Posledný júnový víkend sa v Banskej Bystrici pozornosť sústreďovala na známy festival jedného komerčného rádia. O kúsok ďalej sa však na banskobystrickom amfiteátri konal v piatok a sobotu  24. – 25. júna 2016 pre nás rockerov oveľa lepší festival s nadupaným line-upom plným zahraničných mien. ROCKSCAPE  2016 priniesol zábavu, temnotu, brutálnu rockovú šou, ale aj pohodu, rodinnú atmosféru a spokojnosť návštevníkov.

 

Úvodnou kapelou na piatok mali byť Lotyši FOXTHROAT, no ich vystúpenie sa nekonalo. Preto prvou vystupujúcou kapelou bola na Stagei B pod cirkusovým šapitó slovenská CHIKI LIKI TU-A. Keď začali hrať, tých pár ľudí, ktorí už na amfiteáter dorazili, okamžite pribehlo pod pódium a aj napriek veľkému dusnu a teplu si vychutnávali ich svojské texty a humor im sebe vlastný. Rad prišiel, samozrejme, aj na ich komerčne najúspešnejší hit Laska moja de si.

 

Prvou kapelou na Stagei A, teda na hlavnom pódiu pred  premietacím plátnom, boli Briti BROTHERS RASPUTIN. Svoj set odštartovali introm s akýmisi vesmírnymi zvukmi a celý čas pokračovali v príjemnom funky štýle. Spevák s fúzikmi vestou a klobúkom, no najmä hlasom, trochu pripomínal staršiu verziu Justina Timberlakea a ich vystúpenie bolo v podstate jeho „one man show“. V skladbách, ale aj medzi nimi často vyžívali echo. A využili aj prítomnosť  Janky Kozákovej, speváčky kapely Mukatado, v publiku a vyzvali ju na  pódium, aby si spolu zaspievali skladbu In My Body, ktorú spoločne nahrali pred dvomi rokmi.

 

Po presune na B-čko ste dostali pocit, že tam niekto zrazil Depeche Mode, Rammstein a Sex Pistols. Taký mix všetkého je bratislavská kapela THE LAST DAY OF JESUS. Keď ich počujete prvýkrát, neviete sa rozhodnúť, či je to to najlepšie alebo najhoršie, čo ste kedy počuli. Ak by ste sa však nakoniec náhodou rozhodli pre tú druhú možnosť, stále vás bude na nich niečo fascinovať. A ak pre tú prvú možnosť, na ich koncerte sa nudiť nebudete.

 

Medzitým sa na A-čku pripravili nemeckí DISILLUSION a návštevníkom Rockscapeu odohrali svoj jediný tohtoročný koncert, keďže sa venujú príprave nového albumu. Ako úvod svojho setu pustili uspávankovú melódiu a po nej hneď prvými údermi do nástrojov zaje...hrali taký metal... Keďže už na Bystricu padla tma, pri ich vystúpení sa uplatnila aj svetelná šou. Ľudia sa nehanbili a ich melodický death/progressive metal si užívali zblízka.

 

Vážnosť metalového koncertu vystriedala bujará zábava s rakúskou RUSSKAJOU. Bolo to, ako by rockeri či metalisti ovládli ruskú ľudovú zábavu. Publikum im od začiatku patrilo na 110 percent a ich „russian roll“ roztancoval každého jedného rockera pod šapitó. Totálne ovládli nielen Stage B, ale aj celý piatok. Pri skladbe Psycho Traktor vyzvali ľudí, aby si zahrali ich rovnomennú hru, ktorá pozostávala z behania dookola, teda v podstate taký circle pit na ruský spôsob. Odzneli skladby z ich najnovšieho albumu, ale napríklad aj cover Aviciiho skladby Wake Me Up, čo v ich podaní bola určite tá najlepšia verzia, akú táto pieseň má.

 

Presný opak sa dial na hlavnom pódiu. Atmosféra potemnela a dostali ste sa do niečoho, čo evokovalo nejaký juhoslovanský horor. To sa na pódium postavili LAIBACH. Amfiteátrom zneli industriálne zvuky, za kapelou sa na plátne premietali videá, ktoré dotvárali temnú náladu. Hlboký hlas speváka Milana Frasa vám pripomenul všetky traumy z detstva a vytvoril minimálne jednu novú. Už-už ste len čakali, kedy spod pódia vylezú všetky známe hororové postavy vrátane Samary či Freddyho Kruegera, taká tam bola atmosféra. Keď však začala spievať Mina Špiler, totálne vás zhypnotizovala. Celé ich statické vystúpenie vyzeralo, ako by na pódium prišli hrať roboti. V každom však museli zanechať silný zážitok úplne odlišný od toho, čo sa na banskobystrickom amfiteátri dialo do vtedy.

 

Piatok ukončila kapela od našich západných susedov. Najskôr posledných vytrvalcov privítali len páni v košeliach, kravatách a s okuliarmi, no po prvej skladbe sa k nim pridala aj dáma. LAURA A JEJÍ TYGŘI roztancovali všetkých, ktorí sa ešte vládali hýbať. Tí, ktorí už nevládali, sa len prizerali s pokyvkávajúcimi hlavami alebo si odišli oddýchnuť, aby nazbierali sily na sobotu, ktorá prisľubovala ďalšie nezabudnuteľné rockové zážitky.

 

Rockscape 2016 nafotil Imrich Pluhár.