Ak zameriame naše pohľady na to, čo sa dá s heavy hudbou robiť a kam sa posúva, musíme si predtým uvedomiť jedno: na začiatku boli Meshuggah - ak sa teda rozprávame o progresívnych prístupoch, ktoré do metalovej hudby vniesli polyrytmiu.

Švédska eskadra týmto otvorila dvere nastupúcej generácii hudobníkov pre ďalšie modifikácie a smery. Jedni z tých, ktorí len nenasledovali, ale objavovali vlastné cesty, boli FellSilent (2003-2010). Tu sa stretli dva djentové supermozgy: Acle Kahney a John Brown. Acle Kehney založil Tesseract, John Brown zasa Monuments. Vtedy sa ale novému smeru ešte nehovorilo djent, stačilo jednoduché math metal.

Rytmickí konštruktéri MONUMENTS sú tak jednou z prvých djentových skupín. Zatiaľ čo Tesseract sa vydali do ľúbivejších vôd a často využívajú ambientné podklady, Monuments stále pevne stoja na precíznej gitarovej práci riffostroja Johna Browna, ktorý sa momentálne nachádza pred vydaním štvrtého albumu. A aj keď pred rokom vydaný album „Phronesis“ zľahka obrúsil hrany a posunul svoj zvuk do "príjemnejšej" polohy, Brownove experimentovanie s prísne časovanými groovmi a originálnými gitarovými motívmi ostalo.


Napriek tomu sa možno časť fanúšikov obáva o budúcnosť skupiny či dokonca celého djentovania. Odpoveď je na dosah ruky. Nech si o vývoji urobí každý názor vypočutím nového singlu "Animus". Ten predstavuje nielen novú zostavu, do ktorej sa vedľa nováčka za mikrofónom vrátil bubeník Mike Malyan, ale v najlepšom možnom uhle dáva najavo, že do dôchodku sa nikto nechystá. John Brown a jeho Monuments teda určite nie.

A keďže sa Monuments po vydaní "Phronesis" v Čechách neukázali, dôvod ich návštevy je s pripravovaným materiálom prozaický. Naviac s viac ako vhodne zvoleným doprovodom.

spustiť videospustiť video

S Monuments pricestujú ich anglickí kolegovia HEART OF A COWARD, ktorí sú cez svojho bubeníka s FellSilent, a teda aj s Brownem, tiež prepojení. Aj HoaC si idú v progresívnom prúde, ale môžu sem-tam pripomenúť Textures alebo napríklad Townsendove projekty vrátane Strapping Young Lad.

Tretími do prog-zostavy sú inštrumentalisti I BUILT THE SKY točiaci sa okolo austrálskeho gitaristu / producenta Rohana Stevensona. Tento "konkurent" Pliniho, sponzorovaný gitarami Kiesel, má pod názvom IBtS práve vydaný tretí album. A keďže je živé hranie pre trio najväčšou zábavou, o ktorú sa v minulosti už delili s The Dillinger Escape Plan, Twelve Foot Ninja, Intervals, Plini, Between The Buried and Me a triliónom ďalších, môžeme zajasať, že ich konečne máme v parádnej zostave aj my poblíž!