Po koncertnom bezvetrí v Liptovskom Mikuláši konečne prichádza apríl a s ním dve výnimočné akcie. Tá prvá Darkness Upon Liptov Vol 2., ktorá sa uskutočnila 2. 4. 2016, je už za nami. Na druhú sa ešte len tešíme. Samozrejme, takúto udalosť sme si nemohli nechať ujsť.

 

Spolu so zapadajúcim slnkom prichádzajú na pódium prví rúhači MOR. Akcia bola pôvodne ohlásená na šiestu, ale ako vždy sa kúsok posúval začiatok, a tak niečo pred siedmou sme sa rozlúčili s Kristom v ich úvodnej skladbe. So zvukárskym tabletom sa v zatiaľ len do polovice zaplnenom klube predieral zvukársky mág z neďalekého Popradu Matej Barla. Snáď netreba dodávať, že zvuk bol oproti tomu, ako sme v Musicu (ako sa klub ľudovo nazýva) zvyknutí, minimálne o triedu lepší. Kapela sa po trochu nesmelom začiatku celkom slušne rozbehla. V rýchlom slede nám servírujú skladby Obeť, Krvavá Fara. Svoju nechuť k cirkvi nám podali v skladbe s príznačným názvom Mor na cirkev. Trochu by som vytkol vokalistov poslabší prejav, ale po inštrumentálnej stránke, hlavne na záver, keď som sa pocitovo preniesol do progresívnejších vôd, super. Najmä skladby Slučka, Smútočný pochod a Cez Slzy.

 

Setlist: Rozlucka s kristom, Obeť, Čikatilo,  Krvavá Fara, Mor na cirkev, Slučka, Smútočný pochod, Cez slzy

 

Nasledujú Trenčania PROGLAS so svojím black metalom mixnutým s thrashom, poprípade opačne, ťažko posúdiť. Bojovo ladené texty či texty so slovanskou tematikou, trošku som nostalgicky čakal, či neuvidím niečo na spôsob Lunatic Gods, ale bolo to úplné iné. V každom prípade spojenie všetkých týchto prvkov naživo vyznelo veľmi zaujímavo. Zaujala ma skladba Hnev boha Perúna. Kapela sa tvorivo činí, veď od roku 2003 vydali štyri albumy. Posledný Horizonty svetovlády im vyšiel v roku 2011 a mali sme možnosť z neho počuť 4 skladby ich setu Hrozba nedokončených pyramíd, Príbeh čierneho rytiera, Horizonty svetovlády a záverečnú skladbu ...a temnoty spadnú.

 

Setlist: Hrozba nedokončených pyramíd, Brány lesov strachu, Príbeh čierneho rytiera, Večný boj, Horizonty svetovlády, Geometria smrti, Hnev boha Perúna, Hellchild, Pogrom, ...a temnoty spadnú

 

Okolo pol jedenástej sme sa konečne dočkali headlinera v podobe domácich DARKTIMES v ich tradičnej zbroji - warpainty, bodce, reťaze a náboje sú samozrejmosťou. Na pódiu nechýba malý oltár s lebkou, pred ktorým vykoná Lukáš v plášti ako temný pán počas intra malý obrat. Následne odpáli novinku Anthem To The Dying Sun. Pod pódiom sa to slušne naplnilo a od prvého momentu to začína v kotli riadne vrieť. V tom momente musí byť na koncerte zhruba 100 ludí. Ale dosť veľký priestor sa nechával pre najbesnejšie zvery pod pódiom, takže klub bol celkom slušne zaplnený. Fanúšikovia všetkých vekových skupín sa teda nenechali dvakrát ponúkať do tanca, čo si, žiaľ, odniesol aj oltár na pódiu. Našťastie nič iné sa snáď nezničilo a napriek niektorým vážnejším pádom si nikto ani neublížil. V setliste nechýbala ich koncertová prémiová skladba Northern Wind. Predzvesťou nového albumu, v poradí druhého v ich plánovanej trilógii, ktorého sa snáď čoskoro dočkáme, sú novinky Anthem To The Dying Sun, Waters Of The Dead či Promethean Messenger.

 

Kapela celý čas šľapala ako hodinky. Podali presne taký výkon, na aký sme u nich zvyknutí. Nevadilo ani občasné zapískanie či zarezonovanie, práve naopak, pridávalo to tú pravú atmosféru. Žiaľ, kvôli časovému sklzu sme sa napriek skandovaniu prídavku nedočkali. Dúfajme, že nám to na ďaľšom koncerte vynahradia. Čudujem sa, že tak kvalitná kapela ako Darktimes ešte nevystupovala na väčšom festivale. Tak snáď ich čoskoro uvidíme aspoň na našom Gothoome.

 

Setlist: Anthem To The Dying Sun, Sirius, Promethean Messenger, Of The Black Flame Nyx, Darkbringer,  Awakening - Towards The Eternal Eclipse, Waters Of The Dead,  Northern Winds, Gorgoroth (Måneskyggens slave)

 

Na záver prichádza oživenie a na pódium prichádza thrashmetalová kapela VENDETA. Štvorica z Martina pôsobia ako osviežujúca studená sprcha po horúcom kúpeli blackmetalu. Myslím, že to bol dobrý nápad urobiť takúto žánrovú obmenu na záver. Žiaľ, kvôli neskorej nočnej hodine sa klub preriedil, ale tí, čo zostali, určite neľutovali. Tí, ktorým nestačilo, sa ešte poslednýkrát mohli vybúriť v kotli. Ostatní sa pridávali skôr pokyvovaním hláv. Napriek tomu to bol na záver riadny nátresk.

 

Setlist: Bloodthirsty Beasts, Face Beneath The Mask, Suicide, Bloody Hell, Holly War, I'm The God Of Mine, Independent Perversion, Contagion, Suicide Of Murder, Childrens Predator, Failure Of Humankind

 

Kto by chcel vidieť Darktimes opäť, 24. 6. 2016 sa chystá akcia s ďaľšími dvoma skvelými slovenskými kapelami Empyrion a Morna v bratislavskej Fuge. Viac info tu. Liptáci a okolie, vy nezabudite na daľší našľapaný koncert v Liptovskom Mikuláši Feel A Curse.

 

O fotodokumentáciu sa postarala Alena Červeňanská.