Sobotné popoludnie 16. februára ponúklo fanúšikom v Brne bohaté hudobné hody. Dohromady sedem kapiel v Melodke prezentovalo všetky možné podoby pohanskej hudby od jemných folkových až po tie blackmetalové.

 

Už v úvode prekvapila mimoriadne solídna účasť, keď na prvú kapelu bola Melodka z dvoch tretín naplnená. Ako prví sa predstavili brnianski pohania WOLFARIAN. Sympaticky pôsobiaca kapela hrá príjemný folk metal s peknou speváčkou a ručiacim polonahým spevákom. Hudobníci sa predviedli hlavne piesňami zo svojho čerstvého druhého albumu. Publikum si koncert viditeľne užívalo a už pri nich sa začal prebúdzať intenzívne pogujúci „mužský kruh“, ktorý tvorilo približne šesť podnapitých mladíkov bez tričiek.

 

Po krátkej pauze sa na pódiu zjavili romanticky a stredoveko pôsobiaci DELORAINE. Piesne o postavách zo série Zaklínač či hry Skyrim sa niesli v pokojnom a mierne zasnenom tempe. Okrem švárnej speváčky a flautistky pútal pozornosť bubeník svojou simultánnou hrou na bicie a husle.

 

Zo zadumania sme sa prebudili počas vystúpenia rakúskych pohanských blackmetalistov HEATHEN FORAY. Chalani so svojimi napomádovanými účesmi nepôsobili veľmi metalovo, ale o to intenzívnejšie hrali a hecovali publikum. Ich vystúpenie malo veľkú energiu. Členovia mužského kruhu „hore bez“ sa mohli znova do sýtosti vyšantiť.    

 

Na omnoho vážnejšiu strunu udreli symfonickí blackmetalisti SAILLE z Belgicka. Ich vystúpenie bolo také úporné, až som sa radšej vybral k baru a nebol som jediný. Kamarát ich popísal ako kapelu, ktorá sa cíti byť druhým Dimmu Borgir. Pre mňa za mňa, ale zatiaľ to je iba nuda so splývajúci piesňami.

 

SILENT STREAM OF GODLESS ELEGY mi, našťastie, napravili mierne pokazenú chuť. Ich folklórny doom metal pôsobí sviežo, hravo a étericky aj naživo. Kapela je vynikajúco zohraná, vyžaruje z nej príjemná energia. Hralo sa predovšetkým zo Smutníc a bolo to dobre jak cyp. Publikum na ich koncertné vystúpenie reagovalo mimoriadne pozitívne a pre mňa to bol hudobný vrchol večera.

 

Úplne inak, ale podobne pozitívne zapôsobila na obecenstvo hlavná hviezda z rumunských lesov BUCOVINA. Kvarteto hudobníkov intenzívne prikurovalo do metalového kotla. Publikum pri ich vystúpení explodovalo a o dušu sa pogovalo a moshpitovalo. Bolo zábavne pozorovať pobavené výrazy muzikantov, ktorí sa bavili na šalejúcich divákov a ešte aj vážne sa tváriaci sólový gitarista mal ku koncu na tvári pobavený úškľabok. Hudobne sme mali čo dočinenia so zmesou blacku, thrashu, s veľkou dávkou melódií a gitarových sól. Podporil som ich aj kúpou ich posledného albumu Serpention, znie to fajn. Niečo na tých Rumunoch očividne bude.  

 

Večer uzavreli pravoverní ruskí blackmetalisti ULTAR. Veľmi poctivý hudobný zážitok priniesli všetkým preživším „bukoviného“ moshpitu. Dokonale mŕtvolný imidž, zohranosť a schopnosť vyvolať silnú emóciu zmaru -  to všetko boli cnosti ruskej kapely. Vypäté blackové pasáže sa dokonale striedali s ambientne pôsobiacimi gitarovými vybrnkávačkami a hypnotickou basgitarou.

 

Na záver neostáva nič iné, len pochváliť organizátorov za pestrý výber zaujímavých kapiel a hladký priebeh celej udalosti. Atmosféra v sále bola po celý večer vynikajúca a príjemne bratsky metalová. A nielen ja, ale aj ďalších približne tristo fanúšikov pohansky ladeného metalu si vieme predstaviť ďalšie kolo podobne ladenej metalovej akcie.