Mimoriadne silný koncertný víkend sme zažili na Liptove. Sobotňajšiemu Špinavému ugečku predchádzal v piatok 6. apríla v Liptovskom Mikuláši koncert kapiel ČAD, MALIGNANT TUMOUR a ACID FORCE v rámci spoločného turné Metaloví Bastardi Tour. V Liptovskom Mikuláši ich radi posilnili ešte HUMAN HUMUS.

 

A práve Human Humus odštartovali celú akciu. Pred časom si odbehli do Košíc predskakovať Napalm Death a v tento večer pre zmenu z veľkého pódia na ridersácke minipódium. Aj keď je pravda, že ich vokalista na ňom veľmi nepobudol, v akomsi delíriu pobehoval pod pódiom, strkal do ľudí, hádzal desivé ksichty a prevracal očami, ako by bol posadnutý. Bolo to veľmi pôsobivé a vhodne to dopĺňalo ich skladby o prehnitom ľudstve.


Po krátkej pauze sa to pod pódiom nahustilo o čosi viac. Niekoľko ľudí ma upozornilo, že teraz príde tá kapela, na ktorú sa najviac tešia, tá s tým svetovým thrashom. Mysleli tým Acid Force, bandu mladých trashmetalových šialencov. Na zvukovku si dali Ace Of Spades, ktorá už vypadla z ich koncertných setlistov, a naostro začali skladbou Towards The Nuclear Load. Potom už pokračovali poväčšinou skladbami z ich najnovšieho albumu Atrocity For The Lust ako napríklad I Am Skatingman, Atrocity For The Lust, Vein Ripper a ďaľšie. Po hudobnej stránke riadne naložili a dali fanúšikom to, čo od nich očakávali.

Predposlednou kapelou boli Malignant Tumour. Pokiaľ neviete, odkiaľ sú, tak pri prvom pohľade na ich gitaristu a špeciálne basáka Šimka vám nič iné ako Ostrava nenapadne. Spevák pre zmenu svojím oblečením a klobúkom či nastavením polohy mikrofónu nápadne pripomínal Lemmyho. Kapela funguje od roku 1991, tak nečudo, že si za tých 27 rokov našla fanúšikov vo všetkých kútoch bývalej spoločnej republiky. A tak aj v Riderse mala pod pódiom veselo a divoko. Kapele vyšiel naposledy album The Metallist na jeseň roku 2016, takže je ich setlist ešte stále založený z veľkej miery na skladbách z tohto albumu. Zneli napríklad Missig Rebelion, The Metallist, Walk Was We Talk, Kiss By Hammer, zo starších vecí to boli aj Electric Church, We Are The Metal, The Biggest Band.

Na záver prišli ČAD,spolu s Pištovými ,,prupovídkami" a humorom jemu vlastným. Takže zvukár bol albínsky brat Boba Marlyho, fanúšikovia boli jaštery a jašterice či draci a dračice a podobne. Bez ohľadu na to sa aj tak dá považovať za ich najväčšiu hviezdu bubeník Valér Tornád, ktorý keď spustí svoju guľometnú paľbu spoza bicích, máte pocit, že to riadi vysokopresný automat. Po dlhej absencii ich basáčky Bašky na koncertoch si konečne priviedli aj posilu. Nie síce súčasnú aktívnu mamičku na plný úväzok, ale basáka Hula, ktorý ich teraz sprevádza na aktuálnom turné. Zo skladieb sme si vypočuli novšie aj staršie hity z ich tvorby ako Štvaná Zver, Frustrovaný Dojebaný Nasratý, Démon Samoty, Vyvrheľ, Čertova Kovadlina, Satani, Ťažký Kov či Rabovačka.