,,Skutočne sa tešíme na návrat na toto pekné miesto. Naposledy nám bolo potešením byť tu a môžem sľúbiť, že tentokrát to bude naša najväčšia doterajšia show!“ - Falk Marie Schlegel

 

Tento sľub si prišli Vlci splniť v pondelok, 8. 2. 2016, do bratislavského MMC, kde sa vracajú po roku a siedmych mesiacoch. Agentúre Octopus promotion sa týmto vydaril po Kataklysm ďalší výnimočný koncert a nehovoriac, že to vyzerá, že sa im podarilo takmer úplne nemožné.  Áno, v júli k nám zavíta samo metalové nebo a v Žiline vystúpia Iron Maiden. Teraz však nepredbiehajme a späť ku koncertu. 

 

Koncert POWERWOLF sa u nás uskutočnil v rámci európskeho turné  Blessed And Possessed Tour na podporu nového albumu. Brány MMC sa otvárali o 19:00, keďže Serenity sa k vystupujúcim nepridalo, koncert odštartovali fínsky BATTLE BEAST, ktorí začínali až okolo ôsmej. Preto bolo dostatok času po príchode na malé občerstvenie pri bare, pozrieť, čo si pre nás pripravili v stánku s merchom, poprípade poobdivovať pódium, kde pod plachtami Battle Beast sa zatiaľ ukrývali pred očami publika  nástroje. Podľa spod plachty vytŕčajúceho orla, ktorý je tradične súčasťou kláves Falka Maria Schlegla, nebolo ťažké uhádnuť, komu patria. Keďže zaberali polovicu pódia, Battle Beast sa museli uspokojiť len s jeho zvyšnou časťou. 

 

S úderom ôsmej vychádzajú na pódium. V čele ich speváčka Noora Louhimo, ktorá so svojím účesom, tak isto ako ich klávesák Janne Björkroth so svojimi synťákmi, silne evokovali osemdesiate roky. Dokonca, ako vyšiel na pódium, sa spoza mňa ozvalo "Michal David". Hneď na začiatku sa vyskytli problémy. Speváčke nešiel mikrofón, a tak jej prvotný spev pôsobil pre obecenstvo ako nemé otváranie úst a pravá gitara z pohľadu obecenstva či klávesy ako keby neboli správne zapojené. Našťastie sa táto nepríjemnosť na úvod koncertu veľmi rýchlo odstránila. Svoj set odpálili skladbou Let It Roar  z najnovšieho albumu s rovnomenným názvom skupiny Battle Beast. Od začiatku je v klube hojný počet ľudí, ktorý už pri supporte prevyšoval stav z poslednej návštevy Powerwolfu. Pokračujú skladbami I Want The World...And Everything In It z albumu Unholy Savior. Na kapele vidno, že si to plne užívajú a pod pódiom je tiež dosť živo. Gitaristi na ľavej strane predvádzajú synchronizované tanečné kreácie. Pyri Vikki za bicími, sediaci chrbtom rovno pri bicích Powerwolfu, pôsobil trošku stiesneným dojmom. Noora popri speve stíha svoje tanečné kreácie a každú skladbu končí s rozpaženými rukami. Zhruba v strede ich vystúpenia sa basák Eero Sipilä prihovára k fanúšikom, ktorý cover by chceli dneska počuť. Po opýtaní sa, či chcú cover Iron Maiden, zožal živé ovácie, po otázke, či chceme počuť cover Justina Biebera obrovský rev zmiešaný so smiechom spod pódia. Myslím, že tento štýl humoru bol správnym korením, ako prebudiť dav. V ich sete nechýbal ani cover od Silent Circle. Po skladbe Black Ninja, jednom z ich najväčších hitov z ich aktuálneho albumu Battle Beast sa ich šou pomaly blížila ku koncu. S úderom 20:45 končí ich trištvrtehodinová šou a nastáva lúčenie sa. Priaznivcov tejto kapely iste poteší, že v auguste ich v Bratislave uvidia opäť.

Setlist: Let it Roar, I Want The World...And Everything In It, Out On The Streets, Touch In The night, Fight, Kill, Die, Black Ninja, Iron Hand, Enter The Metal World, Out Of Control

 

Po polhodinovej prestávke a zvučení o štvrť na desať, presne ako hodinky, vychádzajú na pódium vlci vo svojich kostýmoch a s paintingom na tvári - bubeník Roel van Helden, za ním spevák Attila Dorn, bratia Matthew a Charles Greywolfoví a charizmatický klávesák Falk Maria Schlegel. Powerwolf, ako som už uviedol, prišli hlavne predstaviť nový album Blessed And Possessed. Nebolo sa však treba obávať, lebo setlist výborne nakombinovali a medzi skladby nového albumu nám servírovali aj svoje najväčšie hity. Na setlist sa dostali skladby aj z albmumov Blood Of The Saints, Preachers Of The Night, Alive In The Night, Lupus Dei či Bible Of The Beast. K oficiálnemu setlistu sa nedalo dostať, preto som sa, čo sa týka skladieb, musel spoľahnúť len na znalosť tvorby kapely, čiže pokiaľ by bolo niečo nesprávne, tak sa ospravedlňujem. Set odpálili chytľavou novinkou rovnomennou s názvom albumu Blessed And Possesed. Počas skladby prichádzajú poslední oneskorenci. Oproti ich minulej návšteve Bratislavy sú priestory MMC podstatne plnšie. To vytvára výbornú a živú atmosféru a keď Attilla komunikuje s publikom, už je to počuť. Aj keď stále si šomral, aby trocha vyhecoval fanúšikov, že takto predsa levy nerevú, levy sú hlučnejšie. Nasledujú staršie hity Coleus Sanctus, za pravdu v mene Otca a Syna sme si dodali odvahu do svätej vojny v skladbe Amen And Attack. Potom nasleduje Sacred And Wild z albumu Preachers Of The Night. K aktuálnemu albumu sa vraciame skladbami Army Of The Night a Armata Strigoi, medzi ktoré je vsunuté Resurection By Erection a Attila si neodpustil krátky príhovor, pri ktorom by sa asi bratom a sestrám v Kristu zježili chlpy na rukách, že voľne preložené jedno bez druhého nejde a ide nám hlavne o to druhé. Falk Maria pokiaľ nehrá na klávesoch, tentokrát si ich doniesol dva exempláre na každú stranu pódia, svojou geniálnou, miestami trpiteľskou gestikuláciou živo neverbálne komunikuje s publikom. O verbálnu stránku sa stará Atilla, takže pod pódiom to celý čas riadne vrelo, skoro stále bolo vidieť vztýčené a tlieskajúce ruky fanúšikov. Hrdlám tiež nikto nedal oddýchnuť. 

 

Po drum show v podaní Roel van Heldena prichádza späť zvyšok kapely a začína duel medzi Attilom a Maria Falkom, ktorého polovica fanúšikov zakričí hlasnejšie, čo býva tradične súčasťou ich koncertov. Nechýbala ani slovná prekrikovačka medzi Attilom, ktorý kričal ,,Who!“ a obecenstvom, ktoré odpovedalo ,,HA!“. Samozrejme, že spevák prilieval olej do ohňa rečmi o tom, ako sme ticho atď., takže vyburcoval fanúšikov k poriadnemu výkonu.  Podotýkam, že Mária Falk celú konverzáciu a hecovanie zvládol  čisto mimikou a gestikuláciou. Po tomto tradične nasleduje Werewolf of Armenia. A potom opäť veľmi chytľavá skladba z nového albumu Let There Be Night. Po skladbe Saturday Satan ohlasuje veľmi pomalú skladbu Moscaw After Dark, ktorá má čiastočne text v ruštine. Ďaľšou veľmi obľúbenou tradíciou je obrad. Attila  si oblieka slávnostné rúcho a s kadidlom v ruke spieva ,,Dear ladies and gentlemen, are you obsessed with heavymetal?“. Zakaždým mu je odpoveďou besný rev publika. ,,Are you obsessed?“ opakuje snáď až kým mu nedôjde dych. Následne sa vracajú k setu, odznie ešte Lupus Dei. Po otázke, čo pijeme, je jasné, že môže nasledovať jediná skladba, ich kultová We Drink Your Blood. Po tejto skladbe sa lúčia, bratia Greywolfovci dvíhajú gitary do vzduchu, Attila ďakuje všetkým a rýchlo opúšťajú pódium. 

 

Pre neznalých to môže byť možno šok, ale tí, čo už ich zažili, vedia, že ešte z ďaleka nie je koniec a ešte si niečo na nás nachystali. A tak aj bolo. Po mohutnom skandovaní sa vracajú späť. Na pódiu sa rozhoria ohne a nastáva snáď vizuálne najkrajšia časť koncertu. Ako prvú skladbu prídavku zvolili ich ďalší hit Sanctified With Dynamite. Škoda, že opäť medzi členmi organizačného tímu nastal komunikačný šum a opäť sa našiel jeden snaživý, ku ktorému sa nedostali presné inštrukcie, takže z posledných dvoch skladieb, čo boli určené na fotografovanie, pustili fotografov až po prehováraní na druhú. Tou bola ohlásená posledná skladba Kreuzfeuer z albumu Alive In The Night spievaná v nemčine. Nakoniec sa asi vďaka dobrému dojmu z fanúšikov rozhodnú odohrať ešte All We Need Is Blood. Takže sme na záver vypili krv v mene Božom. A potom už je naozaj koniec. Znova vztýčené gitary a ďakovanie, ale omnoho srdečnejšie. Falk Maria si podáva ruky s prvým radom. Hneď na to sa k nemu pridáva aj Attila. Nechýba ani rozdávanie bubeníckych paličiek či trsátok. Nadšený dav pozvoľna opúšťa priestory MMC a putujú domov alebo ešte do otvorných priľahlých barov. Dobrý dojem neskazilo ani precitnutie a uvedomenie si, že zajtra je utorok. Pre mňa osobne je kapela Powerwolf záruka, že viem, že môžem ísť na koncert s tým, že sa nič nepokazí a o výnimočnom zážitku ani nehovorím.

Setlist: Blessed And Possesed, Coleus Aanctus, Amen And Attack, Sacred And Wild, Army Of The Night, Resurection By Erection, Armata Strigoi, Werewolf Of Armenia, Let There Be Night, Saturday Satan, Moscow After Dark, We Drink Your Blood, Lupus Dei, Sanctified With Dynamite, Kreuzfeuer, All We Need Is Blood 


O fotodokumentáciu sa postarala Alena Červeňanská.