Pred pár dňami uplynulo 25 rokov od vydania prelomového albumu Symbolic od kapely Death. Čo ste o tom míľniku možno nepočuli, dozviete sa teraz.

1. Album bol vytvorený v legendárnom Morris Sound Studios. Vtedy na slnečnej Floride nahrávali takí pekelníci ako Deicide, Cannibal Corpse, Morbid Angel, Six Feet Under...

2. Bol to prvý album od Death, ktoré produkoval Jim Morris. Ich predchádzajúci producent bol príliš zaneprázdnený, a tak posunul takúto výnimočnú prácu svojmu kolegovi.

3. Symbolic prišiel s novým zvukom, ktorý bol odlišný od predchádzajúcich albumov. Bolo to aj tým, že Morris produkoval aj iné hudobné žánre.

4. Originálny obraz, ktorý bol použitý na titulku albumu, sa nedávno predal za 10 000 dolárov. Obraz je spojenie fotografie a maľby.

5. Pesnička Symbolic je o Schuldinerovom živote. Koncepcia vychádza z toho, ako svet vníma nevinné dieťa alebo dospelý človek, ako sa hudobne i nehudobne vyvíja. Nie je náhoda, že Symbolic sa stal titulnou skladbou albumu, lebo je to veľmi osobná spoveď.

6. Textovo je Symbolic menej negatívny ako predchádzajúci album. Chuck sa vyjadril, že Symbolic vychádza viac z reálnych skúseností, a preto nie je taký negatívny a agresívny ako predchádzajúce dva albumy.


spustiť videospustiť video

7. Na tomto albume sa zmenila pozícia gitaristu, čo nebolo pre Death neobvyklé. V čase nahrávania Symbolicku bolo otázne, či sa Andy LaRocque vráti späť k deathovským povinnostiam, keďže trónil aj na pozícii gitaristu Kinga Diamonda. Chuck sa niekoľkokrát vyjadril, že ani neočakával, že by Andy opustil jeho obľúbenú kapelu King Diamond. Preto prišiel na post gitaristu Bobby Koelble a nahral s Death „len“ Symbolic. Bral to ako chvíľkovú spoluprácu a podľa jeho slov mal vo svojom tvorení voľnosť, čo veľmi oceňoval.

8. Na poste basgitaristu sa dlho držal Steve DiGiorgio. Na Symbolicu ho vystriedal Kelly Conlon.

9. Schuldiner poňal Symbolic tak, že chcel vytvoriť v Death niečo nové. Kým iní hudobníci sa nechávali strhnúť vtedajšími zvukovými novinkami, ale zneli umelo. Chuck sa rád vracal do čias, keď počúval interpretov svojej mladosti. Chcel, aby zvuk znel prirodzene.

10. Skladba Crystal Mountain je o Schuldinerových fanaticko-veriacich susedoch. Sám sa vyjadril, že náboženstvo nie je zlé, ale niektorí veriaci žijú vo svojej bubline. Niekedy svojou vierou môžu iným ubližovať a chodiť v nedeľu do kostola a prosiť o odpustenie asi príliš nefunguje, podľa jeho slov.

11. Bubeník Gene Hoglan poukázal na veľké rozdiely medzi prácou na Symbolicu a tým, že takmer 9 mesiacov pred nahrávkou trénoval bicie, kým išiel do štúdia nahrať Symbolic - v porovnaní s albumom Individual Thought Patterns, kde skúšal len tri týždne.

12. Kapela mala pri tomto albume viac času na skúšanie a tvorenie. Death získali aj viac prostriedkov na nahrávanie v čase Symbolicu, ktoré si pod krídla zobralo prestížne vydavateľstvo RoadRunner Records.

13. S vtedajším zložením Death mala kapela celkovo viac času na skúšanie a kapelný život, pretože novoprichádzajúci členovia bývali blízko pri sebe. Schuldiner za čias svojej hudobnej kariéry precestoval viacero štátov Ameriky, aby našiel ideálnych hudobníkov pre svoje nadčasové predstavy.

14. Pesnička 1000 Eyes hovorí o vzrastajúcej kriminalite na Floride a následnom zavedení kamerového systému.

15. Vo viacerých pesničkách Symbolicu dostala priestor akustická gitara. Schuldiner sa vyjadril, že chcel použiť čistý zvuk gitary v Death, pretože to vyvoláva inú náladu. Ako sa sám vyjadril, nechcel nechať znieť prirodzene nástroje, ale robil všetky skladby od srdca, čiže prirodzene.

16. V pláne bolo, aby pesničky na Symbolicu boli dlhšie.

17. Titulná skladba albumu sa pôvodne volala Symbolic Acts a objavila sa tak na deme z roku 1994.  

Chuck Schuldiner bol milovníkom death metalu i milovníkom zvierat. Už počas jeho života ho nazývali otcom death metalu, ale on sa s tým nikdy nestotožnil. Myslel si, že toto označenie viac patrí kapelám Slayer, Venom alebo Possessed. V 1996 sa sústreďoval viac na svoj projekt Control Denied. Ktovie, čo by priniesol do tohto skazeného sveta ďalšie, keby jeho život tak skoro nevyhasol. Nuž, možno aj na druhom brehu chceli počúvať lepšiu muziku.