Už sa blíži čas, kedy by symbolicky mali k jasličkám prísť traja králi nesúci dary. V prvú decembrovú sobotu (3. decembra 2016) priviezla agentúra EPG do bratislavského MMC kráľovnú, ktorá priniesla nehmotné dary v podobe piesní a dokázala, že titul metalovej kráľovnej jej patrí právom. Vážení poddaní, jej výsosť, DORO! Kdekto môže hovoriť, že už je stará. Hneď na úvod treba povedať - omyl. S ľahkosťou strčí do vrecka svojich kožených nohavíc hociktorú popovú hviezdičku.

  

Úvod zaobstarali s minútovou presnosťou nórski SPITFIRE (názov podľa legendárnej stíhačky z druhej svetovej vojny Supermarine Spitfire). Po pomalšom rozbehu nabrali istotu a štyridsaťpäťminútový set nenudil, ale ani extrémne neočaril. Sympatické kvarteto ukázalo, že Nórsko nie je len krajinou zasnúbenou rôznym odnožiam black a death metalu, ale nájde sa aj „mäkší“ žáner. Kapela vznikla v roku 2005 a je zaujímavé, že v dnešnej počítačovej dobe nemajú svoj web, ale len FB profil.

  

Presnosť je výsada kráľov, čo pre kráľovné asi neplatí. Doro za zvukov intra nastúpila o desať minút neskôr a neviem, či sa to podľa protokolu má tolerovať. Na jej ospravedlnenie však treba hneď dodať, že už druhý deň bojuje so silnou virózou. Ak by bola zdravá, určite by začala tak, ako je jej zvykom, presne. Čo by som ale neodpustil svojej platonickej láske z tínedžerských liet (pssst, neprezraďte to Lite Ford) v čase jej pôsobenia v skupine WARLOCK? Po intre spustila kapela v zložení Nick Douglas – basgitara, klávesy, Johnny Dee – bicie, Bas Maas – gitara, Luca Princiotta – gitara, klavesy a, samozrejme, Doro skladbu z albumu Triumph And Agony (1987) I Rule The Ruins. Tento album bol posledný, ktorý Doro nahrala so svojou materskou skupinou Warlock.

 

Po nej nasledovala „štadiónovka“ Raise Your Fist In The Air z posledného radového albumu Raise Your Fist. Celý setlist bol umne vyskladaný z piesní z obdobia Warlock aj sólovej dráhy. Nechýbala legendárna balada Für Immer, East Meets West, samozrejme, ani najväčší hit osemdesiatych rokov All We Are či z novších You′re My Family a Revenge. Nechýbalo tradičné Johnnyho sólo na bicie ani spoločné sólo oboch gitaristov, ktoré si môžete pozrieť na oficiálnom FB Doro práve z pohľadu Johnnyho spoza bicích.

  

Áno, na prvých skladbách bola poznať indispozícia spôsobená chorobou. Doro medzi pesničkami a počas sól sprievodných muzikantov odbiehala na kvapky do nosa a vysmrkanie. Postupom času sa ale rozospievala a až na malé nedostatky to dávala ako zdravá. Malý atómový reaktor aj napriek zákernému vírusu. Ta žena je snáď nezničiteľná. Zažil som ju aj zdravú, ale ani teraz a v takom stave sa nesnažila z ničoho vyvliecť. O jej nasadení svedčí aj to, že z pódia ju počas podpisovania sa fanúšikom musel takmer nasilu zabalenú do županu odvliecť manažér.

  

Kráľovná potvrdila svoj status aj napriek chorobe. Chcelo by to ale repete v stopercentnej kondícii, no excelencia by si zaslúžila viac oddaných poddaných.