Týždeň s poradovým číslom 15 nám priniesol v bratislavskom Randali dva zaujímavé zahraničné koncerty. Po ukľudňujúcich Gorguts so supportom sme si oddýchnutí v sobotu 16. apríla 2016 odplávali do podstatne búrlivejších vôd v podaní NILE a MELECHESH v rámci ich európskeho turné s názvom What Should Not Be Unearthed Part 2, ktorí sa uskutočnil na dvadsiatich dvoch miestach. Obe kapely majú podobnú tematiku, takže nás čakal večer plný mýtov zo starovekého Egypta, Mezopotámie, Sumeru a obe kapely sa môžu pýšiť novými albumami - What Should Not Be Unearthed od NILE, Enki od Melechesh. Obe štúdiovky vyšli vo vydavateľstve Nuclear Blast Records minulý rok. Support im robili EMBRYO, ktoré ich sprevádza na celej šnúre a MITHRIDATIC.

 

Že pôjde o akciu, ktorá by si zaslúžila o kúsok väčšie priestory,  vám naznačí hneď niekoľko faktorov. Už ako vchádzate plechovými dverami Randalu, ľavá strana je obvešaná merchom, poväčšinou s motívmi egyptských bohov, púštnych nomádov atď., aby zbytočne nezaberali miesto v koncertnej časti a vnútri koncertného prietoru sa už pred začatím akcie nachádzalo zhruba 80 ľudí, takže už prvá kapela mala dostatočné publikum. Pokračujete ďalej a v tom momente, keď ste akurát pristupovali k búdke na lístky, vám to došlo. Áno, tá blonďavá hlava patrila Karlovi Sandersovi (gitara Nile), ktorý spolu s Bradom Parrisom (basa Nile), ktorý je v kapele nováčikom, sedel vonku na terase pred klubom, popíjali, bez problémov sa dali do reči s okoloidúcimi, poprípade sa pofotili.

 

Prví sa na pódium postavili Francúzi Mithridatic. Kapela sa pohybuje na rozmedzí death a brutal black metalu. Keďže na publikom sa nemohli sťažovať, spustili to hneď od začiatku na plné pecky. Väčšinou prvé kapely bývajú len do počtu, ale táto predviedla, že je plnohodnotným členom koncertu. Na svoj set mali len pol hodinu, ale čas využili na 100% a naservírovali nám 6 rýchlych skladieb.

 

Setlist: Hunting Fever, Miserabl Miracle, Hell's Compasses Points, Dispense The Adulterared, Vitrified Desert, I Will Harm

 

Po krátkej pauze prichádzajú na rad Embryo so svojím blond kučeravým spevákom, s vlasmi počas celého setu v tvári, Robertom Pasolinim, ktorý celý set striedal hlasové polohy, ako keby to odscreamovali/odgrowlovali dvaja ľudia naraz. Do toho mu výraznú podporu robili zvyšní členovia kapely, hlavne spoza bicích Francesco Paoli, ktorého údery boli ako streľba z guľometu. Celkovo nám predviedli výbornú, ale krátku šou. Samozrejme, u nich platí to isté ako pri prvej kapele, že sú platnými členmi koncertu, no k tomu predviedli ešte niečo navyše. Prestávky medzi setom vypĺňajú príhovormi publiku: "My sme z Talianska. Toto je posledný koncert tohto turné, preto sa chceme poďakovať. Ďakujeme za túto výbornú šou. Ďakujeme kapele Nile, Melechesh, Mithridatic.“ A, samozrejme, nezabudol poďakovať aj členom vlastnej kapely.

 

Setlist: My Pounding Void, An Awkward Attempt, One Way Left, The Touch Of Emptiness, Insane lucidity, The Scarecrow Escape From Your Fears, The Door To The Abyss, No god Slave, Flatterer Of Indifference

 

Prvým headlinerom večera boli Melechesh, kapela, ktorej korene siahajú do Izraela. Momentálne je ich domovom Holandsko. Randal sa už pekne naplnil a dav pod pódiom, činiaci viac ako 200 ľudí, dával kapele poriadnu spätnú odozvu. V popredí Ashmedi, spevák a gitarista, si zobral na krk komunikáciu a hecovanie publika. Trocha skoro prišlo na rad rozdávanie merchu, ale prvé bubenícke paličky leteli do publika ešte niekedy uprostred ich setu. Až som zostal v pomykove, či už chcú skončiť. Veď ako jedna z hlavných kapiel mali k dispozícii zhruba hodinu. Napriek tomu ich set ubehol na pocit relatívne rýchlo. Prím mali skladby z nového albumu, keďže ten nám chceli v prvom rade predstaviť, ako napríklad Multiple Thruths, ale nezabudli ani na ich staršie hity Grand Gathas Of Baal Sin či Rebirth Of The Nemesis, s ktorou sa rozlúčili. Herne nezostali svojej povesti nič dlžní, zahrali to na parádu.

 

Od mýtov z povodia riek Eufrat a Tigris sa presúvame k delte Nílu, z terasy na pódium prichádzajú Nile. Tak isto sa ujali úlohy predstaviť svoj nový album. Z neho odznelo päť skladieb vrátane úvodnej Ushabti Reanimator, volania po ničení Call To Destruction alebo rovnomennej skladby s názvom albumu What Should Not Be Unearthed. Do toho boli perfektne vsunuté ich klasiky, ktoré odznievajú skoro na každom ich koncerte ako Sarcophagus, Sacrifice Unto Sebek. Za mikrofón sa tradične postavil Dalas Toler Wade, ktorého výdatne po vokálnej stránke podporovali aj neprehliadnuteľný Sanders so svojim gitarovým umením a basák Parris. V pozadí o sebe dával vedieť majster svojho remesla a kúzelník s bicími Gerge Kollias a dokopy to dávalo niečo neskutočné. Na to, že to bol záverečný koncert celého turné, nebolo na týchto pánoch vidieť ani štipku únavy. Medzi prestávkami sme si vypočuli pár príhovorov: "Sme šťastní, že sme tu opäť. Dlhých osem rokov prešlo, odkedy sme tu naposledy hrali.“ Niekto z davu ho však opravil, že tu boli pred štyrmi rokmi (28. novembra 2012 s legendou Kreator). Ich set trval 75 minút a so skladbami Lashed To The Slave Stick a Black Seeds Of Vengance  sa s nami definitívne rozlúčili.

 

Setlist: Ushabti Reanimator, Sacrifice Unto Sebek, Defilling The Gates Of Ishtar, Kafir, Hittite During Incantation, Call To Destruction, In The Name Of Amun, Ithyhalic, The Howling Of The Jinn, What Should Not be Unearthed, The Inevitable Degradation Of Flesh, Evil To Cast  Out Evil, Sarcophagus, Lashed To The Slave Stick, Black Seeds Of Vengance.

 

Všetky štyri kapely podali výborný výkon. Embryo, ktorá už Nile v minulosti sprevádzala, bola riadnym prekvapením, povedal by som, že v niektorých momentoch preskočili Melechesh, ale nad všetkými ako obelisk vyčnievali so svojím setom práve Nile. 

 

O fotky sa postarala Zuzana Tomková.