine sa našlo pár jedincov v károvaných košeliach a sem-tam aj nejaký bradatý drevorubač, ktorí si zakrepčili. Predviedli nám štandardný metal/hardcore, mladú hudbu s mladou energiou.

 

Setlist: Respire, Letters, Change The Cycle, Wellspring, Days Are Counting, Connections, Simple Being

 

Nasledovala kapela Marvels Of Contrast, šestica z Bratislavy. Trošku ma prekvapilo, že majú v kapele dvoch vokalistov, v zásade som pochopil účelu, akurát spevák, čo mal na starosti čistý vokál, nepodal veľmi presvedčivý výkon. Čo sa týka hudby, zišlo by sa im vniesť trocha pestrosti do ich tvorby. Ale našli sa aj chytľavé pasáže, hlavne tie, kde obidvaja vokalisti išli naraz a jeden v druhom zanikali.  

 

Setlist: Alive, Shoulders, Pestilence, Hell And Heaven, Beggars, Nihilist, War, Parasite

 

Kapela Millhaus bola veľmi príjemným oživením a pre tých, čo ich ešte nevideli naživo aj veľkým prekvapením. Štvorica stone rockerov z Bratislavy ukázala, že so svojimi nástrojmi, ktorým dominujú osemstrunky, na to pódiu vedia. Špeciálne spevákova gitara svojimi rozmermi určite. Do toho spevákov vokál, ktorý začínal niekde pri hlase podobnému škriatkovi prechádzajúcemu do plynulého chrapľáku a v tvrdších veciach, čo odohrali, ako napríklad Consequence, vkusne vpasoval scream. Na ich vystúpení mohlo byť v sále tak 150 zatiaľ len pasívnych ľudí. Zrejme sa šetrili na to, čo ešte len malo prísť.

 

Setlist: Molten Sky, Take The Time, Consequence, Octopus, Wolf, Escape, Drop In The Sea

 

S desiatou hodinou prichádzajú Rust2Dust. V prvom momente mal človek pocit, že na pódium vybehla partička doktorov. Všetci celí v bielom, až kým ste si nevšimli Tomáša, ich speváka, ktorý vo svojej tradičnej mikine a arafatke sa vymykal outfitu zvyšku kapely, aj keď teda aj on mal aspoň biele nohavice. Úvodnú skladbu Devils Whore odpálili vo vzduchu, lebo s prvým tónom sa im podarilo vedno vyskočiť. V tomto duchu nasledoval aj zvyšok setu, keď všetci v neustálom pohybe pridávali svojmu hudobnému prejavu vizuálno-dynamický rozmer. Po takmer každej skladbe nám spevák vďačne oznamoval: "Bratislava, ste super, vďaka, že ste prišli.“  Prvýkrát som mal možnosť vidieť ich a bol som dosť zvedavý, keďže Tomáš pôsobí aj v kapele Asenth, či uvidím niečo podobné alebo aký je vlastne rozdiel medzi kapelami. Rust2Dust na mňa pôsobí omnoho živšie, rýchlejšie, je tam viac energie a pocitovo aj viac skúseností na pódiu. Tomášov hlas sa, samozrejme, nezmenil a plus-mínus dáva to isté ako v Asenthe, aj keď rozdiely tam určite sú (na porovnanie odporúčam skladbu Zlom).

 

Po Novembri zaznela otázka z pódia: "Tak čo, polejeme to ?“ Čím mysleli, samozrejme, krst ich nového albumu. Následne predstavujú krstného otca, ktorým je úplne "neočakávane“ ich súputník z koncertu Limp Bizkit Zverina. Jeho príhovor bol asi v znení: "Počúvajte a podporujte kvalitnú hudbu. Je ľahké robiť komerčnú hudbu, na ktorej sa dajú zarábať peniaze.“ Album poliali, resp. posypali hrdzou a prachom v zmysle názvu ich kapely. Následne letelo CD do davu, kde po pristáti k nohám putovalo hneď do kabelky šťastnej "výherkyne“. Potom sa Zverina chopil mikrofónu a spustil spoločný song s Rust2dust My vs. Oni. Nám neostávalo nič iné, len nasadiť šiltovky a začať sa vlniť v hip-hopovejšich rytmoch. Nakoniec nie jeden, ale zvládli sme aj druhý s názvom JE-BE, prežili sme to a nakoniec to nebolo až také strašné. Po ohlásenom poslednom songu Na Doraz nastali protesty a skandovanie, takže sa kapela chtiac-nechtiac musela vrátiť a odohrať ešte prídavok Kráľ Skazy, ale evidentne im to vôbec nevadilo. Dokonca to vyzeralo, že si to užívajú podobne ako ďalších 250 ľudí pod pódiom.

 

Setlist: Devils Whore, Hate, Daymare, Vortex, Nikdy viac, Zlom, Stay Awake, PPP, November, My vs. Oni, JE-BE, Na Doraz, Kráľ Skazy

 

Na záver vybehli na pódium štvorica Cadavers z maďarského Székesfehérvár. Kapela pôsobí na scéne 11 rokov a na ich hudobnom výkone to bolo aj patrične vidieť. Sála sa, žiaľ, po krste riadne vyprázdnila. To ich ale nijako neodradilo a ako správni profesionáli odohrali koncert aj pre zvyšných zhruba 40 ľudí, naplno si to užívali, dávali najavo, ako je super. Celý set hecovali divákov či už slovne ("Nech zdvihnú ruku všetci, čo sú už opití. Ja som tiež, vypil som asi 5 pív a už to urobilo svoje.“) alebo drobnými gestami ako napríklad po otázke, kto je smädný, hodil svoju fľašu s vodou medzi ľudí, čo sa stretlo tiež s pozitívnou odozvou. Na záver ich vystúpenia zbehol ich basák Delcsik Balázs medzi divákov, odohral poslednú skladbu medzi publikom, popri tom si zvládal aj riadne zabehať s basou po "MMCéčku" a popodávať si ruku s ľuďmi. Rozlúčili sa slovami ich vokalistu Bölcsföldi Zoltána: "Prepáčte, som opitý, už nevládzem. Ďakujem, ste úžasní, bolo to úplne super.“ Dodám, že oni predviedli tiež riadny masaker, takže ospravedlnenie bolo zbytočné, skôr si to pýtalo riadny aplauz, ktorý sa im v rámci možností preriedeného publika dostal.

 

Setlist: Teaching – Midley,  The Belief,  Infest Your Mind,  Mindstream, Elixir, The Chief, The Butterfly, Twenty-Twelve, These Eyes, The Quest Soul Of A New Breed

 

 

O fotogalériu sa postarala Alena Červeňanská.