Určite sa nenájde veľa takých, čo by protirečili tvrdeniu, že Nitra je jednou z najväčších liahní kvalitných kapiel na Slovensku. Mňa v tomto tvrdení zas a znova nedávno utvrdili AS THEY RISE so svojím debutom Reborn. Polhodina kvalitného moderného metalu určite mnohých poslucháčov očarí v mnohých ohľadoch.

 

Intro The Reckoning je tým pravým introm. Jednoducho neviete, čo máte čakať. Je absolútne nepredvídateľné, čo bude nasledovať. Máloktorej kapele sa podarí spraviť úvod k albumu tak, aby všetko nevyzradili, ale zároveň zachovali svoju tvár a neznelo to ako od inej kapely. Teda bod k dobru už za úvodných pár sekúnd. Ale poďme k jadru.

 

World Is Prison a titulná Reborn vo mne ihneď prebudili nostalgické spomienky na prvé počúvanie kapely Children Of Bodom. Tvrdá muzika a štipľavé klávesové zvuky. Jedna z najlepších kombinácii v tomto type hudby.

 

Energická muzika a mohutný growl na tomto albume hrajú prím. Len si vypočujte pieseň Ruins alebo ťažký rytmus v God Is Blind a veľmi zaujímavé prelínanie growlu a melodického spevu, akoby growl dotváral vokály k spevu. Gitarové kilá a doslova masívny refrén v Shadows Of The Past. V tejto skladbe a v spomínanej Ruins určite ucho pohladia aj gitarové sóla. Nie sú na albume jediné, ale mojim ušiam ulahodili najviac, kým napríklad to vo Word Is Prison za nimi kvalitou trochu zaostáva.

 

Veľmi silnú atmosféru navodia aj kvílivé ťahavé gitary za hovoreným slovom v Back To Swamp, ktorá je z celého albumu najponurejšia a má podľa mňa najsilnejšiu a najtemnejšiu atmosféru. Symfonickejší a teatrálnejší úvod má síce aj pieseň Disaster, no melodický spev sa mi zdá až príliš široký a vzletný.

 

Nestáva sa to často, ale vrcholom celého albumu sú tento raz pre mňa bicie. A to nielen svojím prelietavaním zo zaťažených coreových predelov do priamočiareho valenia sa, či do headbangu nútiacich rytmov. Veľmi pútavé je aj popravne znejúce vírenie na rytmičáku vo Fade Inside, ktoré preberie aj gitarový riff a čerpá z neho počas celej skladby. No predovšetkým dokonale mľaskajúci zvuk kopáku.

 

Vďaka ti, Nitra. As They Rise vydali veľmi vydarený debut. Ešte stále sú tam veci, ktoré sa dajú vylepšiť, ale správny muzikant vie, že aj keď je to dosť dobré, vždy to môže byť lepšie. Preto sa už teraz teším na druhý počin tejto kapely.


Moje hodnotenie:

Rodí sa v Nitre nová hudobná hviezda? (recenzia) - 1Rodí sa v Nitre nová hudobná hviezda? (recenzia) - 2Rodí sa v Nitre nová hudobná hviezda? (recenzia) - 3Rodí sa v Nitre nová hudobná hviezda? (recenzia) - 4Rodí sa v Nitre nová hudobná hviezda? (recenzia) - 5Rodí sa v Nitre nová hudobná hviezda? (recenzia) - 6Rodí sa v Nitre nová hudobná hviezda? (recenzia) - 7Rodí sa v Nitre nová hudobná hviezda? (recenzia) - 8Rodí sa v Nitre nová hudobná hviezda? (recenzia) - 9Rodí sa v Nitre nová hudobná hviezda? (recenzia) - 10

spustiť videospustiť video