Od začiatku aktuálneho turné skupiny OPERATION: MINDCRIME, respektíve po ozname agentúry Double Head Productions, že ich privezú na Slovensko, som sledoval, s akou zostavou Geoff TATE brázdi Európu a nedočkavo odrátaval dni do 1. 12. 2015, kedy sa mal predstaviť v bratislavskom MMC. Nastal deň „D“ a ja som sa vybral za zážitkom, po ktorom som túžil dlhé roky a pravdu povediac, ani som nedúfal, že ho niekedy zažijem. Hodinu a pol pred začiatkom som vošiel do MMC a oblial ma studený pot. Nikde nikoho. Prikročil som ku dverám a uvidel oznam o presunutí do Randalu. Nasledoval hlboký výdych a po ňom zlá predtucha nízkej účasti.

 

Po vstupe do sály sa moja predtucha naplnila. Naozaj nerozumiem... Koho by ľudia chceli vidieť a počuť? Na skupinu, ktorá je čiastočným pokračovateľom jedného z hlavných predstaviteľov progressive metalu príde hŕstka fanúšikov? Zvlášť, keď nosným bodom koncertu je jeden z najzásadnejších albumov spomínaného štýlu. Kde boli tí „znalci“, ktorí sa roztápajú nad Dream Theaterom? Nechcem byť haterom, ale QUEENSRŸCHE predali viac albumov ako DT.

 

Ako prví sa snažili od baru k pódiu prilákať potenciálnych divákov FIRE & WATER. Írske duo v zložení akustická gitara (gitarový technik Scotta Moughtona, člena hlavnej hviezdy večera) a saxofón so šikovnou saxofonistkou. Vo vyhradenej polhodinke stihli zahrať svoje veci, ale aj dva covery. Po nich vyšli na pódium Angličania I.C.O.N.  Svojím heavy metalom strhli zopár bezvlasých pánov. Po odohratí svojich štyridsiatich minút sa zo zamračených pódiových drsňákov stali milí chlapíci.

 

Tri minúty pred desiatou zazneli úvodné tóny kultového počinu Queensryche – Operation: Mindcrime. Konkrétne I Remember Now. Po nej nasledoval kompletný album v presnom poradí. Geoff aj s celou skupinou boli neskutočne profesionálni. Vôbec na sebe nedali vedieť, že hrajú pre zopár verných. Prístup, ale aj výkon bol taký, akoby hrali pre desaťtisíce. V Suite Sister Mary zaspievala ženský vokál saxofonistka spomínanej predkapely Fire & Water. Odetá v bielych šatách evokovala oficiálny videoklip spomínanej skladby (na rozdiel od videoklipu boli šaty kratšie).  Po odohratí celého albumu prišiel na rad Geoffov príhovor. Vysvetlil, že zahrajú tri skladby z nového albumu The Key, ktorý je prvý z trilógie. Najväčšiu časť spomínaného albumu nahrali práve páni muzikanti, ktorí s Geoffom napokon prišli. Zostava stála naozaj za to: Kelly Gray – gitary (QUEENSRŸCHE, DOKKEN), Randy Gane – klávesy, John Moyer – basgitara (DISTURBET, ADRENALINE MOB), Simon Wright – bicie (AC/DC, DIO, UFO), Scott Moughton – gitara. Nasledovali veľké hity Damaged a Take Hold Of The Flame a odchod z pódia. S návratom prišiel druhý Geoffov príhovor, ktorým chcel asi nahradiť mlčanie počas takmer celého koncertu. Po ňom prišiel zlatý klinec večera, Silent Lucidity, ďalšie tri megahity a úprimné rozlúčenie kapely s fanúšikmi a podávaním rúk celej skupiny s ľuďmi v prvých radoch.

 

Takmer dve hodiny skvelej muziky zahranej výnimočnými hudobníkmi s prístupom neskutočných profesionálov. Čo viac si priať? Snáď len väčšiu návštevu, ktorá by takýmto hviezdam svedčala.

 

SETLIST:

ANARCHY – X

REVOLUTION CALLING

OPERATION: MINDCRIME

SPEAK

SPREADING THE DISEASE

THE MISSION

SUITE SISTER MARY

THE NEEDLE LIES

ELECTRIC REQUIEM

BREAKING THE SILENCE

I DON'T BELIEVE IN LOVE

WAITING FOR 22

MY EMPTY ROOM

EYES OF A STRANGER

RE – INVETING THE FUTURE

THE STRANGER

BURN

DAMAGED

TAKE HOLD OF THE FLAME

SILENT LUCIDITY

THE THIN LINE

JET CITY WOMAN

EMPIRE