Ritchie Blackmore by sa dal dnešnými slovami opísať ako influencer. S Deep Purple zakladal hard rock, s RAINBOW naštartoval heavy a powermetalovú scénu. Britský gitarista bol však v minulosti veľmi nepokojná duša a striedal muzikantov aj žánre ako spodné prádlo. S Ronniem Jamesom Diom nahrali tri dnes už klasické hardrockové albumy, avšak koncom roku 1978 si zmyslel, že texty o mágii a elfoch sa mu zajedajú a že by rád posunul hudbu komerčnejším smerom. Koncom sedemdesiatych rokov žiarili na scéne kapely ako Foreigner  či Styx a Blackmore sa začal obzerať práve smerom k AOR.   

 

Dio si zbalil kufre a Ritchie sa zase raz obzeral po nových spoluhráčoch. Okrem vokalistu hľadal klavesáka (našiel ho v Donovi Aireym) a basáka (udobril sa s Rogerom Gloverom z Deep Purple, ktorý album taktiež produkoval). Z diovskej éry vydržal jedine legendárny bicmen Cozy Powell. Málo sa ale vie, že Ritchie vtedy do Rainbow neúspešne lanáril aj Iana Gillana. Správny hlas pre popovejšiu dúhu nakoniec Blackmore našiel vtedy v relatívne málo známom spevákovi Grahamovi Bonnetovi. Po všetkých možných peripetiách spojených s nahrávaním (Bonnet vraj nebol schopný nahrávať v zámku spolu s kapelou, museli sa vybrať do štúdia), uzrel album s názvom Down To Earth svetlo sveta 28. júla 1979.

 

Stretlo sa na ňom to najlepšie zo starého diovského hardrockového sveta a nového AOR hotového vesmíru charakterizujúceho éru Joea Lynna Turnera. K minulosti v podobe kozmických klávesových medzihier a dlhých gitarových sól sa Rainbow obzrú napríklad v monumentálnej Eyes Of The World či záverečnej hardrockovej krasojazde Lost In Hollywood s neskutočnými bicími Powella. Na druhú stranu doska obsahuje dva ukážkové popové hity – Since You´ve Been Gone a mierne sexistickú All Night Long, ktoré skúšajú toleranciu menej otvorených fanúšikov hard rocku.

 

Zvyšok piesní sa nachádza niekde medzi týmito dvomi polohami s viacerými vydarenými momentami (energická No Time To Loose či baladická Makin´ Love). Pre B-strany singlov nahrali ešte ,,párplovsky" znejúcu Bad Girl a prenádhernú gitarovú inštrumetálku Weiss Heim. Celkovo pôsobí zvuk „dúhy“ omnoho odľahčenie ako v prípade albumov s Diom, stále však dostatočne rockovo.

 

Ritchie Blackmore sa v tom čase stále nachádzal na vrchole svojej skladateľskej formy a sypal zo seba jeden lepší riff za druhým a lahôdkové sóla. Navyše v Donovi Aireym našiel vynikajúceho partnera na klasikou ovplyvnené sólové duely, ktoré prežarujú napríklad už zmienený kus Lost In Hollywood. Viac než dobrou voľbou sa ukázalo angažovanie Bonneta. Nie je žiadnym popovým seladónom, jeho hlas pripomína skôr gillanovskú cirkulárku a dáva piesňam výrazný ksicht.


Preto spätne zamrzí, že táto zostava vydržala pohromade len jeden album a turné. Dnes už legendárnou bodkou za spoluprácou Bonneta s Blackomoreom sa stalo vystúpenie na festivale v Donningtone v roku 1980. Podľa očitých svedkov aj samotnej kapely išlo o vynikajúci koncert (zaznamenaný aj na kamery), ktorý bol posledný aj pre Cozyho Powella. Jemu sa dlhodobo zajedali popiny, cítil z Blackmorea čudnú apatiu, tak sa vybral k Michaelovi Schenkerovi. Bonnet sa ešte zúčastnil príprav nahrávania ďalšej dosky Difficult To Cure, ale proces skladania sa natoľko naťahoval, že z neho bez hlbšej úvahy vycúval a z kapely odišiel.  

 

Down To Earth poteší fanúšikov veľkých hlasov a gitarových sól tak ako aj milovníka chytľavých popevkov. Rainbow síce v dobe vydania zmenou štýlu stratili časť starých fanúšikov, na druhú stranu dobyli vďaka singlom Ameriku. Nadčasovú kvalitu piesní dodnes dokazuje napríklad Don Airey, ktorý na svojich sólových koncertoch rád spomína na pôsobenie v Rainbow a zvykne odohrať minimálne tri piesne (z deviatich) z Down To Earth.  

 

Za najväčší prínos sa ale dá považovať objavenie veľkého talentu Grahama Bonneta, ktorý svoje spevácke kvality následne dokázal u Michaela Schenkera, s vlastnou kapelou Alcatrazz (v ktorej sa mihol Yngwie Malmsteen či Steve Vai) a v množstve ďalších projektov.  


Moje hodnotenie:

Rockové míľniky: Keď Rainbow začali svietiť novými farbami - 1Rockové míľniky: Keď Rainbow začali svietiť novými farbami - 2Rockové míľniky: Keď Rainbow začali svietiť novými farbami - 3Rockové míľniky: Keď Rainbow začali svietiť novými farbami - 4Rockové míľniky: Keď Rainbow začali svietiť novými farbami - 5Rockové míľniky: Keď Rainbow začali svietiť novými farbami - 6Rockové míľniky: Keď Rainbow začali svietiť novými farbami - 7Rockové míľniky: Keď Rainbow začali svietiť novými farbami - 8Rockové míľniky: Keď Rainbow začali svietiť novými farbami - 9Rockové míľniky: Keď Rainbow začali svietiť novými farbami - 10

spustiť videospustiť video