Predstavte si kapelu, ktorá zožala množstvo pozitívnych ohlasov na Wackene a následne aj na Brutal Assaulte. Podľa všetkého je tu veľký predpoklad, že sa posunie ďalej smerom nahor a vy ju len tak skoro v našich končinách neuvidíte, keďže je až z opačnej strany zemegule. A potom sa stane niečo neuveriteľné - zruší sa jej koncert v Poľsku a prvé, čo jej napadne, je zahrať si u nás v Bratislave. Táto zhoda náhod je príbeh kapely ZURIAAKE a jej vystúpenia 12. augusta v bratislavskom Kulturáku.

 

Napriek tomu, že bol pondelok a práve po Brutale, sa obavy, že bude ich koncert len pre pár ľudí, nenaplnili. Tento interpret prilákal pomerne slušné množstvo fanúšikov, ktorí si prišli užiť nevšedný zážitok. Akciu otvorili Bratislavčania BESNA. Tí si gentlmensky vymenili poradie s AIN, ktorí museli prísť z Nitry. Ponúkli nám zaujímavú zmes pohodového post black metalu. Veď aj na úvod nám povedali, nech ani nevstávame, nech si v pohode sedíme. Neviem si pomôcť, ale hlas vokalistu mi pripomínal Borisa z Catastrofy.


Po nich už nasledovali nitrianski AIN. Od pohodového, miestami až uspávajúceho sme prešli k surovému a
drsnému, ale zároveň podstatne energickejšiemu vystúpeniu. Záhrobný škrek nás prebral. Vystúpenie Zuriaake sa javilo ako jedna veľká modlitba, poprípade obrad. Pätica bola odetá od hlavy po päty celá v čiernom a v typických špicatých klobúkoch, zahalená do tmy s minimálnym osvetlením klubu.

 

Vokalista mal v rukách obradné predmety s pozadím extra dlhých blackmetalových skladieb s prvkami ďalekého východu, ktoré často presahujú 10 a viac minút. Na prvý pohľad ste mohli mať pocit, že ide o orientálnu alternatívu Batushky, ale v omnoho geniálnejšom podaní. Miestami až nadpozemský zážitok.