Pre tvrdšiu muziku sú dominantné elektrické gitary alebo bicie. Keďže metal je však hudobný žáner ohybný a znesúci kadejaké experimenty, inak to nie je ani teraz. Predstavíme zopár interpretov, ktorí siahli vo svojich kompozíciách po nezvyčajných nástrojoch.


Gajdy

It's a Long Way to the Top (If You Wanna Rock ´n´ Roll) je pieseň, kde sme mohli počuť gajdy. Ide o klasiku od AC/DC. Pesnička od Korn Shoots and Ladders tiež obsahuje tento nástroj a sám Jonathan Davis hrá na tomto inštrumente aj na živých vystúpeniach.

 


spustiť videospustiť video

Waterphone

Ide o unikátny hudobný nástroj, ktorý je prevažne vyrobený z nerezovej ocele s valcovitým krkom, ktorý môže, ale nemusí obsahovať malé množstvo vody.
Blackmetalové trio Ipsissimus použilo waterphone na ich debutovej nahrávke The Way of Descent, konkrétne v pesničke The Alchemist´s Goatthrone.

 


spustiť videospustiť video

Motorová píla

Zvuk tohto vražedného nástroja nie je až také prekvapujúce počuť na niektorých nahrávkach tvrdšieho razenia. Kapela Jackyl´s ho v skladbe The Lumberjack použila počas sólovania. 


spustiť videospustiť video

Didgeridoo

Austrálski rockeri Like A Storm dali originálnu príchuť ich hudbe. Rôzna dĺžka nástroja vytvára rozličné zvuky.


spustiť videospustiť video

Pan flaute/Panova píšťala

Kapela Negura Bunget je pyšná na svoje rumunské korene a svoju black metalovú muziku obohacujú o rôzne folkové inštrumenty. Panova píšťala je jedným z nich. 


spustiť videospustiť video

Hlas namiesto nástroja/a capella

Členovia kapely Van Canto používajú svoje hlasy namiesto nástrojov! Všetky gitary alebo basgitara sú vytvárané ich hlasmi. Skutočne originálne v tomto žánri hudby. 


spustiť videospustiť video

Kladivkový cimbál

Blackmetalisti Botanist používajú namiesto gitár kladivkový cimbál. Nevšedná besnota zjemnená týmto nezvyčajným metalovým nástrojom.


spustiť videospustiť video

Akordeón

Je obľúbeným nástrojom folk metalistov Korpiklaani. Ich hudba sa veľmi točí okolo tohto nástroja. Samozrejme, je viacej kapiel, ktoré používajú akordeón v spojení s metalovou hudbou. 


spustiť videospustiť video

Lyžičky

Nie je to klasický nástroj, ale veľa predmetov v podstate dokáže vyludzovať nejaký zvuk. Podľa názvu Spoonman od kapely Soundgarden môžeme predpokladať, že v pesničke nájdeme toto nevšedné použitie a netradičné spojenie v hudbe. 


spustiť videospustiť video

Hurdy gurdy

Anna Murphy z kapely Eluveitie je jednou z najznámejších metalových hráčiek na hurdy gurdy. 


spustiť videospustiť video

Použité zdroje:
https://loudwire.com/strange-instruments-used-by-rock-metal-bands/