Posledný májový deň patril v Košiciach metalovému festivalu s názvom OPEN FEST. Ten dal priestor aj domácim metalovým kapelám, ako sú napr. Meredith, Ravenclaw alebo Príjemná spoločnosť. Najväčším lákadlom však nepochybne boli dve svetové metalové skupiny, kvôli ktorým sa na udalosť zišlo približne tritisíc fanúšikov.


Prvou z nich bola nemecká power metalová kapela Freedom Call. Chlapci mali naozaj ťažkú úlohu – hrať pred najväčšou hviezdou večera. Svojej úlohy sa zhostili veľmi dobre a celé publikum sa aj vďaka nim dostalo do varu. Je potrebné podotknúť, že celý večer výdatne pršalo a fanúšikovia boli poriadne zmoknutí. Ani dážď im však nezabránil v tom, aby si svoje idoly vypočuli až do konca. Spevák Freedom Call Chris Bay bavil publikum ako správny zabávač, snažil sa rozprávať so svojimi obdivovateľmi, a tiež im nezabudol poďakovať za to, že kvôli nim sú premočení do nitky.

Za zvuku dažďových kvapiek tak odzneli skladby ako Come On Home alebo Power and Glory. Výkon celej kapely bol takpovediac pekelný. Chrisov melodický hlas je jedinečný a popri kvalitnom zvuku sa fantasticky vynímal.

Okolo desiatej hodiny večer nastúpili dlho očakávaní hudobníci z fínskej kapely Stratovarius, ktorá bola založená už v roku 1984. V roku 1994 začal v kapele spievať spevák Timo Kotipelto. Ten sa na slovenských fanúšikov pripravil obzvlášť poctivo a hneď na úvod sa s nimi privítal v slovenčine. Okrem domácej lekcie slovenčiny bol aj veľmi dobrým rozprávačom a k viacerým piesňam pridal rôzne príbehy.

Dôkazom profesionality celej skupiny bolo aj to, že sa nestránili dažďa a pravidelne vychádzali spod amfiteátra až na kraj pódia, aby podali ruku svojim fanúšikom. Tí sa z takého prejavu priateľstva a náklonnosti naozaj tešili a oceňovali ich hlučnými ováciami.

Najviac piesní odznelo zo staršej tvorby. Tie aj najviac potešili skalných fanúšikov, ktorí ich spievali spolu s kapelou. Z najnovšieho albumu Nemesis odzneli tri skladby – Dragons, Fantasy a Unbreakable, čo je v konečnom dôsledku veľká škoda, pretože celý album obsahuje aj ďalšie cenné hity.

OPEN FEST sa aj napriek nepriaznivému počasiu vydaril, o čom svedčí množstvo prítomných ľudí. Tí sa nedali odradiť mokrou sprchou a vedeli oceniť svojich obľúbených interpretov až do konca. 

Fotografka Soňa Weissová