Od zverejnenia informácie, že agentúra EPG chystá v Banskej Bystrici megakoncert, uplynul už nejaký ten piatok. Postupne všetko naberalo tie správne kontúry, bol zverejnený support, včítane very special guest v podobe Sabaton a záujem v predpredaji avizoval plný dom.

Deň D pripadol na nedeľu 14.6.2015 a spolu s kamarátmi, v dobrej nálade z očakávania, sadáme do auta a hodinu pred poludním vyrážame z rozpálenej Bratislavy, smer Banská Bystrica. Po cestovných peripetiách, keď náš dopravný prostriedok prišiel neplánovane o celé plastové vnútro blatníka, ale našťastie sme sa zaobišli bez defektu a nerozmlátili sme sa niekde, zapíname pri príjazde do Banskej Bystrice GPS a začína ďalšia sranda. GPS nás naviedlo, prepočítalo, opäť naviedlo a keď sme boli v tom, že sme od miestneho amfiteátra pár minút chôdze, tak po minúte prišlo ďalšie prepočítanie a zrazu to bolo 8 kilometrov. Opäť štartujeme a po chvíli stojíme na benzínovej pumpe v centre mesta, no nikto z personálu, aj keď vyzerali na domácich a nie imigrantov, mi nevedel povedať, ako sa dostaneme na amfiteáter. Lenže v tom som zbadal auto s nápisom Pomáhať a Chrániť. Po krátkom rozhovore, kde som okrem otázky, čo hľadám, vysvetlil aj to, čo za akcia tu dnes bude, sa nás ujíma hliadka PMJ a na amfiteáter sa dostávame s policajnou eskortou. Celkom zaujímavý pocit a pánom, samozrejme, patrí poďakovanie za pomoc. Po vybavení akreditačných formalít zisťujem, že ma do areálu pustia aj tak až po oficiálnom otvorení brán, a tak si hodinu čakania krátime degustáciou miestnej desiatky Urpiner, ktorá je v tej horúčave prudko pitná. 


Konečne som vo vnútri, kde ma čakajú milé povinnosti. Stretávam sa s Pete Wilsenom z Tristana a vďaka jeho pomoci sa dostávam ku krátkemu rozhovoru s hviezdnym Matsom Levénom, ktorý má na svojom konte účinkovanie aj s veličinami ako Yngwie Malmsteen, Apocalyptica, Therion alebo Candlemass.

Tak nech sa páči, voľný preklad nášho rozhovoru:

Alex: Ahoj Mats, teší ma, že sa spoznávame a vitaj v našej krajine. Mimochodom, toto je tvoja prvá návšteva Slovenska, alebo už si nás niekedy v minulosti navštívil?
Mats: Ahoj a vďaka za privítanie, na Slovensku som po prvýkrát.

Alex: Ako sa teda u nás cítiš? Zapáčilo sa ti u nás niečo? Teda, ak si vôbec mal možnosť pri svojom nabitom programe niečo z našej krajiny vôbec vidieť.
Mats: Áno, toho času nebolo veľa, ale čo som zatiaľ videl krajinu, je tu pekne.

Alex: Viem, že si len včera večer priletel do Schwechatu a hneď po presune do Bratislavy ste ešte mali s Tristanou finálnu skúšku pred vašim dnešným spoločným vystúpením. Aká bola cesta a nie je to všetko únavné?
Mats: Ďakujem, cesta bola fajn a áno, často to býva únavné, zvlášť ak je takto horúco, ako dnes. Ale robím to, čo ma baví, takže je to v pohode.


Alex: V sobotu 19.6. ťa spolu s Tristana čaká Dobrý festival v mojom rodnom meste Prešov, zostávaš teda na Slovensku celý týždeň?
Mats: Nie, nemôžem tu zostať. Odlietam preč, keďže mám v priebehu týždňa vystúpenia s Candlemass a priletím opäť až na festival.

Alex: Mats, si momentálne stálym členom nejakej skupiny, alebo by sa to dalo nazvať tak, že si umelec na voľnej nohe, spolupracujúci s viacerými skupinami, prípadne jednotlivými interprétmi?
Mats: Aktuálne som najviac vyťažený v Candlemass a popri tom spolupracujem aj s inými interpretmi.

Alex: Je príšerne horúco a čoskoro vystupuješ, tak posledná otázka, aby som ťa dlho nerušil. V októbri budú premiérovo na Slovensku Therion, je nejaká možnosť, že ťa uvidíme aj s nimi?
Mats: Myslím, že nie, s Therion nebudem vystupovať.

Alex: Ďakujem teda za rozhovor a nech ti dnešné vystúpenie dopadne výborne.
Mats: Ďakujem a uži si koncert.

Amfiteáter sa pomaly, ale isto zapĺňa a o odštartovanie dnešného programu sa postarali Millhouse, ktorí plávajú vo vodách alternatívneho stoner rocku. Osobne nie som veľmi zástancom takéhoto štýlu, pričom aj spevák na mňa pôsobil svojím prejavom skôr rušivo ako zaujímavo, no Millhouse mali v publiku dostatok fanúšikov, ktorí si to s nimi užili a holdujú práve takémuto hudobnému prejavu.

Po pauze nastupujú na pódium Tristana feat. Mats Levén a na nich som bol vyslovene zvedavý, nakoľko patria už medzi zabehnuté kapely a nedávno im vyšiel u talianov Bakerteam Records aj nový album Virtual Crime. Tristana sa dobre počúva a aj pódiový prejav má šťavu, spevák Pete Wilsen strieda melodický vokál s agresívnejším prejavom a do toho pridáva svoje party výborný Mats Levén. Oboch ich je plné pódium a výborne im sekunduje zvyšok kapely. Pri skladbe Fallen sa mi v mysli vynára videoklip k tejto skladbe a predstava, čo by sa dialo, ak by boli na pódiu aj tie krásky z videa. Tristana zahrala veľmi dobrý set, ja som si ich užil a pri pohľade do publika som očividne nebol sám.

Ako posledná predkapela prichádzajú Symfobia. Ich štúdiová tvorba je chytľavá, no privítal by som výraznejší spev, tak som zvedavý, aké to bude naživo. Pri pohľade na starších pánov na pódiu ma chytá panika, že to bude nejaký rockový Senzus a nezachránila to ani pohľadná speváčka. Ako svadbovú kapelu by som ich bral všetkými desiatimi, ale od skupiny, ktorá sa prezentuje hudobnou produkciou vzdialene pripomínajúcou Therion, očakávam oveľa viac. Všetko to zostáva stáť pri chytľavých melódiách, ale chcelo by to oveľa lepší pódiový prejav, pohyb a vložiť do toho viac energie, aby sa potenciál kapely preniesol aj na pódium. Kapitolou samou o sebe bola komunikácia s publikom, kde to bolo buď jeden cez druhého, alebo príliš ustráchané a klincom do rakvy bolo uvedenie skladby zo strany speváčky a následné vyjadrenie, že tak ešte nie, oni ešte pijú. Pritom stačil operatívne nejaký vtipný komentár a vyznelo by to úplne inak. Celkový dojem tak zachraňujú tri vokalistky, na ktoré je príjemný pohľad a taktiež im to veľmi dobre spieva. Nebolo to zlé a svoje mohla urobiť aj tréma, keďže išlo iba o druhé živé vystúpenie Symfobia a hneď pred takto početným publikom. To ale nič nemení na veci, že do budúcnosti je potrebné na pódiovom prejave poriadne zamakať.

Po nutnej pauze na inštaláciu Sabaton tanku je všetko pripravené na príchod very special guest. Podľa vyjadrení kapely sa rozhodli priviezť tank špeciálnym kamiónom napriek tomu, že Sabaton nemajú nikde na okolí ďalšie vystúpenia a je to v rámci poďakovania najlepším fanúšikom. Z reproduktorov zaznieva "Posledné Odpočítavanie" od Europe a za zvukov intra The March To War vleteli bojovníci odetí v maskáčoch piatich odtieňov šedej na pódium v štýle severského uragánu a po Joakimovom "Hello, we are Sabaton, we play heavy metal and this is Ghost Division" nastalo doslova peklo. Na fanúšikov sa od prvých tónov valila nenormálna dávka energie a tí to kapele vracali plným priehrštím.

Keďže Sabaton hrávajú momentálne set k ich Heroes on Tour, tak sa to na 90% podobalo na ich februárový koncert v Bratislave, no Joakim menej vykecával a taká Swedish Pagans odznela tentokrát už medzi prvými skladbami. Väčší priestor pobehovať po pódiu dostal zostrojiteľ Sabaton tanku Jamie Sims, alias Oberstleutnant Alder Master Sims, ktorý prenášal hore-dole všelijaké diely a budoval obranu, podľa Joakima slabú a jedine proti trpaslíkom. Samozrejme, došlo aj na pokrik "Ešte jedno pivo" a už tradične v našich končinách nie len raz, pričom všetko bolo vystupňované pokrikom "Na ex". Tentoraz Joakim neprotestoval, keďže ako spomenul, nehrajú na druhý deň žiadny koncert a už len upozornil, že ak niekto nad ránom uvidí niekde pobehovať nahých ľudí zo Švédska, tak to budú oni.

Zhruba v polovici setu nastáva malá pauza, počas ktorej Sabaton dostávajú pamätnú plaketu brigádneho generála in memoriam Jozefa Gabčíka a po tomto akte sa pokračuje skladbou Far From The Fame, ktorá je venovaná československému vojakovi a hrdinovi Karlovi Janouškovi, ktorý ako jediný Čechoslovák získal hodnosť maršala RAF a hodnosť armádneho generála in memoriam. Nemôže chýbať Attero Dominatus a taktiež možnosť výberu pri Gott Mit Uns, kde už tradične vyhráva u fanúšikov verzia vo švédčine. Skladby odsýpajú závratnou rýchlosťou a dostávame sa k prídavkom v podobe Night Witches, pri Primo Victoria okrem všetkých fanúšikov skáču snáď aj stromy pri múre nárekov, ktorý lemuje amfiteáter a definitívnu bodku za celým energickým setom dáva tradičná uzatváračka Metal Crüe, v ktorej texte dávajú Sabaton poctu 37 rockovým a metalovým kapelám. 

Po predchádzajúcej smršti prichádza pauza na úpravu pódia celkom vhod, a tak sme už pri zaznievajúcom intre v podobe Roll Tide od Hansa Zimmera vydýchaní a pripravení na príchod hlavných hviezd Nightwish, ktorí sa po 12 rokoch vrátili do srdca Slovenska na amfiteáter v Banskej Bystrici. Stabilnú trojicu Tuomas Holopainen, Marco Hietala a Emppu Vuorinen v súčastnosti doplňujú speváčka Floor Jansen, multiinštrumentalista Troy Donockley a za bicími nahradil dlhodobo zdravotne indisponovaného Jukku Nevalainena priamo jeho učiteľ Kai Hahto.

Nightwish začínajú skladbou Shudder Before the Beautiful z nového albumu Endless Forms Most Beautiful, ktorý sa textovo zaoberá aj Darwinovými teóriami. Zároveň s prvou skladbou odpaľujú impozantnú pyrošou, ktorá sa na chvíľu umravnila len počas nežnejších Ever Dream a My Walden, keď dostávame povolenie zabehnúť aj do fotopitu. Ináč pri pyro, čo dnes večer dávali Nightwish, sme si mohli pokojne napichnúť kus mäsa na palicu a mali by sme steak na večeru, veru, nezávidel som im po horúcom dni ešte aj horúčavu na pódiu a chuderka Floor, spievať v tom sírovom zápachu a dyme asi nebola výhra. Ale Nightwish zvládali všetko bravúrne, ešte na začiatku pred Amaranth nás Floor pozdravuje a zároveň hecuje, aby sme spolu zažili večer, na ktorý nikdy nezabudneme.

Snažím sa svoju pozornosť sústrediť rovnomerne na všetkých, ale krása a spev Floor, odetej ako bojovníčka Xena, ma priťahuje ako magnet a keď nie raz roztočila vrtule, šalel celý amfiteáter. Dovolím si tvrdiť, že v jej osobe našli Nightwish stratený poklad. Tuomas ubral na svojom pódiovom teátre a pri jeho hnacom klávesovom motore si párkrát zaheadbangoval, no neupútaval na seba zbytočne pozornosť. Marco už tradične stíha okrem svojej basy a spevu aj komunikáciu s publikom, pričom sa vhodne doplňujú s Floor. Taktiež maličký Emppu, pobehujúci po všetkých kútoch pódia, to dáva klasicky na výbornú, Troy preukazuje multifunkčnosť a často mení dychové nástroje za strunové a Kai to za bicími dáva ako z partesu. Skladby z nového albumu znejú naživo energickejšie a celkovo mám z albumu aj koncertu pocit, že Tuomas to nastavil tak, že momentálne pôsobia všetci ako jeden celok, bez posúvania niekoho do popredia.

Nightwish namixovali bez obáv set zo všetkých ér speváčok, pričom z noviniek zaznievajú napríklad aj prvý singel Élan a dlhočizná The Greatest Show on Earth, ktorá je rozdelená na viacero častí. Z predchádzajúceho albumu spomeniem skvele podanú Storytime alebo I Want My Tears Back. Na potešenie všetkých zaznieva vyše 10 rokov nehraná Stargazers a taktiež starinka Wishmaster a verím, že po nich nikto z vyše 9000 fanúšikov v hľadisku nepochybuje, že Floor dáva s prehľadom aj Tarjine party.

Pomaly sa v lúčoch svetelnej hradby a plameňov pyrotechniky blížime k záveru. Pri ultra emotívnej Ghost Love Score opäť raz nezostali moje oči suché a pristihujem sa ako revem "Poď Floor, ukáž im to všetkým!". Floor sa ešte pýta, či sme pripravení na poslednú jazdu dňa a zaznieva Last Ride Of The Day, ktorou ukončujú Nightwish dnešnú famóznu šou, ktorá pre mňa dostala synonymum Floorgasm...