Oslavy 20. Rockového Záberu v Dolnom Kubíne prebehli v naozaj veľkolepom štýle. Dva dni nabité skvelou hudbou, množstvo jedla a piva, kolosálne dvadsaťdva metrov široké pódium, aké ešte Orava doma nezažila, plné svetiel a zvukovej techniky. Organizátori si dali naozaj záležať na tom, aby tento lokálny festival, ktorý už nie je v tínedžerskom veku, oslávil okrúhle narodeniny so cťou. Jediný, kto mu ako obvykle až tak neprial, bolo počasie. Počas konania festivalu síce až tak nepršalo, ale keby ľudia z okien nevideli iba zamračenú oblohu, určite by prišli viacerí.

 

Piatkový večer s podtitulom Revival Night mal hostiť predovšetkým revivalové kapely. Ale človek mieni, pánboh mení. Ako prví museli svoje vystúpenie zrušiť martinskí LIVE BAND (Bon Jovi revival). Niekoľko dní pred festivalom sa ozvala česká kapela CHINASKI, že kvôli zle zaznačeným dátumom v kalendári v sobotu vystúpiť nebude môcť, a preto sa jej koncert uskutočnil v piatok. Ďalšia kapela MAIDEN TRIBUTE BAND, na ktorú sa tešilo mnoho ľudí, zase dala vedieť iba v noci pred festivalom, že zo zdravotných dôvodov sa im, bohužiaľ, nepodarí vystúpiť. Pre nedostatok času sa organizátorom teda nepodarilo za túto kapelu zohnať už ani žiadnu náhradu. Ale myslím si, že tento deň napriek tomu dopadol skvele.

 

Ako prvá vystúpila o šestnástej hodine domáca kapela STOLEN MONEY. Mladí chalani hrajúci vlastnú tvorbu odštartovali festival naozaj úctyhodne. Škoda len, že prvé kapely hrajú na podobných akciách pre minimálne množstvo ľudí. Títo chlapci by si zaslúžili aspoň o čosi väčšie publikum. Navyše bol na Rockovom Zábere od úplného začiatku skvelý zvuk, čo dobrý dojem z ich vystúpenia ešte umocnilo. Po nich prišli na pódium rockeri z Handlovej, ktorí si hovoria THE PERUNS. Tí okrem vlastnej tvorby pridali aj nejaké tie covery. Ich pôvabná speváčka ale, bohužiaľ, asi nemala svoj najlepší deň. Ktovie, možno to spravila tréma. Nasledovala kapela ASTACUS (Judas Priest revival). Tá odohrala najväčšie hity tejto legendárnej kapely. Nechýbali skladby ako Painkiller, Breaking The Law či Living After Midnight. Celá kapela podala skvelý výkon. Po tomto vystúpení sa už areál slušne naplnil.

 

Nasledovala totiž mainstreamovejšia kapela Chinaski, ktorá mala pôvodne vystúpiť v sobotu. Charizmatický spevák skvele pracoval s publikom a ono vďaka tomu zabudlo aj na väčší časový sklz. Potom prišli na rad ďalšie dve skvelé revivalové formácie. Najskôr martinskí HIGH VOLTAGE (AC/DC revival), ktorí značne očarili nielen publikum, ale aj speváka predošlej kapely. Po nich odohrala fenomenálne vystúpenie domáca skupina ORAVIA (Deep Purple revival). U tejto kapely sme už zvyknutí ako na skvelé výkony, tak aj na poriadnu pódiovú šou. A nebolo tomu inak ani túto noc. Nasledovala ďalšia domáca kapela TARGO. Toto zoskupenie je výnimočné hlavne tým, že od samého začiatku organizuje festival Rockový Záber a ako účinkujúci nevynechali ani jeden ročník. Charizmatický spevák Roman Révai, ktorý má na konte aj jeden album so skupinou Team, vie vždy dokonale zabaviť publikum. Príjemným prekvapením bolo, že kapela Targo, ktorá väčšinou vsádza na covery známych hitov, tento raz prenechala hranie „preberákov“ ostatným kapelám a svoj program zložila zväčša zo svojich vlastných skladieb. Napriek tomu ale nechýbali ani piesne ako Holy Diver od legendárneho Dia či rocková prerábka skladby Ilony Csákovej Proč mě nikdo nemá rád. Okrem toho sa ku Targu pridala na chvíľu aj speváčka z kapely The Peruns a zaspievala si skladby Sweet Child O‘ Mine od Guns N‘ Roses a Take Me Down od The Pretty Reckless. Dokonalú bodku za týmto dňom urobili bratislavskí INTREPID (Metallica revival), ktorí svoje vystúpenie odpálili hneď novinkou Hardwired z posledného albumu a celé vystúpenie sa nieslo v znamení najslávnejších diel od kapely Metallica.

 

Sobotný program začal už o štrnástej. Podobne ako v piatok za mierneho dažďa, ktorý sa postupne vytratil. A podobne ako v piatok aj program spustila mladá domáca kapela, ktorá si hovorí NIEŽE NIE. Zvuk bol počas prvej kapely, žiaľ, značne horší ako v predošlý deň. Túto vadu sa našťastie podarilo odstrániť celkom rýchlo. Ako druhí prišli na pódium rovnako domáci, ale o čosi ostrieľanejší hudobníci KARRAMORDACH. Tí zahrali hudbu pre náročnejšieho poslucháča. Progrocková tvorba tejto kapely naozaj stojí za vypočutie. Po domácich dostali šancu kapely z ostatných kútov Slovenska. Boli nimi dve mladé skupiny, o ktorých je počuť čoraz viac a robia si skutočne dobré meno. Kapely MOFOKILLER a FISHFACE priniesli na Oravu poriadnu dávku tvrdého rocku a napriek otravnému mrholeniu sa im podarilo prilákať niekoľko poslucháčov až pod pódium.

Nasledovalo veľmi výnimočné vystúpenie. Doslova (nielen) oravská legenda SGP PROJEKT sa dala po rokoch dokopy takmer v pôvodnej zostave len kvôli vystúpeniu na oslavách okrúhlin Rockového Záberu. Za mikrofónom sa opäť objavil Tibor Šándor z kapely Astacus, ktorý kedysi spieval aj s českou legendou Citron. Kapela pripravila pre publikum nezabudnuteľný prierez ich tvorbou a celé vystúpenie zakončila skladbou Striga, ktorá kedysi bodovala aj v rebríčku rádia Rebeca. Ostáva nám iba veriť, že ich ešte niekedy budeme mať možnosť počuť. Ďalšou kapelou bola AYA, ktorá rovnako ako SGP Projekt stála pri začiatkoch tohto festivalu. Spevák Boris Lettrich dokonale rozospieval publikum, ktoré už do konca tohto večera spievalo len viac a viac. Nasledovali totiž vystúpenia headlinerov.

 

TUBLATANKA predviedla veľkolepú šou plnú svojich najväčších hitov. Publikum ich takmer nepustilo z pódia. Podobne zábava pokračovala aj počas ďalšej kapely. Bodku za 20. Rockovým Záberom totiž urobili INE KAFE a k tomu asi netreba nič dodávať. Tieto dve skupiny jednoducho treba zažiť a asi niet na Slovensku rockového fanúšika, ktorý by ešte na ich vystúpení nebol. 

 

Emóciami nabité vystúpenia, skvelá atmosféra a ešte lepšia nálada. Bravúrne zorganizovaný dvojdňový festival s dvadsaťročnou tradíciou nesklamal ani tento rok a ostáva nám len pevne veriť, že 20. Rockový Záber nebol posledný a uvidíme sa na tejto skvelej akcii aj rok. Dúfajme za priaznivejšieho počasia a v ešte hojnejšom počte. 


Použité zdroje:
Foto: IVAN FARBÁK