Najväčšia a najúspešnejšia metalová opera všetkých čias vyráža na turné. Svetové šialenstvo okolo AVANTASIE, superkapely pod taktovkou Tobiasa Sammeta, odštartuje práve na Slovensku. Avantasia nás navštívi po troch rokoch. Dúfame, že jej členom sa tu bude páčiť rovnako ako vtedy. Ale čo k tejto formácii okrem nezabudnuteľných vystúpení a hviezdnej zostavy neodmysliteľne patrí? Koncepčné albumy. Dokonca celé série koncepčných albumov rozoberajúce spoločnú tému, rozprávajúce pútavé príbehy plné zaujímavých postáv prezentovaných skvelými svetovými vokalistami, ako sú Michael Kiske, Jørn Lande, Alice Cooper, Klaus Maine a mnohí ďalší.

 

Tobiasove príbehy sú niekedy viac, inokedy menej konkrétne. Dobre vieme, že na dvojici albumov v cykle The Metal Opera bola príbehová línia definovaná najstriktnejšie. Booklety dokonca obsahujú dodatočný opis udalostí, ktorý poslucháčovi pomáhajú ponoriť sa do deja a preniesť sa do roku 1602, kedy cirkev vedie krvilačný hon na čarodejnice. Hlavným hrdinom celého príbehu je Gabriel Laymann, novic v Dominikánskom kláštore v nemeckom Mainzi. Spočiatku je presvedčený o správnosti konania cirkvi, ale keď je zo zločinu bosoráctva obvinená aj jeho nevlastná sestra Anna, Gabriel postupne mení svoje presvedčenie.

 

Tajne sa vkradne do knižnice a číta zo zakázanej knihy. Jeho mentor, brat Jakob ho za tento čin uvrhne do žalára. Tam sa Gabriel stretáva so starým druidom Lugaidom Vandroiyom. On mu porozpráva o inej dimenzii, o svete fantázie – Avantasii. Avantasia je ohrozená a druid uzavrie s Gabrielom obchod. Pokiaľ Gabriel pomôže zachrániť Avantasiu, on pomôže zachrániť Gabrielovu sestru. Gabriel, samozrejme, súhlasí, a tak spoločne utekajú z väzenia. Vandroiy dovedie Gabriela ku jaskyni, kde je ukrytá brána do Avantasie.

 

Do Avantasie sa ale chystá aj niekto iný. Mainzský biskup Johann Adam von Bicken, brat Jakob a Falk Von Kronberg mieria do Ríma za pápežom Clemensom VIII. (v roku 1602 sedel skutočne na pápežskom stolci pápež Klement VIII.). Družina má so sebou knihu, z ktorej Gabriel čítal. Práve tá totiž podľa prastarých dokumentov predstavuje poslednú, siedmu časť pečate. Pokiaľ ju jej majiteľ prinesie k veži v centre Avantasie, dopomôže mu k absolútnej vševedomosti.

 

O pápežových plánoch informujú Gabriela elf Elderane a trpaslík Regrin hneď, ako do Avantasie príde. Po použití pečate by podľa nich brána medzi dimenziami zanikla a malo by to katastrofálne následky pre oba svety. Gabriel sa teda vydáva na cestu k veži, kde sa pápež práve rozpráva s Hlasom veže. Podarí sa mu kompletnú pečať ukradnúť a v chaose, ktorý tým spôsobí, ju odniesť do mesta elfov Sesidhbana. Krádežou pečate ale spôsobí, že z veže unikne sedem anjelov, ktorí ničia Avantasiu pred očami jej vystrašených obyvateľov. Hlas veže nakoniec prisľúbi zachrániť celú Avantasiu, pokiaľ Gabriel pečať do veže vráti.

 

Všetky tieto udalosti v Gabrielovi prebudia ešte väčšiu zvedavosť, a tak na Elderaneovo odporúčanie putuje k Stromu poznania. Tam má víziu, v ktorej vidí brata Jakoba hrozne trpieť v mori plameňov. Na základe tejto vízie sa dozvedá od Elderanea o istom obrovskom prastarom kalichu. V ňom sú uväznené a neustále mučené mnohé ľudské duše. Kalich sa nachádza v katakombách pod Rímom a je strážený hroznou beštiou. Gabriela ale ani posledná informácia neodradí a vydáva sa kalich hľadať. Spolu s ním sa záchrannej misie účastní aj Regrin. Kalich v katakombách nájdu, prevrhnú a mnohé duše úspešne utečú. Zároveň však prebudia beštiu, ktorá Regrina zabije.

 

Gabriel sa vracia k Vandroyiovi. Druid slovo dodrží a ešte v tú noc oslobodí Annu z väzenia. V žalári stretne aj brata Jakoba, ktorý zmenil svoje presvedčenie a tiež sa pokúša oslobodiť zajatcov. Obaja sú však odhalení a Falk von Kronberg sa po upovedomení ponáhľa do väznice, aby ich zatkol. V súboji Kronberg zabije Vandroiya a následne je zabitý Jakobom. Anna a Gabriel utečú a vydávajú sa v ústrety neistej budúcnosti.


spustiť videospustiť video

Pri ďalšej trojici albumov už Tobias nebol ani zďaleka takýto konkrétny. Poslucháčovi nechal obrovský priestor pre svoju vlastnú interpretáciu. „Porozprávať konkrétny príbeh ako nejakú rozprávku nie je možné. Nemôžem začať frázou 'Kde bolo, tam bolo', pretože to vôbec nie je také jednoduché. Nemusíte ten príbeh pochopiť, musíte ho tam cítiť,“ hovorí Tobias, ale zároveň predsa len jemne načrtáva pozadie dejovej línie prvého albumu z trilógie The Wicked Trilogy: „The Scarecrow je tragický príbeh osamelého stvorenia, emocionálne izolovaného od svojho okolia a trpiaceho skresleným zmyslovým vnímaním. Po tom, čo je odmietnutý láskou svojho života vydáva sa na neistú cestu za hľadaním vnútorného pokoja, vytúženého prijatia, ale zároveň čelí pokušeniam ukrytým v hĺbke ľudskej duše.“

 

Ako sám autor zmienil, hlavná postava tejto trilógie Scarecrow by sa teda dal označiť za trochu mentálne nestabilnú. Na albume The Scarcrew si vyberá z dvoch ciest. Jedna je cesta slávy a bohatstva a druhá je byť dobrým človekom. Po tom, čo mu jeho životná láska zlomila srdce, rozhodol sa pre tú prvú. Stáva sa úžasným umelcom, ale zároveň zatrpknutým človekom voči svetu a svojej niekdajšej láske.

 

Album The Wicked Symphony je ešte viac zameraný na interpretáciu poslucháča, ale vo všeobecnosti opisuje myšlienky (napr. nezmyselnosť bohatstva) a skúsenosti (napr. užívanie drog) hlavnej postavy po tom, ako naplnila svoje ambície.

 

V tejto téme pokračuje aj posledná časť trilógie Angel Of Babylon, kde si Scarerow uvedomí dôležitosť odpútania sa od nesprávnej cesty, na ktorú sa dal. Jeho cesta do Arkádie (symbol pustovníctva a harmónie s prírodou) necháva ale jeho osud na predstavivosti poslucháča podobne ako v prípade príbehu The Metal Opera. Na tomto albume nájdeme aj pár vedľajších príbehov. Jeden opisuje postavu, ktorá sa stáva doslova neľudskou kvôli svojej posadnutosti milencom. Ďalšia človeka, ktorý zapredá dušu za bohatstvo. Za úlohu majú pravdepodobne načrtnúť, ako by mohla hlavná postava trilógie skončiť, keby sa neodklonila z nesprávnych chodníčkov.  

spustiť videospustiť video

Ďalšia dvojica albumov na seba opäť koncepčne nadväzuje. Dej ďalšieho z Tobiasových epických príbehov sa odohráva v malom mestečku v Anglicku počas Viktoriánskej éry. To sa dá odhadnúť už z obalu dosky Mystery Of Time. Poslucháčovi predstavuje autor na tomto albume mladého vedca, stúpenca agnosticizmu Aarona Blackwella. Aaron je nútený skúmať prepojenie času, Boha a vedy. Pri svojom výskume sa ale neustále zmieta medzi vierou vo svoje profesionálne presvedčenie a svojou duchovnou intuíciou. Taktiež je silno ovplyvňovaný láskou a hlavne lóžou okultistov veriacich vo vedu. Títo vedci túžia usporiadať osobnosť každého človeka tak, aby porozumel všetkým ostatným ľuďom a tým naoko spraviť zo sveta lepšie miesto. Blackwell si ale uvedomuje, že i toto je spôsob, ako získať kontrolu nad ľuďmi.

 

Každá skladba albumu Ghostlights je jednou dôležitou zastávkou na ceste hlavného hrdinu. „Je to cesta, kde hľadá odpovede na niektoré otázky o jeho vlastnej existencii a ktorá zanecháva svoje stopy aj na jeho filozofickom svetonázore,“ vysvetľuje Tobias a dodáva, že koniec príbehu necháva opäť otvorený, „aby ľudia mohli premýšľať o veciach, ktoré sa v príbehu udiali.“

spustiť videospustiť video

Najnovšie dielo Moonglow pojalo svoju tému z autorovej fascinácie Mesiacom. Koncepcia albumu, znova pripomínajúca viktoriánsku gotiku, sleduje zvláštne nočné stvorenie, ktoré sa snaží vyrovnať s realitou plnou temperamentu a krásy. Nakoniec sa utiahne do temnoty mesačného svitu, kde sa skrýva pred svetom. Príbeh akoby inšpirovaný zápletkami z Burtonovych filmov zobrazuje neschopnosť stvorenia, ktoré je krásne úplne iným spôsobom, ako propagujú svetské konvencie, vyrovnať sa s odsudzovaním a krivými pohľadmi okolia. Utiahnuté do seba stráca sebadôveru a skrýva sa pred svetom. Texty piesní sa zaoberajú predovšetkým témami prispôsobovania sa a neprispôsobovania sa, očakávaní, presvedčení či pocitov z pohľadu outsidera. Ako príbeh nočného stvorenia skončí sa pravdepodobne dozvieme v pokračovaní príbehu na ďalšom albume kapely Avantasia. Ako nám v rozhovore Tobias prezradil, mal by to byť album Moonglow Pt. II.

 

Chceli by ste niektorý z týchto príbehov prežiť na vlastnej koži? Už onedlho budete mať možnosť. Tobias Sammet a Avantasia privezú na Slovensko všetky z nich a vdýchnu im život priamo pred vašimi očami, počas dvoch večerov, a teda dvoch trojhodinových vystúpení v Prešove a Bratislave. Máte jedinečnú šancu byť prví na celom svete, ktorí túto šou uvidia, tak si to nenechajte ujsť!

spustiť videospustiť video