Tvrdia, že atmosféra v ich kapele nikdy nebola lepšia. Majú v kapele bubeníčku, ktorá venuje cvičeniu množstvo energie a času. Finišujú práce na debutovom albume. Bratislavská kapela MIND THE GAP. 

 

Zdravím vás! Ako sa máte tesne pred bratislavským koncertom 19.9.?

Pozdravujeme redakciu i čitateľov stránky rocker.sk. Máme sa skvele! Atmosféra v kapele nebola zatiaľ lepšia! Nadchádzajúci koncert má byť premiérový vo vynovenej zostave, prevažuje radosť.

 

Čo znamená názov Mind The Gap?

Mind The Gap má vyjadrovať našu snahu vyplniť akési pomyselné medzery v rockovom/metalovom žánri. Keď kapela vznikala v roku 2010 ako teleso, nikdy sme sa príliš nezamýšľali nad tým, čo ideme hrať.  Mnoho ľudí zakladajúcich kapiel si povie - ideme hrať toto alebo tamto, mysliac či už na trendy, to, čo im je blízke, alebo iba tak naslepo skúsia a niečo z toho vzíde. U nás to bolo vždy ponechané náhode a voľnosti. Poukazujeme teda na tú priepasť, v ktorej sa sami nachádzame, ktorá nás definuje, obopína a je našou domovinou. Spätnou väzbou sú názory poslucháčov, z ktorých každý vníma našu tvorbu inak. Aj preto sa naša hudba občas ťažšie zaraďuje.

 

Ani vašej kapele sa nevyhli personálne zmeny. Čo bolo ich najčastejšou príčinou?

Dôvody pre uskutočnené personálne zmeny boli rôzne a v porovnaní s inými kapelami, ktoré sa tomuto tiež nevyhli, ničím výnimočné. V niektorých prípadoch šlo o diaľku, ktorá nás rozdeľovala, v iných rozdielne pohľady na smerovanie kapely, pracovné povinnosti alebo aj samotná snaha posunúť tvorbu o krôčik ďalej. V súčasnej zostave je nám veľmi príjemne. Výborne funguje kapelná synergia, máme tu dvoch veľmi kreatívnych ľudí (Tomáš a Karolína), ktorí si zobrali pod palec nový „vizuál“ loga, takže radosť spolupracovať. Konečne sa venujeme veciam, ktoré sme chceli riešiť už dlho.

 

Teraz vám za bicími sedí žena, čo je pomerne zriedkavý jav. Ako dlho je Karolína Uherčíková v kapele?

Občas sedí, občas aj postojí, občas si aj zakričí (na nás) - to sú pudy! Karolína je v kapele približne od júna tohto roku, za ten krátky čas sa udomácnila, občas aj napečie, mohla by však častejšie. Povedať o nej, že je talent, by bolo znevažujúce. Venuje množstvo energie a času cvičeniu, je veľmi málo takých muzikantov.

 

Je príbuznou rockera Peciho Uherčíka?

Nám sa prezentovala ako Peciho dcéra, či to tak skutočne je, vedia len oni dvaja.

 

Karolína, ktorí bubeníci sú pre Teba inšpiráciou?

Sú to rôzni bubeníci, najmä z vôd progresívnej muziky, napríklad Steve Judd, Gavin Harrison, Matt Gartska... Zo ženského pohlavia ma očarili dámy ako Cindy Blackman, Anika Nilles, Nikky Gaspi. Je mnoho inšpiratívnych bubeníkov s jedinečným a zaujímavým prejavom. Je až neuveriteľné, v akej širokej a pestrej palete sa človek dokáže vyjadriť hrou na tento nástroj.


spustiť videospustiť video

O čom je pieseň This Time?

O ľuďoch, ktorí dokážu žiť spolu, ale pritom tak ďaleko od seba. Takých, ktorí sú spolu povedzme „len kvôli deťom“, alebo hľadajú rôzne iné druhy sebaklamu, prečo by tento stav nemali riešiť.  O tom, ako si nedostatkom komunikácie sami vytvárajú steny a bariéry. Keď sa potom vrátia k svojmu starému „ja“ aj za cenu, že zostanú osamelí, je to pre nich vykúpením.

 

Kedy vznikol k skladbe videoklip?

Videoklip sme vypustili do sveta na konci augusta ako predzvesť pripravovaného albumu.

 

Chystáte debutový album. Kedy sa na neho môžeme tešiť?

V nadchádzajúcich týždňoch sa budeme venovať nahrávaniu spevu a doťahovaniu produkčných záležitostí. Radi by sme stihli vydať album do konca roka, nebránime sa však ani predstave, že album uzrie svetlo sveta na jar 2016. V princípe sme ho začali nahrávať ešte v pôvodnej zostave a samotný prešiel prerodom do inej podoby, preto sa ho budeme snažiť vydať k maximálnej spokojnosti i za cenu, že si naň sami budeme musieť chvíľu počkať.

 

Má už album názov?

Podobne ako s dieťaťom, meno stále vyberáme, no máme už pár serióznych kandidátov. Buď to bude Arnold, alebo Lívia - v závislosti od pohlavia.

 

Prečo ste zvolili ako jazyk vašich textov angličtinu? Máte zahraničné ambície?

Angličtina nám sedí v rockovej muzike asi viac. Aj rôzne slovné zvraty a frázy, prípadné hračky so slovami, alebo už len skutočnosť, že anglický jazyk znie foneticky tvrdšie - to všetko hrá v prospech angličtiny. Okrem iného, napísať dobrý text v slovenčine tak, aby nevyznel komicky, je veľké umenie. Existuje azda iba hŕstka kapiel, ktoré to dokážu vkusne. Svojím spôsobom sme vôbec neriešili to, v akom jazyku budeme písať texty. Podobne ako s muzikou a samotnou kompozíciou - i pri tvorbe textov nám to takto prišlo prirodzené. Zahraničné ambície bývajú zväčša nenaplnenými snami rôznych kapiel. Ak nastane príležitosť, radi si zahráme nejaký klubový koncert pred väčšou kapelou alebo festival u nás či v Českej republike, Maďarsku, prípadne iných okolitých krajinách.

 

Máte nejaký odkaz alebo slogan pre čitateľov rocker.sk?

Umývajte si nohy, chodievajte na koncerty a pýtajte si od mamy vždy o desať eur viac, lebo nikdy neviete, kedy so sebou kapela na koncert vezme aj CDčka alebo pekné tričká.