Slnko pripekalo na zástupy čiernych tričiek. Na Letisku Letňany v Prahe sa ich zišli tisíce, ba až desaťtisíce. A väčšina z nich sa hrdo pýšila nápisom METALLICA. Práve láska k tejto kapele primäla thrashových nadšencov 18. augusta postávať v horúčavách na otvorenom priestore a čakať, kedy sa dostanú do areálu, kde štvorica ich idolov predvedie veľkolepú šou.

 

So vstupom do koncertného areálu to išlo ľahko. Množstvo ochrankárov zabezpečilo, že sa netvorili dlhé rady čakajúcich, pri stánkoch s pivom v pohári s logom koncertu to už s tými radmi bolo o čosi horšie. Dobre vychladené pivo aspoň čiastočne uľavilo od tepla, keďže nájsť kúsok tieňa a skryť sa pred páľavou bola takmer „mission impossible“. Pri pohľade na obrovské pódium, na stranách ktorého viselo gigantické M a A, však nejdenému metalistovi naskočili zimomriavky. A tých metalistov sa tam zišli všetky vekové kategórie – od malého chlapca s tričkom kapely až po kolená cez mladé partie, väčšie rodinky až po páry dôchodcov, ktoré vyzerali, že len zablúdili cestou zo záhradky. No aj im v žilách prúdi metalová krv a prišli si vychutnať legendárnu šou.


Na tú si ale všetci museli chvíľu počkať. Pred nažhavených fanúšikov sa najskôr postavila nórska trojica BOKASSA. Pre takúto kapelu bolo to pódium trochu veľké, no ich punk rock šmrncnutý hardcoreom a stoner punkom zašiel do každého kúta areálu. Počas polhodinového setu, ktorý odštartovali na chlp presne podľa plánu, predstavili svoje dva albumy, pričom ich najnovší Crimson Riders má len pár týždňov. Ako som sa však rozhliadala okolo seba, „metallicychtivých“ návštevníkov až tak nenadchli a nenechali sa rušiť pri poobednom opaľovaní.

 

Iné to už bolo, keď na pódium nastúpila čoraz populárnejšia zostava GHOST. Sakrálne kulisy, typické masky, hudba zarývajúca sa pod kožu - to všetko Švédi predviedli na ich prvom kázaní  v Českej republike. Trochu im však nesedelo žiariace slnko, ich šou si pýtala na dotvorenie dokonalej atmosféry trochu temnoty.


No ľuďom to neprekážalo, užívali si to za každých okolností a určite sa medzi nimi našli aj takí, ktorí si vstupenku zakúpili práve kvôli Skupine bezmenných duchov aktuálne vedenej Cardinalom Copiom. Záver ich setu patril ich momentálne asi najznámejším skladbám Dance Macabre (ktorou dali ochutnať svoj posledný album Prequelle ako napríklad aj úvodnou Rats) a Square Hammer.

 

Na rozdiel od prvých dvoch kapiel, hlavná hviezda večera začala s malým meškaním. Čo tam ale potom. Už pri úvodnom videu so soundtrackom Ectasy Of Gold premietanom na obrovských paneloch v pozadí pódia stáli všetkým fanúšikom chlpy na rukách. Škoda len ešte nezapadnutého slnka, ktoré sťažovalo premietanie. Ale to je tiež len detail. Video vystriedali tváre členov kapely Metallica v štýle posledného albumu Hardwired... To Self-Destruct, ku ktorému aktuálne turné prebieha už takmer tri roky, a celá hudobná šou mohla odštartovať. Samozrejme, s titulnou skladbou albumovej novinky Hardwired.

 

Páni James Hetfield, Kirk Hammett, Rob Trujillo a Lars Ulrich do toho išli od začiatku naplno. A viac ako 70 tisíc ľudí spolu s nimi tiež. Pri The Memory Remains prvýkrát prejavili, ako hlasno vedia spievať spolu s Jamesom či bez neho, keď bolo treba zastúpiť „babku“ z originálnej nahrávky. A určite to bolo aj z vďaky, že je obraz hrajúcej kapely prenášaný na panely, ktoré vlastne vytvorili jednu obrovskú obrazovku, a tak ho môžu vidieť aj tí, ktorí stáli v najzadnejších radoch.   

 

Hetfield sa prihovoril publiku, všetkých hromadne nazýval „rodinou Metallicy“ a sľúbil piesne nové, zo stredného obdobia a aj staré kúsky. To hneď splnili so skladbou Ride The Lightning z rovnomenného albumu starého 35 rokov.


Muzikantom to šlo ako za mlada. A pritom sú na scéne už krásnych 38 rokov, čo Hetfield nezabudol pripomenúť. Za tie roky sa zaslúžene dostali medzi legendy metalu či do Veľkej thrashovej štvorky a aby im tento status nikto ani náhodou nespochybňoval, na príprave šou si dali záležať. Videá dotvárali príbehy piesní, pribúdajúca tma pridávala na atmosfére (najmä počas The Unforgiven, pri prvých tónoch ktorej všetci nadšene výskali a odspievali každé slovo vrátane tónov gitary), chrliace plamene sponad konštrukcie a pyrotechnika umocňovali emócie.

 

Zaujímavé to bolo napríklad pri Moth Into Flame, kde v plameňoch nebola len moľa, ale aj celá kapela a pódium (našťastie, nie doslova), alebo pri neskutočnej One, kde bola celá kombinácia doplňujúcich prvkov hudby urobená tak, že vám stáli chlpy kompletne na celom tele. Svetelné lúče pretínajúce tmu nad hlavami publika, plamene, vojaci na obrazovke, zvuky vojny, svetlice,...

 

No nebolo to všetko počas koncertu až také vážne. Keď po The Day That Never Comes (ktorá odznela tento rok na tomto turné prvýkrát) dostali priestor na pódiu Rob a Kirk, všetci tušili, na čo sa majú tešiť. A najmä pri pohľade na Trujilla v menčestrovom károvanom saku. Pre veľký úspech z posledného pražského koncertu opäť zahrali kultovú Jožin z bažin, na konci ktorej sa na paneli na chvíľu objavil známy záber Ivana Mládeka a Iva Pešáka z klipu k tejto už takmer ľudovej záležitosti. Po tomto milom spestrení ostala pozornosť na basgitaristovi, ktorý zasóloval a počas toho nám na obrazovke pripomenuli Cliffa Burtona, zosnulého basgitaristu Metallicy.

 

Setlist potom ďalej odsýpal a ľudia sa bavili na obľúbené hity ako Master Of Puppets, For Whom The Bell Tolls či Seek & Destroy, ktorá ukončila základnú časť vystúpenia. Keďže sa ale všetci dožadovali pokračovania, M a A na bokoch pódia doplnil celý názov kapely, ten potom postupne zmizol a kapela sa vrátila, aby pokračovala s ešte jedným kúskom z posledného albumu Spit Out The Bone.

 

Na úplný záver ostávali neodohrané ešte dve najznámejšie a najobľúbenejšie diela. Nothing Else Matters naživo sa veľmi rýchlo zaradí medzi najkrajšie okamihy, aké ste v živote zažili. A čo veľkolepejšie ukončí asi 2 a pol hodinový set než Enter Sandman a ohňostroj? Azda už len milá a vďačná kapela, ktorá po odohraní ďakuje fanúšikom, hádže im plné hrste trsátok, spomína na svoj prvý koncert v Česku a milými slovami vyprevádza členov svojej „metallickovskej rodiny“ na cestu domov. A my ďakujeme Metallice za tento zážitok. Jej vystúpenia v Česku síce nie sú až takou raritou, takže mnohí ju nevideli prvýkrát a vedeli, čo mali čakať, aj tak je to „podívaná“, ktorú sa oplatí si zopakovať.

 

Setlist: Hardwired, The Memory Remains, Ride The Lightning, Harvester Of Sorrow, The Unforgiven, Here Comes Revenge, Moth Into Flame, Sad But True, The Day That Never Comes, Frantic, One, Master Of Puppets, For Whom The Bell Tolls, Creeping Death, Seek & Destroy, Spit Out The Bone, Nothing Else Matters, Enter Sandman

 

P.S.: Nezabudnite si stiahnuť profesionálny živý záznam z tohto koncertu na https://scan.livemetallica.com/ – pomocou čiarového kódu zo vstupenky.