Švédska metalová mašina SABATON už pomaly leští tank, kedže už v júli vydávajú nový album The Great War, ktorým oslávia sto rokov od konca 1. svetovej vojny a hneď vyrazia na turné. Nám sa dostalo tej cti porozprávať sa s ich basgitaristom a jedným zo zakladajúcich členov PÄROM SUNDSTRÖMOM napríklad o novom albume, nadchádzajúcom turné, Bismarcku, spolupráci s Apocalypticou, projekte Sabaton History Channel a iných zaujímavostiach.

 

Keď ste robili Bismarck, čakali ste, že dosiahne takú popularitu?

Očakávali sme to, pretože sme vedeli, že je to dobrá skladba, už keď sme ju nahrávali. Vedeli sme, že je dobrá a tušili sme aj to, že bude na ňu dobré video. Takže sme tak nejak predpokladali, že sa pri nej nič nemôže pokaziť. Bismarck bola téma, ktorú od Sabatonu celé roky žiadalo množstvo fanúšikov, a tak sme ju spracovali. Myslím si, že za z toho vykľula fakt silná pesnička a veľmi dobrý klip. Netušili sme, akú veľkú popularitu získa, ale vedeli sme, že to bude obľúbená skladba.

 

Je to výborná pesnička a veľmi sa mi páči. Tiež som počula aj cover verziu Fields Of Verdun, ktorú vám urobila Apocalyptica. Aký to bol pocit, keď vás scoverovala Apocalyptica?

Bola to taká vtipná vec. Skôr, ako sme ju začali robiť my, napadlo mi požiadať Apocalypticu, či by nechceli spraviť vlastnú verziu. Takže som si spravil voľno počas prestávky v turné, zašiel som do Madridu, kde práve mali koncert a tu som im odprezentoval návrh, že by som chcel, aby urobili cover z nášho nadchádzajúceho albumu, ktorý ešte nikto nepočul a prediskutoval som to s nimi. Dosť sa im to pozdávalo, takže sme sa rozhodli, že to urobíme hneď s prvým singlom Fields Of Verdun a verzia, ktorú spravili, sa mi dosť páčila. Mám veľmi rád Apocalypticu.


spustiť videospustiť video

Paráda! Nový album The Great War vám vychádza v júli. Môžeš mi teda o ňom povedať nejaké vtipné alebo vážne fakty? Niečo, čo ešte nebolo povedané v médiách alebo tak. Teda, ak môžeš.

Vieš, ja rozprávam veľa a teraz chodíme kade-tade a robíme stovky rozhovorov v priebehu niekoľkých týždňov. Myslím, že naposledy sa ich počet pohyboval niekde okolo 400 rozhovorov a veľa hovoríme práve o týchto veciach. Vysvetľujeme inšpirácie k albumu, ako sme ho robili, a tak. Nakoniec už nezostanú žiadne tajomstvá, to je viac než isté. A ani neviem, či ešte zostalo niečo, čo nebolo povedané. Nedokážem si spomenúť na nič také. O väčšine vecí sme už hovorili, keďže v tých stovkách rozhovorov sme odpovedali na množstvo otázok. Ale ty si prvá zo Slovenska, s kým robíme rozhovor, takže... Hádam teda, že všetko je tým pádom tak trochu novinka.

 

Za posledné roky sa Sabaton stávali čoraz väčšími na poli hudobného priemyslu aj medzi fanúšikmi. A viem, že boli časy pred tým, než ste sa tak spopularizovali, keď ste predskakovali niektorým legendám a tie teraz predskakujú vám. Napríklad, ak si správne pamätám, HammerFall vám budú predskakovať na americkej časti turné. Aký je to pocit, keď vám také legendárne kapely robia predskokanov?

Pred desiatimi rokmi sme predskakovali HammerFall a vtedy boli väčšia kapela ako my. Vieš, Sabaton vznikli pred dvadsiatimi rokmi práve kvôli HammerFall. Keby niet HammerFall, myslím si, že dnes by sme nemali melodický metal. Takže im máme za čo ďakovať a, samozrejme, sme im nesmierne vďační. Ale tak to prosto chodí. Hoci sme vyrástli na počúvaní lokálnych legendárnych kapiel, časy sa menia a bolo by šialenstvo ignorovať fakt, že teraz máme silnejšiu fanúšikovskú základňu ako kapely, na ktorých sme vyrástli, hrdinovia, ktorých máme. Postupne sme ako kapela rástli a možno to nebolo niečo, čo sme si pýtali, no stáva sa to a taká je realita, v ktorej žijeme a každý to musí pochopiť.

Takže, aký je to pocit? Myslím si, že sme kapela, ktorá si je neustále vedomá toho, čím je, preto nie je šokom, keď sa stane niečo také. Mám na mysli, že nepretržite sledujem, čo sa deje s ostatnými kapelami, množstvo ich dohadujeme na naše festivaly aj na turné, takže prostredníctvom všetkého toho analyzovania neustále myslím na to, čo sa deje v hudbe a metale. Nešokuje ma, keď sa stane niečo takéto, že nám predskakuje klasická kapela. Ale chápem, že pre fanúšikov to môže byť trochu šokujúce.

 

Hádam, že pre niektorých to ozaj môže byť poriadny šok. Ja nie som prekvapená, lebo viem, ako ste narástli za posledných pár rokov a nebojím sa povedať, že už patríte medzi tie veľké, legendárne kapely, že už ste tiež určitým spôsobom legendárni.

Ďakujem ti. Je to niečo, čo o sebe ešte zatiaľ nechcem tvrdiť.

 

Aspoň ja to tak vnímam, keď si porovnám slávu Sabatonu s ostatnými kapelami, ktoré sledujem. Keď sme pri koncertoch a turné, už ste ohlásili ruskú časť, americkú časť, ale európsku zatiaľ nie. A otázka znie, bude aj Slovensko súčasťou The Great Tour?

V Európe sme zatiaľ ohlásili len niekoľko festivalov, ale pracujeme na viacerých koncertoch a je trochu skoro, aby som vedel povedať, ako naplánujeme turné a ako dlho bude trvať, kým spravíme niektoré konkrétne koncerty. Ale už sme mali na Slovensku niekoľko skvelých šou a naozaj sa teším, keď sa tam vrátime. To je všetko, čo ti viem povedať.

 

Povedzme si niečo o histórii a vašom projekte Sabaton History Channel. Odkiaľ sa vzal ten nápad na vytvorenie YuTube kanála s vysvetleniami historických udalostí na pozadí vašich skladieb?

Dávno, vlastne, keď sme sa začali zaoberať témou vojnovej histórie, sme dávali pár poznámok do bookletov pri CD, kde sme vedľa textu pesničky napísali, o čom vlastne bola. Už sme hovorili o tom, že by bol dobrý nápad vysvetliť ľuďom pozadie skladieb a čo náš inšpirovalo k napísaniu konkrétnych pesničiek. Ale v tom čase sme neboli schopní urobiť to v dokumentárnej forme, pretože sme boli príliš malá kapela. Lenže ako čas ubiehal, neustále sme premýšľali nad týmto nápadom a ako a kedy by sme ho mohli zrealizovať. Pred niekoľkými rokmi som stretol Indyho Neidella, ktorý je moderátorom nášho Sabaton History Channel, keď sme robili na inom programe a natáčal som s ním v Berlíne. Bolo to skutočne vzrušujúce a páčila sa mi forma scenára, ktorú robil s malým dokumentom o histórii. Keď som sa s ním spojil, sústreďovali sme sa hlavne na kapelu, ale mal som zámer, aby to neskôr bolo zamerané aj na históriu.

Pri začatí písania tohto nového albumu o Great War, som vedel, že Indy je historik s množstvom znalostí o tejto konkrétnej vojne, tak som sa ho spýtal, či by nechcel byť naším konzultantom v prípade, že by sme potrebovali pomôcť a on povedal, že to urobí rád. A potom som sa ho v rovnakom čase spýtal: Hej, nemyslíš si, že by bolo zaujímavé spoločne spraviť nejaký televízny kanál? A on na to: Jasné, je to nepochybne výborný nápad! Takže sme si sadli a prediskutovali to. Začali sme robiť na tom, ako to bude vyzerať, ako budú vyzerať jednotlivé epizódy, kedy ich budeme uverejňovať... Keď robíme niečo takéto, musíme zvážiť množstvo vecí, pretože je to vermi, veľmi veľký projekt. V každej epizóde väčšinou vidíš len mňa, Joakima a historika Indyho, ale okolo je asi desať ďalších ľudí, ktorí robia na každej jednej epizóde. Niektorí ju natáčajú, iní editujú audio, video, robia animáciu, starajú sa o sociálne médiá, publicitu a je tam režisér, producenti, výskumníci aj scenáristi. Takže na každej epizóde sa podieľa množstvo ľudí a je na to treba množstvo času. Skôr, ako sme začali vysielanie, strávili sme množstvo času vypracovávaním toho, akú to bude mať podobu.

 

Je výborné, že konečne máme šancu počuť všetky informácie o tých udalostiach práve od vás. Myslím, že za posledných pár dní som videla niečo na spôsob vášho historického kanálu aj u Amon Amarth. Netuším, či je to oficiálne alebo nie, ale ak áno, myslíš, že vás kopírujú?

Tak to som netušil!

spustiť videospustiť video

Väčšinou v pesničkách používate tematiku svetových vojen, občas niečo iné ako v Sparte, Shiroyama alebo Blood Of Bannockburn a tentokrát ste sa rozhodli urobiť celý album len o 1. svetovej vojne. Ale nerozmýšľali ste aj o tematických albumoch z iných častí vojenskej histórie? Ako bitky z čias Rímskeho impéria, Aglo-Sasov, niečo stredoveké alebo antické. Môže sa také niečo stať? Že rozšírite rozsah tém, ktoré používate.

Samozrejme! Permanentne sme sa bavili o takýchto plánoch, témach a veciach. Vždy sa o nich rozprávame a máme viacero, ktoré považujeme za veľmi zaujímavé, ktoré by sme radi spracovali, ale načasovanie bolo vhodné s blížiacim sa toročným výročím konca 1. svetovej vojny. Takže to bolo len o najvhodnejšom čase, aby sme urobili práve teraz toto. Ale, samozrejeme, že rozmýšľame aj nad inými témami. Na The Last Stand sme skladbami pokryli veľmi staré udalosti, ako napríklad Sparta. Áno, určite niečo také môžeme v budúcnosti urobiť.

 

To by bolo skvelé, pretože sa mi fakt páčilo, ako ste poskladali The Last Stand a že nepokrýval len tému svetových vojen, ale aj niečo staršie. Bolo to zaujímavé. A keď už sme pri tých historických udalostiach, som zvedavá, ktorá udalosť je tvoja obľúbená z vojenskej histórie a ktorá mimo nej a prečo.

Oh, tak to fakt neviem. Vo veľkej miere ma fascinuje 1. svetová vojna a myslím si, že stále okolo nej objavujeme nové príbehy, takže preto je toto obdobie také zaujímavé. Vieš, nie je moje obľúbené, lebo nemôžem povedať niečo ako: Wow, fakt by som chcel žiť počas 1. svetovej vojny, lebo by to bolo totálne strašné. Ale aktuálne je to jedna z najzaujímavejších tém. No a potom, čo z iných vecí, ktoré... Čo z iných vecí mám rád. Neviem. Ťažká otázka.

 

Mám dojem, že ani ďalšia otázka nebude ľahšia. Lebo, keby si mohol žiť v akomoľvek historickom období, ktoré by to bolo? Prečo to konkrétne a aké historické udalosti by si rád zažil.

Určite by som nechcel byť v žiadnej vojne, pretože som si toho o vojne naštudoval dostatočne veľa na to, aby som vedel, že sú strašné, takže asi nejaké obdobie, ktoré je mierumilovné. Nanešťastie, také neboli. Ale možno sú niekde na svete nejaké kmene žijúce niekde v džungli, ktoré počas celého života nezažili žiadne boje. A tam by to mohlo byť super. Ohraničení celým svetom a len tak si prežívať. Možno.

 

Zbaviť sa všetkých problémov, vojen, zabíjania a možnosti byť zabitý, čo?

Presne. Bolo by super, keby sa také niečo nedialo okolo.

 

Úplne ti rozumiem. Posuňme sa k textom. Ktorá skladba zo všetkých, ktoré ste kedy napísali, sa robila najťašie a ktorá najľahšie, ktorej písanie trvalo najdlhšie a ktorej najkratšie?

Tá, ktorá zabrala najviac času a pravdepodobne bola najťažšou na písanie musí určite byť The Lost Battalion. S tou sme dosť bojovali aj so všektými tými vokálmi a ukázalo sa, že bolo fakt ťažké napísať ju. Ale keď mám povedať o tej, pri ktorej písaní sme si užili najviac zábavy, potom to bude Winged Hussars. Bola to fakt dobrá vec na čítanie informácií okolo. Toľko príbehov a bola skvelou témou na text. Bola to skvelá skladba, takže celý proces jej písania išiel ľahko.

 

Takže povedzme, že sa v podstate napísala sama?

No to nie, ale... Stále si žiadala veľa času. Ale bol to dobre investovaný čas a užili sme si kopec zábavy.

 

Ak sa nemýlim, ako kapela ste nikdy nemali žiadny featuring s inou kapelou, hoci niektorí vaši členovia robili s inými skupinami. No pri Sabatone ako celku som nikdy nenarazila na žiadny featuring. Takže bude?

Áno, myslím, že máš pravdu, ale bola by sranda raz také niečo urobiť. No na takéto veci nie je jednoduché skombinovať náš rozvrh s rozvrhom iných kapiel. Ale ak by som si mal vybrať skupinu, s ktorou by som to chcel zrealizovať, potom by som určite zase chcel niečo s Apocalypticou, lebo ich mám veľmi rád a vo sovjom prístupe k metalu sú unikátni. Mám rád ako znejú a majú zaujímavé nástroje, takže by bolo fajn urobiť niečo s Apocalypticou.

spustiť videospustiť video

Teraz mám jednu otázku, ktorá je úplne mimo toho, čo sme doteraz rozoberali. Čo by si bol, keby si nebol profesionálny hudobník?

Hoci to bude znieť divne, ale zaujímajú ma ilegálne veci, takže by som asi mohol byť právnik. Okrem toho, že ma to zaujíma, asi by som chcel byť právnikom, ktorý by hľadal rôzne spôsoby obhajoby nesprávne obvinených ľudí. Myslím si, že by to bol dobrý spôsob, ako naložiť so svojím životom.

 

Takže by si študoval právo?

Už nechcem študovať, nemám rád školu.

 

Tomu úplne rozumiem. Počas turné mnoho cestujete a mňa by zaujímalo, ktorá destinácia, čo si zatiaľ navštívil, sa ti páčila najviac a prečo.

Hej, my chodíme veľa na turné a kde sa mi to páči najviac... Ani neviem, ale asi by to mohlo byť Japonsko. Japonsko je veľmi vzrušujúce, zaujímavé miesto. Má mnoho čo ponúknuť s veľmi vzrušujúcou kultúrou a je to pekný štát s milými ľuďmi. Takže z tých miest, ktoré som navštívil, by asi Japonsko bolo na prvom mieste.

 

Ak by si si teda mohol vybrať akékoľvek miesto na Zemi, kde by si sa presťahoval, bolo by to Japonsko? 

Nie, nechcel by som tam žiť. Ale je pekné na návštevu.

 

Dobre, posledná otázka. Máš nejaký odkaz pre slovenských fanúšikov?

Čo môžem povedať, som šťastný zo všetkých tých skvelých koncertov. Vidí sa mi, že sme na Slovensku mali množstvo nepredvídaných koncertov. Boli sme tam veľakrát a všetky tie razy boli parádne a teším sa, keď tam znova prídeme. Keď sme mali čiastočne novú formáciu kapely v roku 2012, mali sme pár koncertov v Európe a vidí sa mi, že Slovensko bolo jedno z prvých miest, kde sme išli s novým zložením. Spomínam si, ako sa dav dobre zabával, lebo noví chalani v kapele sa báli toho, či sa budú páčiť fanúšikom, ale očarili ste ich a podporili a to som si zapamätal. Ďakujem vám za túto spomienku.

Použité zdroje:
Foto: consequenceofsound.net