Školáci opäť zakvačili aktovky na dva mesiace na klinec, jún pomaly podáva štafetu júlu a pre hudobných nadšencov to znamená jediné – TOPFEST. Už 16. ročník tohto obľúbeného slovenského festivalu prilákal opäť haldy ľudí užiť si slnko, vodu a poriadnu porciu muziky.

 

Topfest presedlal z čisto rockového zamerania a v poslednom čase si na seba s hrdosťou dáva nálepku „multižánrový“. Tých žánrov tam zase nie je až tak veľa a na Zelenej vode v Novom Meste nad Váhom, kde sa konanie Topfestu vrátilo, si to stále užijú najviac rockeri. A inak tomu nebolo ani počas prvého dňa tohto ročníka 28. júna.

 

Areál Zelenej vody je naozaj priateľským miestom na festival. Voda s možnosťou kúpania, množstvo trávnatých plôch, stromov (a teda aj tieňa), veľký areál, pódiá dostatočne vzdialené od seba, aby sa nerušili a pritom blízko, aby ste sa veľa nenachodili. To všetko len pridáva na príjemných pocitoch hneď po príchode na miesto činu.

 

Tí, ktorí si nechceli nechať niečo ujsť, si mohli vychutnávať vystúpenia kapiel už od obeda. Na Storm stagei totiž prebiehalo semifinálové kolo súťaže Rocková Maturita. Síce si mladé snaživé kapely poväčšine neužívali také veľké publikum ako interpreti na iných pódiách, do svojich vystúpení vložili všetko – veď sa chcú prebojovať do finále. Súťažné formácie okupovali pódium takmer do desiatej večer, kde ich potom vystriedali nesúťažné slovenské kapely. Nevďačný čas (počas vystúpenia headlinera) si vyslúžili BEAUTIFUL BASTARDS a SLOBODNÁ EURÓPA, ale že by hrali len pre steblá trávy, to sa povedať nedá. Po polnoci sa ešte do tretej o zábavu pre vytrvalých postarali MAD FREQUENCY, MOFOKILLER a LATE.


Green stage, ktorý bol druhým najväčším, otvoril BURANOWSKI, ktorý dorazil až z východu našej krajiny. Z rovnakých „ďahov“, len o čosi severnejšie, pochádzajú aj ŠARIŠANCI, ktorí najviac stelesňovali multižánrovosť festivalu a potešili a roztancovali asi najmä staršiu časť publika.

 

Po folklóre zelené pódium potemnelo s príchodom iného folku. Rusi GRAI zastávali temnejšie rockové subžánre. Folkmetalová kapela so silným ženským vokálom príjemne schladila prítomných počas horúceho dňa. Miesto na pódiu si potom prezvali české legendy v projekte ZEMĚTŘESENÍ. Síce pozerať sa na to, ako musia Alešovi Brichtovi pomáhať prísť k mikrofónu dvaja asistenti, bolo trochu smutné, keď začal spievať, všetko bolo zahojené. Aleš to aj napriek zdravotným problém nevzdáva a spieva mu to piesne Jiřího Schelingera stále výborne. Kapela avizovala, že je to jedno z ich posledných vystúpení vôbec a ich posledné na Slovensku, a tak odovzdali Slovákom zo seba všetko, čo mohli.

 

Po ôsmej už patril tento stage len dvom kapelám. DESMOD pred pódium pritiahol slušný dav ľudí, ktorý len tak pasívne nesedel, ale skákal a spieval staré aj nové hity kapely spolu s jej členmi. V noci ešte potešil slovanské pohanské metalové duše RAMCHAT.


A teraz to hlavné, a teda hlavné pódium. To dostalo názov Blue stage a česť otvoriť ho dostali mladíci BULLET HOLES, víťazi ostatného ročníka Rockovej Maturity v kategórii Pop. Aj oni preukázali kus multižánrovosti napríklad aj kúskom od rapera Eminema. O piatej sa desiatky ľudí zbehli pod pódium, kde už bol príjemný tieň, aby si zblízka užili vystúpenie Britov THE GREAT MALARKEY, ktorí neboli na Topfeste prvý raz. Zmes rôznych štýlov zabalená do veľkého hlasu drobnej speváčky Alex rozhýbal boky takmer každému.

 

Vystriedal ich gang – WALDA GAND. Pokiaľ máte radi český rock a akýsi absurdný humor na český štýl, táto formácia s Mirom Šmajdom vo vedení je niečo pre vás. Zaujali najmä bradatí vokalisti oblečení ako hráči amerického futbalu, ktorí pridávali na komickosti celého vystúpenia.

 

Topfest je značka, ktorá láka aj mená z ďalekých krajov, a tak až z Austrálie dorazili HANDS LIKE HOUSES. Prezradili, že majú radi cesty po Európe a bolo to aj vidieť. Nadšene predviedli svoju tvorbu a najmä minuloročný album Anon. Po ich asi hodinovom sete však neostalo pred modrým pódiom prázdno, skôr naopak. Počas hodinky chystania pódia sa zliezalo čoraz viac ľudí, aby si uchytili ten najlepší „flek“, keď pred Slovákov predstúpi gitarová legenda.


Presne tak sa dá označiť SLASH, gitarista Guns N‘ Roses, ktorý však na Zelenú vodu nezavítal so svojou pôvodnou kapelou, ale so sólovým projektom, kde sa vokálov ujal MYLES KENNEDY (známy z Alter Bridge) a THE CONSPIRATORS (basa Todd Kerns, bicie Brent Fitz a gitara Cory Churko, ktorý nahradil Franka Sidorisa dočasne odcestovaného pre rodinné záležitosti).

 

Kto čakal notorický známe hity Guns N‘ Roses, ostal sklamaný. Slash má totiž na konte 4 sólové albumy a tie mu ponúkajú dostatok materiálu na to, aby z nich zostavil plnohodnotný setlist headlinera – okrem skladby Nightrain, ktorá bola počas večera jedinou z repertoáru GNR. Počas dvojhodinového vystúpenia predstavil kúsky zo všetkých platní a siedmimi piesňami predstavil aj tú zatiaľ poslednú – Living The Dream.

 

A bolo sa, veru, na čo pozerať. Síce ich na Slovensku čakalo azda najmenšie publikum, s akým sa na európskych festivaloch v posledných dňoch stretli, predviedli mu všetko, čo si mohlo priať. Slashove gitarové umenie najvyššieho rangu (s niekoľkými viacminútovými sólami), Mylesov neskutočný hlasový rozsah a frontmanské schopnosti, Toddovu nespútanú energiu či Brentovu a Coryho vysokú profesionalitu, rockové vypaľovačky (Anastacia, Worl On Fire či You’re Lie) či romantické balady (nádherné kúsky Starlight z debutu či The One You Loved Is Gone z novinky), aj Todda za mikrofónom (pri We’re All Gonna DieDoctor Alibi).

 

Slash síce bol na Slovensku už v roku 1995 so svojou vtedajšou kapelou Slash’s Snakepit, no s Mylesom & The Conspirators to bola premiéra. A to taká, že slovenskí rockeri na ňu budú ešte dlho s nadšením spomínať.

Setlist: The Call Of The Wild, Halo, Standing In The Sun, Apocalyptic Love, Back From Cali, My Antidote, Serve You Right, Boulevard Of Broken Hearts, Shadow Life, We're All Gonna Die, Doctor Alibi, The One You Loved Is Gone, Wicked Stone, Mind Your Manners, Driving Rain, By The Sword, Nightrain, Starlight, You're A Lie, World On Fire, Avalon, Anastasia

 

Bodkou na záver piatkového večera na Blue stagei bola zase slovenská legenda HORKÝŽE SLÍŽE, ktorí predviedli svoje tradične dobré a vtipné vystúpenie, a česká formácia MANIAC. Návštevníkov tak bohatý line-up pustil do postelí až v neskorých nočných hodinách, pričom sobotný program štartoval opäť už o 12:00.

 

Prvý deň Topfestu môžeme naozaj považovať za vydarený. Prialo mu počasie, kapely hviezdili a hlavná hviezda žiarila. Dojem kazila azda len tá „slovenská nátura“. Nikdy nie je príjemné, keď počas koncertu musíte riešiť ožraté hovadá (prepáčte za výraz), ktoré sa snažia silou-mocou predrať do prvých radov a popri tom vás pooblievajú pivom a omámia alkoholovým a telesným pachom. A ešte tá návštevnosť. Slash si určite zaslúžil pozerať sa spoza vlasov a okuliarov na viac slovenských hláv...

 

My sme sa, bohužiaľ, z rôznych dôvodov nemohli v sobotu Topfestu zúčastniť, a tak nám môžete do komentárov napísať dojmy nielen z druhého festivalového dňa, ale aj postrehy z celej akcie.