Ani nie mesiac pred slovenskou zastávkou gigantov NIGHTWISH v Bratislave, ohlásil organizátor vypredané. Niet najmenších pochýb, že oslava dvadsiateho výročia kapely bude u nás jedným z koncertov roka. Čas sa kráti a keďže ani my sa už nevieme dočkať nablýskanej produkcie jednej z najpopulárnejších metalových kapiel, rozhodli sme sa, že sa trošku vrátime do minulosti a pripomenieme si všetkých osem štúdiových albumov, ktorými Nightwish navždy zmenili hudobnú mapu metalu. V prvej časti sme si prešli prvé štyri albumy so zakladajúcou členkou Tarjou Turunen a dnes pokračujeme najúspešnejším obdobím kapely až po súčasnosť.


Once

Nikto netušil, že práve piaty štúdiový album bude pre Nightwish zlomovým. Once sa stal najpredávanejšou nahrávkou roku 2004 takmer v celej Európe a skladba Nemo je dodnes najúspešnejším singlom v histórii skupiny. Skvelý ohlas na túto dosku umožnil Nightwish vyraziť na celosvetové turné, v rámci ktorého sa po prvýkrát ukázali aj v Japonsku.

 

Príchuť úspechu však bola horko-sladká, keďže po poslednom koncerte v preslávenej fínskej Hartwall Aréne (z ktorého, ako všetci dobre vieme, vzniklo aj DVD) odovzdal Holopainen speváčke Tarji otvorený list oznamujúc jej vyhadzov z kapely. Nech sa už medzi jednotlivými členmi udialo čokoľvek, takúto verejnú podpásovku nečakal naozaj nikto. A nikto si nevedel predstaviť, čo bude ďalej.

spustiť videospustiť video

Dark Passion Play

Rok po turbulentných udalostiach, ktoré sprevádzali koncert v Hartwall Areene v Helskinkách, si dala skupina pauzu a začalo sa hľadanie novej speváčky prostredníctvom otvorených konkurzov. Z dvetisíc uchádzačiek sa nástupkyňou opernej divy nakoniec stala 35-ročná Švédka Anette Olzon. Prvým singlom, na ktorom sme mohli počuť jej hlas, bola romantická Eva. Chytľavý druhý singel Amaranth však rozdelil fanúšikovskú základňu na dve časti a začalo sa obdobie nemilosrdného porovnávania novej frontmanky so starou. Okrem Anette sa na novej doske prvýkrát objavil aj budúci oficiálny člen: gajdoš a píšťalkár Troy Donockley.

 

Album Dark Passion Play vo Fínsku získal zlato ešte pred samotným vydaním, pričom na prvej priečke sa držal až v šiestich európskych krajinách. Doska s masívnou produkciou priniesla nový závan epickosti vyplývajúci z Holopainenovej posadnutosti filmovou hudbou, no zároveň prehĺbila folkového ducha, ktorý bol silne prítomný v hudbe Nightwish už od prvej demo nahrávky.

spustiť videospustiť video

Imaginaerum

Siedma štúdiovka bola pre Nightwish prvým koncepčným albumom. Rozpráva príbeh starého skladateľa na smrteľnej posteli, ktorý spomína na svoje mladé roky. Nahrávka vyšla v rovnakom čase ako rovnomenný film, ktorý síce režíroval Stobe Harju, no aj tento formát pochádza z pera nadaného Tuomasa Holopainena. Ten ako svoje najväčšie inšpirácie uvádza prácu Tima Burtona, Neila Gaimana a Salvadora Dalího. Hudobne však zostal verný najmä filmovým soundtrackom Hansa Zimmera, Dannyho Effmana či Ennia Morriconeho. Na konečný výsledok si fanúšikovia museli počkať štyri roky, no oplatilo sa.

 

Trinásť skladieb znie mimoriadne epicky, čo je zjavné aj z ich dĺžky. Pilotný singel Storytime obsahuje referencie na dôležité literárne postavy, ktoré sa spájajú s predstavivosťou (Peter Pan či Alica v krajine zázrakov). Na turné sa však Nightwishu akosi lepila smola na päty a hneď v prvom roku speváčka Anette skončila kvôli zdravotným komplikáciám v nemocnici. Koncert v americkom Denveri tak provizórne odohrali bez nej s pomocou Alissy White-Gluz (Arch Enemy) a Elize Ryd (Amaranthe). Dva dni po tomto fiasku sa kapela rozhodla ukončiť spoluprácu s Anette a na jej miesto dočasne nastúpila Floor Jansen (ex-After Forever, Revamp). Floor turné k albumu Imaginaerum nielen dokončila, ale obrovská podpora fanúšikov z nej spravila oficiálneho člena kapely a na poste speváčky zostala dodnes.

spustiť videospustiť video

Endless Forms Most Beautiful

Na rozdiel od svojho predchodcu Imaginaerum, ktorý bol poctou predstavivosti, je ôsma nahrávka poctou vede a sile rozumu. Vzhľadom na celý koncept nahrávky, ktorý sa sústreďuje na evolučné teórie, sa vo viacerých textoch spomínajú rovnako tak Darwinove myšlienky ako aj myšlienky biológa Richarda Dawkinsa (v úvodnej a v záverečnej skladbe dokonca sám cituje svoju prácu). Väčšinu piesní zložil opäť Holopainen, no tentokrát mu pomáhal aj Marco Hietala. Z pôvodných členov Nightwish sa na nahrávaní zo zdravotných dôvodov nemohol zúčastniť bubeník Jukka, ktorého dočasne nahradil spriatelený kolega Kai Hahto (Swallow The Sun, Wintersun). Orchestrálne pasáže znovu zabezpečil ten istý orchester, ktorý skupina využívala posledných desať rokov.

 

Zatiaľ čo pilotný singel Élan hovorí o zmysle života a o tom, ako to pre každého z nás môže znamenať niečo iné, najdlhšia skladba, akú Nightwish kedy vydali - The Greatest Show On Earth - viac než dvadsať minút básni o živote a evolúcii prirodzeným výberom. Úspech albumu korunovalo celosvetové turné, v rámci ktorého sa skupina ukázala dvakrát aj na Slovensku. Celý cyklus Nightwish zaklincovali vypredanou arénou vo Wembley, aby si na nejaký čas oddýchli a zregenerovali sa na oslavy dvadsiateho výročia, ktoré prebiehajú tento rok.

 

My sme už nedočkaví na ich slovenskú šou 13. novembra v bratislavskej Inchebe. Ktoré skladby z bohatého katalógu by ste na koncerte chceli počuť vy?

spustiť videospustiť video