Aj keď sa teraz všade skloňuje návrat pôvodnej zostavy Guns N‘ Roses, na scéne je ešte stále ta „nová“. V nej je gitaristom Richard Fortus, ktorý zároveň hrá aj v „superskupine“ The Dead Daisies. Síce sa k odchodu DJa Ashbu z GNR vyjadriť nechcel, odpovedal nám na niekoľko iných otázok.

 

Ako gitarista dostaneš ako prvú klasickú otázku, ktorá určite zaujíma každého gitaristu. Ktorá gitara je tvoja najobľúbenejšia a aký typ strún používaš?

Používam Scala Les Paul a s The Dead Daisies moju signatúru James Trussart steel-o-matic. Struny mám D’Addario NYXL 10-52.

 

Slovenskí rockeri ťa poznajú najmä ako gitaristu Guns N‘ Roses. Ako si sa dostal do kapely?

V roku 2000 som mal telefonát, či by som mal záujem o konkurz do GNR. O niekoľko týždňov som mal byť v LA kvôli nahrávaniu, tak sme na ten čas naplánovali konkurz. Pár dní predtým som ich nemohol zastihnúť, a tak som si myslel, že sa to zrušilo. Keď som prišiel do LA na nahrávanie, boli tam Josh Friese a Tommy Stinson. Povedali mi, že Axl objavil toho chlapíka Bucketheada a odvolal ostatné konkurzy. S Tommym sme sa stali dobrými priateľmi a keď znovu potrebovali gitaristu, opäť mi zavolali. Bol som na turné v Európe a mal som dva dni voľno. Tak som odletel do LA hneď po šou, mal konkurz do GNR, ostal som hore celú noc, počúval hudbu a rozprával sa s Axlom, a potom som odletel naspäť do Európy, aby som dokončil turné, na ktorom som bol. V Guns N‘ Roses som začal hneď po ňom.

 

Všetci vedia, že spolupráca s Axlom nie je jednoduchá. Aká je tvoja skúsenosť?

Všetci musia vedieť viac ako ja, pretože ja som nikdy nemal žiadny problém so spoluprácou s Axlom.

 

V roku 2012 ste s GNR hrali v Piešťanoch. Čo si pamätáš z návštevy Slovenska?

Bratislava je veľmi očarujúce a krásne mesto. Ľudia boli veľmi milí a, samozrejme, ženy sú nádherné.


spustiť videospustiť video

Tiež si členom „superskupiny“ The Dead Daisies. Nedávno sa k vám pridal John Corabi. Čo do kapely priniesol?   

Corabi je úžasný. Perfektne sa ku kapele hodí. Je fantastický skladateľ a spolupráca s ním ide veľmi jednoducho, veľmi prirodzene.

 

V najbližších mesiacoch vás čaká turné s KISS a potom s Whitesnake. Na ktoré sa tešíš viac?

Zbožňujem hrať turné s obidvomi kapelami. Whitesnake má Purple Tour a hrajú veľa piesní Deep Purple z Davidových čias. Zbožňujem tie veci a setlist je úžasný. KISS sa stali dobrými priateľmi a obidve kapely sa k nám správajú veľmi dobre. Je to česť hrať s nimi obidvomi.

 

Chceš niečo odkázať našim čitateľom?

Ak ste ešte nepočuli novú nahrávku The Dead Daisies, prosím, vypočujte si ju. Volá sa Revolución a som na ňu veľmi hrdý. Spieva John Corabi (Motley Crue/The Scream). Brian Tichy (Whitesnake/Billy Idol) za bicími, Marco Mendoza (Whitesnake/Thin Lizzy) na base, David Lowy (Mink/The Angels) s gitarou a Dizzy Reed (Guns N‘ Roses) za klávesmi. Prosím, príďte sa na nás s Whitesnake pozrieť do Prahy na moje narodeniny! 17. november!

spustiť videospustiť video