Hovorí sa, že šťastie praje pripraveným. A táto ľudová múdrosť sa potvrdila aj v sobotu 4. augusta na Orave v obci Podbieľ. Organizátori totiž nič nenechali na náhodu a veľmi sympatickú akciu s názvom Orava Alternative pripravili skutočne precízne.

 

Voľný vstup a krásne počasie prilákali do dych vyrážajúceho prostredia zrúcaniny Františkovej Huty desiatky fanúšikov kvalitnej muziky. A organizátori ochotne nasýtili ich uši hladné po hudbe. Ako prvé prišlo na pódium kvarteto VALAR, ktoré v dobovom odeve a hlavne na dobových nástrojoch odohralo set skladieb odetých do stredovekého šatu. Moju pozornosť táto formácia (ktorej členom je aj gitarista kvalitnej slovenskej metalovej kapely Anthology) upútala už zvukovou skúškou, keď som z pódia začul tóny soundtracku z obľúbeného seriálu Game Of Thrones. No v ich sete sa objavili okrem stredovekých a írskych skladieb napríklad aj inštrumentálne cover verzie skladieb Over The Hills And Far Away od kapely Nightwish a Twilight Of The Thunder God od kapely Amon Amarth.

 

Po nich na neznesiteľne rozpálené pódium prišla kapela THE RISING SIGN z Dolného Kubína, ktorá odohrala vyše polhodinový set vlastných skladieb, v ktorom nad kúskami z ich prvotiny Moments Like This prevládali úplne nové skladby. Z Dolného Kubína prišlo aj duo Igor a Denisa Meškovci. Otec, talentovaný klavirista, a jeho sympatická dcéra odohrali niekoľko prebratých skladieb, medzi ktorými ste našli všeličo od ľudových piesní cez mainstreamové rádiovky až po Čerešne od Hany Hegerovej či Schelingerov Holubí dům.

 

Ako štvrtá pódium ovládla jedna z najtvrdších formácií večera – Bratislavskí LATERAL PRESENCE, ktorí fanúšikom okrem iného pripomenuli, respektíve predstavili aj svoje debutové EP B-SIDE z roku 2016. Ich úderná metalová muzika a o čosi miernejšia teplota začali lákať nejakých tých poslucháčov aj do priestoru bližšie k pódiu. Ale priestor pod ním sa úplne zaplnil, až keď svoju šou odpálila česká kapela VISION DAYS z mesta Brněnec. Ich punkrock okorenený štipkou ska rytmov a zvukom akordeónu roztancoval nielen pravoverné punkové srdca.

 

Pravá tancovačka sa strhla až s príchodom recesistov TUSTÉ BALETKY zo Senice. Vtipné texty, charizmatický spevák, ktorému nikto neuveril, že sú kapela Megadeth a prepracovaná gitarová muzika ozvláštnená trubkou a saxofónom boli kombináciou, ktorá sa dá označiť za prvý z vrcholov tohto večera. Kvalitná hudba a vokály dokonale kontrastovali so „sedliackym“ vystupovaním talentovaného speváka, herca a zabávača v jednej osobe. Ak máte radi dobrú hudbu v kombinácii so zábavnými a trefnými textami, ak ste fanúšikom kapiel ako Horkýže Slíže či Heľenine Oči, tak by ste si rozhodne mali čo najskôr vyhľadať Tusté Baletky či už na internete, prostredníctvom ich dosky Kabaret Podivných Tancú, alebo naživo.

 

Slnko zašlo, lúku zahalila noc a vonku sa rapídne ochladilo. Zrúcanina Františkovej Huty bola krásne nasvietená a pódium žiarilo takisto jedna radosť. Pod pódiom tancovačku vystriedal zbesilý mosh pit a headbanging. Na stage totiž vyšla kapela, na ktorú som čakal. Zlatý klinec večera a nebojím sa povedať, že rastúca hviezda slovenskej metalovej scény. DOGMA INC. opäť predviedla nezabudnuteľnú energickú šou plnú kvalitnej, vlastnej a tvrdej muziky. Nikdy sa mi nezunujú ich rytmické, moderne znejúce gitarové riffy, naliehavá plechová basa, úderné divoké bicie a spevákov prejav, ktorý kombinuje zdravú aroganciu a obdivuhodnú pokoru voči svojim fanúšikom. Ich gradujúce vystúpenie bolo ešte umocnené výbuchmi ohňostroja nad ožiarenými zrúcaninami. Táto kapela to už teraz dotiahla veľmi ďaleko, ale verím, že to dotiahnu ešte oveľa ďalej.

 

Ako to už býva, na koniec musí prísť niekto, kto celý ošiaľ uzavrie. Nejaká kapela na vydýchanie. A čo je na tento účel lepšie, ako covery klasických rockových a metalových skladieb? Tohtoročný Orava Alternative otvárali pravské kapely a jedna ho aj uzavrela. Pomerne krátko fungujúca kapela SHROT zložená z členov ostrieľaných domácich muzikantov predviedla skvelú šou a bola dokonalou bodkou za touto skvelou akciou. Organizátorom patria slová veľkého obdivu a vďaky. Je skvelé, že majú chuť a snažia sa aj zadarmo prinášať ľuďom kvalitnú hudbu a naviac v takom ohromujúcom prostredí.