Streda nebýva celkom typickým dňom na metalový koncert, ale zase také odreagovanie sa od práce v strede týždňa nepadne najhoršie. Toto som si povedala 11. marca a vybrala som sa odreagovať sa na koncert dvoch kapiel do Wood pubu v Bánovciach nad Bebravou. Navigácia nás spoľahlivo doviedla až pred pub a po vstupe ma milo prekvapil útulný drevený interiér krčmičky. Na to, že bola streda, tu bol celkom slušný počet ľudí a ďalší stále prichádzali. Po zvítaní s kamarátmi sme zostúpili do priestoru koncertnej pivničky, kde sa už začínala zvučiť prvá death/black metalová kapela Mysterious Eclipse z Nového Mesta nad Váhom. Hneď na zvukovke nám táto 5-členná formácia nadelila skladbu Lost a osadenstvo pubu sa pomaly začalo presúvať bližšie ku kapele. Po úvodných growlových vokáloch speváčky Petry prehovoril šuhaj stojaci za mnou: „fíha, to spieva žena?“ a hrnul sa obzrieť to dopredu. Ale to už Novomešťania rezali ďalšie pecky ako Gate, Soulkeeper či Hellfire. Po nich prišla na rad staršia vec Enslaved z albumu Deathwings. Smršť rýchlych gitár, úderných riffov a silných vokálov pokračovala skladbami Hell of Pain, Lost, Power of the Storm a Immortal. Petine hlasivky majú môj obdiv – dávala fakt naplno. Ďalší v poradí sme si vypočuli song so slovenským textom – Dcéry búrky. Myslím, že slovenčina tejto kapelke svedčí a privítala by som od nich viac piesní v rodnom jazyku. Mysterious Eclipse nám dopriali ešte tri veci: Back in Black, Dark Side of Humanity a Parallel Universe, a týmto kúskom koncert ukončili. Obecenstvo, už slušne prebraté, odmenilo kapelu zaslúženým potleskom a jačaním.


Pauza na upokojenie ušných bubienkov, prepudrovanie nosa a nazvučenie druhej kapely Desire for Sorrow z Českých Budějovíc. Túto päticu mladých chalanov hrajúcich melodický black metal som videla minulý rok na festivale Made of Metal, preto som vedela, že sa máme na čo tešiť. A moje predpoklady sa potvrdili. Svoju show odpálili songom End of All Nights, všetci odetí v čiernych odevoch ozdobenými v duchu black metalu šnurovačkami, reťazami a inými kovovými doplnkami. Spevák Ziky vylepšil svoj image svetlomodrými kontaktnými šošovkami v štýle Marilyn Mansona, čo však k nemu už tradične patrí, ako aj čierne maľovanie okolo očí. Chalani nám nakladali jednu vypaľovačku za druhou takmer bez prestávky: Heretic God, Horned Crown, Insurrection, Burial Flowers. Nechýbali ani vrtule s vlasmi a musím skonštatovať, že na maličkom pódiu urobili fakt slušnú show. Hudobne bola kapela výborne zohratá, gitarové vyhrávky skvele ladili s klávesovými partami a keďže mám úchylku vždy na koncertoch pozorovať bicmanov, musím pochváliť aj umenie drummera Bubna, ktorý sa za dvojkopákovou sadou riadne činil.  No a samozrejme, všetkému dominovali dokonalé growly a screamy Zikyho. Bezchybne odohrali aj ďalšie songy Promise in Decadence a Stay Primitive. Ako posledná zaznela pieseň Revelation Through Affliction, ku ktorej kapela v decembri minulého roku natočila aj oficiálny videoklip. Pokúsili sme sa vykričať si ešte prídavok, ale kvôli technickým problémom s gitarou nám už nebolo dopriate. Taktiež Desire for Sorrow boli od publika po zásluhe odmenení dlhým búrlivým potleskom. Za seba mocno odporúčam – ak sa objavia vo vašich končinách, neváhajte a bežte ich poobzerať a popočúvať :o)

Stredajší večer sa vskutku vydaril, misia odreagovania bola splnená. Jediné, čo by som trochu vytkla, bolo nazvučenie – u oboch kapiel dominoval zvuk bicích a prekrýval zvuk gitár a klávesov. Ešte na druhý deň mi pískalo v ušiach a kolegovia v práci na mňa museli hovoriť hlasnejšie.

Fotky v galérii a titulnú fotografiu k článku poskytol Ján Pomothy. Ďakujeme