Tretí augustový deň strašil Nitrianske Rudno dažďom už od obeda. Napriek tomu sme do príjemného campingového areálu, ktorý ponúkal dostatok stánkov s občerstvením, kolotoče aj prístup k jazeru, vchádzali už o trinástej, aby sme si pozreli vystúpenie formácie JUST ONE. Kapela vznikla len nedávno, no nepochybne si našla nových priaznivcov aj na tomto festivale, aj keď veľa návštevníkov v areáli ešte nebolo.

 

Hrozba dažďa a relatívne skorá poobedná hodina boli pravdepodobne dôvodom, prečo ešte ani počas setu LAMPS nepozeralo na pódium veľa párov očí. Kapela však pôsobila, že jej to je vlastne jedno a hrala len pre seba.

 

K pritvrdeniu a väčšiemu množstvu energie prišlo s partiou CALIBER X. Ich progresívny metal však veľmi nepresvedčil ľudí zdvihnúť zadky z trávy. Radšej tam sedeli či ležali a užívali si slnečné lúče, ktoré vykukli spoza oblakov.

 

O inom to už bolo s českou návštevou v podobe metalovej skupiny PORTA INFERI. Tí sa postarali o prvý poriadny náklad dňa a prebrali ľudí z poobednej siesty. Na kapele bolo vidieť, že má už za sebou viacero odohratých koncertov a skúseností a to sa prenieslo aj pred pódium.


Nejeden koncert má už za sebou aj NOCONTROL. Ich melodický moderný metal však dostal nový hlas, ktorý prišli predstaviť aj do týchto končín. Elo sa svojej úlohy frontmana chopil všetkými silami a prítomných presvedčil, že svoje miesto má v kapele zaslúžene.

 

Prvá zo sobotných kapiel, ktoré dostali nie polhodinový, ale hodinový priestor na pódiu, bola folklórno-rocková zostava ARZÉN. Už pri prvých tónoch huslí bolo jasné, že pôjde o neobyčajný zážitok a presne to zostava divákom aj naservírovala. Toto prepojenie žánrov, ale aj známe piesne ako Páslo dievča pávy či Zbohom buď, lipová lyžka, ľudí chytilo a poriadne si s Arzénom zakrepčili.

 

Tancovalo a spievalo sa aj ďalej so slovenskou legendou. SLOBODNÁ EURÓPA je práve na vlne osláv svojich 30 rokov existencie. Pri oslavách nemôžu chýbať už notoricky známe piesne, ktoré poznajú aj tí, ktorí nie sú zarytými fanúšikmi tejto hviezdy. A tak, samozrejme, zazneli hity ako Podvod, Relatívny pokoj, Analýza dokázala hovno a ďalšie.

 

Čo ale prišlo po Slobodke, to bol ten pravý rock n‘ rollový masaker, aký nedokáže urobiť hocikto. Nóri THE CARBURETORS nie sú na Slovensku nejakí extra známi, no postupne sa im tu buduje fanúšikovská základňa. A niet sa čomu čudovať. Stačí, aby ste túto bandu bláznov videli naživo raz a totálne im prepadnete. Ich „rock n‘ roll na steroidoch“ doplnia takou šou, že si po ich sete hľadáte svoju sánku niekde v tráve – tak nízko vám padne už na začiatku a nedostanete ju späť až do konca.

 

Tak neskutočnú energiu, ako oni majú a posúvajú k ľuďom pred pódiom, asi ani nie je možné popísať. Veta „To musíte zažiť“ pri nich dostáva úplne iný rozmer. Okrem toho, že sa budete pozerať na ohnivé fakle, chrlenie ohňa, roznožky vo vzduchu s gitarami, gitaristu Kaia pobehujúceho hrajúc po celom areáli či štverajúceho sa na konštrukciu pódia, odkiaľ hrá na gitare, z ktorej strieľa pyrotechnika, si užijete naozaj kvalitnú muziku a obrovskú zábavu. Prosíme si The Carburetors na Slovensku častejšie! Videla som ich už trikrát a pokojne by som si ich pozrela aj ďalších tridsaťkrát...


Po tejto náloži však prišlo až príliš dlhé vydýchnutie. Čakalo sa na oficiálneho headlinera dňa, ktorý si začal pódium na vystúpenie pripravovať až vtedy, keď už mal podľa časového plánu 10 minút hrať. Čakanie ale spríjemňovali členova The Carburetors, ktorí sa pri svojom stánku s merchom s každým ochotne porozprávali a pofotili. Keď sa však konečne po sci-fi intre na pódium dostavili DESMOD, hodinový sklz im bol odpustený. Ich novšie aj staršie skladby, ktorým dali vynovenú podobu, spieval azda každý v areáli. Hudba Desmodu je jedna z tých, ktoré vás zasiahnu, aj keď sa o to nesnažíte. Ich set však narušil nečakaný výpadok elektriny. Na zážitku to však ich fanúšikom určite neubralo.

 

Posunutie programu o hodinu ale spôsobilo to, že plánovaná posledná kapela dňa MOFOKILLER nevystúpila, a tak sa bodkou za festivalom stala nitrianska vtipná partička BIJOUTERRIER, s ktorou sa vytrvalci vyskákali do sýtosti a opäť hľadali odpoveď na otázku, prečo plače Vilém a iné závažné témy.

 

Nie, nie je to chyba. Bijouterrier neboli bodkou len za festivalovou sobotou, ale aj za celým festivalom. Organizátori nedeľný program s Chinaski a No Name z organizačných dôvodov zrušili. Tretí ročník festivalu Rockfest Nitrianske Rudno tak dostal v závere horkú príchuť, no tá by nemala zatieniť spokojnosť, radosť a zážitky z dvoch vydarených festivalových dní.

 

Čítaj aj: Rockfest - piatok