Prvá polovica augusta už tradične pre tých najvýchodnejších východniarov, ale aj pre zvyšok Slovenska, ktorému nevadí cestovať, znamená poriadnu porciu rockových kapiel rozdelenú na tri festivalové dni. Inak tomu nie je ani tento rok, a tak sa ROCK POD KAMEŇOM koná už šestnástykrát v areáli Sninských rybníkov v Snine. Tento rok to vyšlo na dátum 9. – 11. augusta a štvrtok, prvý deň, patril slovenským a českým kapelám.

 

O úvod festivalu sa postarali seredskí thrashmetalisti MANYAC. Nevďačnú úlohu prvej kapely festivalu zvládli so cťou aj napriek obrovskému teplu. Pár ľudí im aj v prvom rade pred pódiom pokyvkávalo hlavami a bol to slušný štart sľubného festivalového dňa.

 

Nadviazala na nich domáca kapela THE NOW. Sninčania si svojich poriadne podporili a pod pódiom sa to začalo zbiehať. Na pódiu sa hromadila energia, ktorá prúdila do celého areálu festivalu. Slnko pomaly zachádzalo a ľudia ožívali.

 

Miesto činu pripravili pre INE KAFE, kapela už-už mala začať, no nejako sa stále nič nedialo. Desať minút, dvadsať minút... Po polhodine čakania od plánovaného začiatku vystúpenia bol stage stále prázdny. O pár minút už trojica hudobníkov nastúpila pred svojich fanúšikov po zvučke zo série Sandokan, no v maďarskej verzii. Zdržanie vysvetlili ako produkčné problémy. Napriek tomu a aj napriek počuteľným Vratkovým problémom s hlasom zahrali plný set, počas ktorého sa na staré aj nové hity bavili všetky prítomné generácie.

 

A prišiel rad na Česko. Po honosnom intre sa pred návštevníkov Rocku pod Kameňom postavili HARLEJ. Spustili takú klasickú českú rockovú „pařbu“ a vytvorili tú správnu náladu pre headlinera prvého festivalového dňa. Harlej si ľudí rýchlo získali nielen svojou energiou a očividne dobrou náladou, ale aj hitmi ako Pověste ho vejš, ktorý si so spevákom Tomášom Hrbáčekom v tričku s mimoňom spievali azda všetci.

 

Úlohy headlinera sa počas česko-slovenského dňa nemohol zhostiť nikto iný ako KABÁT. Po futuristickom intre odpálili svoj set so skladbou Dole v dole. A bol to teda ukážkový set, ktorý mal všetko, čo mal mať. Bol jednoduchý, priamočiary, s hitmi známymi aj menej známymi, staršími aj novšími, ľudia sa bavili, spievali, všetko dopĺňala bohatá svetelná šou. Frontman Pepa Vojtek nerozprával dlhé monológy, len premosťoval pesničky, ale jeho charizma minimálne na pol Česka z pódia sálala. Spievala sa Malá dáma, Bára, Starej bar, Šaman, Banditi Di Praga, Žízeň, prídavok patril Pohode a tradične aj piesni Moderní devče. Kompletne plný areál baviacich sa ľudí všetkých vekových kategórií bude určite súhlasiť s tým, že Kabát to jednoducho vie.

 

Veľké množstvo rockerov sa po náklade od Kabátu vybralo do postele nazbierať sily na ďalší deň alebo na ranný odchod do práce, no záver festivalu s kapelou KARPINA si ešte pár stoviek ľudí vychutnalo a odspievalo bizarné texty tejto bratislavskej zostavy.

 

Rock pod Kameňom 2018: PIATOK, SOBOTA