Nemôže byť krajší darček k narodeninám hudobníka a zároveň výzva zorganizovať si koncert ako oslavu. Túto radosť si doprial Matúš z kapely OHEN a na umocnenie oslavy si prizval zahraničnú kapelu. Nie hocijakú, ale rovno OBSCURE SPHINX. Zostavu večera dopĺňali ešte kapely HOLOTROPIC a DYSANCHELY. Celá táto paráda sa uskutočnila v bratislavskej Fuge v sobotu 30. apríla 2016.

 

Prví sa uviedli s polhodinovým meškaním OHEN s oslávencom na čele. Pre šesť ľudí je pódium vo Fuge naozaj primalé. Jediný, kto stál v žiari reflektorov bol akurát Matúš za hlavným mikrofónom, ostatní sa tlačili v úzadí. Vo Fuge sa v žiadnom prípade nedá hovoriť o ideálnom zvuku, navyše šesť hudobných nástrojov a tri mikrofóny dali zvukárovi zabrať. Celkovo bolo vokály slabšie počuť a Barborin spev schovanej za klávesami skoro vôbec. Klávesy tak isto. Set odštartovali skladbou  Ód Kairanen, po nej kapela preverila znalosť fanúšikov skandovaním. Pečať je, pečať je .... Našlo sa pár jedincov, čo zakričali späť "je zlomená“. Počas skladby Morning Star predviedol Matúš parádne gitarové sólo, ktoré zakončil na kolenách. Po tejto skladbe nastala obmena bubeníkov, keďže Maroš Aláh, ktorý bol doteraz v kapele na tomto poste, sa rozhodol ukončiť svoje pôsobenie a nahradil ho Mišo Rehák, ktorý odbubnoval zvyšok ich setu. So skladbou Oheň sa s nami rozlúčili a mohli ísť oslavovať.

 

Setlist: Ód Kairanen, Pečat Je Zlomená, Morning Star, What Is Death, Cry, Oheň

 

Ako ďalší hrali Dysanchely z Trnavy. Zdeno, vokalista, celý čas počas setu kapely OHEN stál vedľa mňa a pozorne sledoval, čo by sa dalo na zvuku doladiť, aby ho mali čo najlepší, takže na pódium prišli viac-menej ako na hotové, čomu zodpovedala aj na miestne podmienky dobrá kvalita zvuku. Z predkapiel ho mali určite najlepší. Rokmi preverené skúsenosti hneď previedli do svojej hry. Celý set odohrali s úplnou ľahkosťou, hlavne Zdeno vyzeral, ako by bol divák sám, poprípade akoby si hudbu užíval z pohodlia obývačky a pritom poriadne naložili. Počas každej skladby hecovali fanúšokov, ktorí im ochotne odpovedali pokrikmi a zdvihnutými rukami. Priniesli si aj malé prekvapenie, a to v podobe plánovaného albumu, nakoniec veď okrem poslednej skladby ich setu Will We sa všetky budú nachádzať na novom albume.

 

Setlist: Sickness Land, Freed From Slavery, Old Man, Mist, Only Dust, Mirror's Face, Septic Idol, Don't Conquer The Heaven, Will We

 

Poslednou predkapelou boli Holotropic, ktorí vystúpili už s novým vokalistom alebo ,,Novým Veinom“ Vladom, keďze pôvodný vokalista Vein Shadowed sa rozhodol venovať novému projektu. Od začiatku zvukovej skúšky sa vyskytli problémy s nazvučením, stále niečo pískalo, nešiel nastaviť mikrofón. S tým musel napokon prísť pomôcť ,,Starý Vein“, problémy, žiaľ, pretrvávali aj počas setu, a tak sme si ho vypočuli s pravidelným pískaním. Chalani to napriek tomu nevzdávali a šľapali, ako sa dalo. Videl som ich hrať na minulých koncertoch v plnej forme a keď technika fungovala ako mala, takže ich vystúpenie by som vôbec nebral negatívne, lebo to naozaj vedia. ,,Nový Vein“, pardon, Vlado, sa celkom zapracoval a napriek tomu, že sa asi veľmi nepočul, to dal veľmi statočne.

 

Setlist: Traveller, Tantrums, Al(l)one, Scintillate, Integral

 

Niečo po jedenástej prišli dlho očakávaní Obscure Sphinx. Fuga má to čaro, že všetci vystupujúci vrátane headlinerov prichádzajú na pódium nie z nejakého backstageu za ním, ale odzadu a musia sa predrať fanúšikmi. Napriek vcelku plnému klubu sa im všetci ochotne uhli z cesty a nikto sa ich nesnažil zbytočne kontaktovať. Introm odštartovali svoju 90-minútovú šou plnú bolesti a utrpenia. Wielebna, vokalistka, začala skladbou Epictahium za sprievodu zvyšku kapely, ktorí výborne zo svojich nástrojov vyludzovali bolestno-depresívne melódie. Publikum sa nesnažilo o nejaké veľké pohybovanie, jednak nie je kde, ale jednak si aj hudba pýtala len primerané pokyvkávanie hlavami. Ideálne bolo si to vychutnávať so zavretými očami. Počas pasáží, keď Wielebna nespievala, sa krčila do rôznych až embrionálnych polôh alebo sa zakláňala, čo dávalo ich vystúpeniu správny vizuálny prednes. Po ďalšej skladbe, kde sa vokálne predviedol Olo, gitarista kapely, jej začali počas spevu tiecť hrubé čierne slzy. Takto dohrala už zvyšok setu. Nasledovala skladba, ktorú odspieval druhý gitarista Yony. Ku koncu si fanúšikovia vyskandovali prídavok, ktorým bola skladba Lunar. Po ňom nasledoval prihovor a ďakovanie Wielebny: ,,Ďakujeme, je to pre nás veľká česť, prvýkrát sme hrali takto v Bratislave. Ako prekvapenie tri skladby, čo dnes odzneli, budú na novom albume.“ Potom sa pobrali s potleskom opäť cez dav do šatne.

 

Setlist: Epictahium, Memories, Decimation, Presence, Superblood, Lunar

Fotografie zhotovila Alena Červeňanská.