Byť 10 rokov na scéne, to nie je len tak. METROPOLIS to vedia a svoju prvú desaťročnicu sa rozhodli osláviť na turné. Nitra si ich mohla užiť 18. novembra u Frankieho.

 

O deviatej, kedy bol plánovaný začiatok koncertu, je Frankie rock club poloprázdny, obsadená je asi polovica stolov. Oslávenci s predkapelou NEVERBACK sa rozhodli počkať v nádeji, že sa „gratulantov“ v klube objaví viac. Či preto, že bola streda, alebo pre niečo iné, sa tých ľudí o veľa viac nenazbieralo, a tak s hodinovým posunom nastúpili na pódium poprockoví Neverback.

 

Chalani sa do toho pustili naplno, užívajúc si tú hŕstku poslucháčov. Spevák Marcel keď nehral na gitare, tak ju zložil a s mikrofónom si zatancoval, no ani svojimi tanečnými kreáciami nevytiahol nikoho zo stoličiek. V skladbe Dýcham najlepšie vyznel jeho sympatický hlas. Spočiatku chabý potlesk nabral na intenzite po skladbách s chytľavými až funky-rock n‘ rollovými rytmami ťahajúcimi do tanca, ako napríklad Môžeš do mňa zahryznúť či Tanec s opicou. Neverback si svoju trištvrte hodinku odkrútili, ako sa na slušný klubový koncert patrí.

 

Po nich už obsadili pódium Metropolis a po intre s členmi kapely zahalenými v tme to odpálili skladbou Všetko sa ti vráti z mája tohto roka, na ktorú nadviazali ďalšou tohtoročnou peckou Dole hlavou a úvodnú trojicu doplnil najväčší komerčný hit kapely Mlyny. Bratia Cimbalovci sa v rovnakých čiapkach predstavili spolu s novým basákom Davidom, no nová posila za bicími, Michal, tam nesedel. Vo svojom sete postupne predstavili nové skladby, ale aj tie časom overené ako Fly či O červenej čiapočke, na ktoré mali od publika najväčšiu odozvu. Skalných fanúšikov kapely mykalo aspoň na stoličkách, keď klub neponúkal priestor na nejakú tú pogovačku pred pódiom.

 

Na duši a uchu lahodili najmä Jimiho sóla, ktorými vždy dokazuje, že patrí medzi slovenskú gitarovú špičku, a silný podmanivý hlas speváka Rada. Ten síce pomedzi skladby vtipkoval, no aj tak pôsobil sklamane až znechutene (asi z tej nízkej účasti alebo kvôli problémom s väzbou, na ktorú sa Jimi počas koncertu sťažoval?). No aj tak podali profi vystúpenie, z ktorého bolo tých 10 odohratých rokov pozitívne cítiť. Svoj set zakončili skladbou Ruka do ohňa a ešte počas jej posledných tónov zo stageu odišli.

 

Metropolis som naposledy videla takmer presne pred dvomi rokmi, kedy na ich koncerte tiež nebolo veľa ľudí a v mojej hlave sa zrodila úvaha, prečo kapely ako Metropolis nevypredávajú štadióny. Teraz bolo tých ľudí ešte menej a ja sa opäť pýtam prečo. Lebo to bol koncert v strede týždňa? Lebo mal slabú reklamu? Alebo len nevieme oceniť kvalitu? A tak sa ešte pýtam – ak nevieme podporiť takúto kapelu obyčajnou účasťou na koncerte, tak ktorú potom? Neviem, koľko fanúšikov im prišlo na predchádzajúce koncerty na turné a koľko príde na tie ešte plánované, no dúfam, že čo najviac, pretože Metropolis sa naozaj oplatí vidieť a počuť...