novom albume thrashmetalovej firmy menom METALLICA už bolo napísané naozaj dosť. Počnúc od Ulrichových nejasných náznakov až po hlasné ubezpečenia, že na albume tvrdo makajú, končiac názormi rockerov, či je tento album očakávaným počinom alebo už len zbytočným zárezom v diskografii americkej legendy.

 

Povedzme si to na rovinu. Málokto dnes očakáva od tejto štvorice niečo nové. Fanúšikovia chcú počuť hlavne Enter Sandman alebo Master Of Puppets. Alebo Whiskey In The Jar či Nothing Else Matters. A ak aj chcú nový album, majú požiadavky, aby to bolo niečo nové, ale zároveň stará dobrá Metallica.

 

V roku 2014 sa začala v koncertných setlistoch z času na čas objavovať novinka Lords Of Summer. A podľa odoziev nevykročili Hetfield a spol. práve šťastnou nohou. Kritika na internete bola pomerne dosť tvrdá a odozvy na koncertoch slabé. Je novinka ale naozaj taká úbohá? Iste, nie je to tá najväčšia thrashová pecka. Ale má všetko, čo urobilo Metallicu tým, čím je dnes. Naliehavý Jamesov vokál, Larsovu dvojšľapku, Kirkove sólo či Robertovu nápaditú basgitaru. Samozrejme, tento predkrm obsahuje všetky známe, stokrát prevarené ingrediencie, iba použité v inom pomere. Je namieste sa však pustiť do úvah, aký osud by stihol túto skladbu, keby sa objavil na najslávnejších albumoch z osemdesiatych rokov? A naopak, obstáli by v mlynčeku času piesne ako Seek And Destroy, Creeping Death, Battery či Sad But True, keby s nimi Metallica prišla dnes? Tieto skladby sa medzi fanúšikmi stali hitmi tektonických rozmerov, ale nemá na to vplyv aj fakt, že vznikli v správnom čase na správnom mieste? A napokon, ako by uspel album Death Magnetic v osemdesiatych rokoch?

 

Všetko to sú legitímne otázky. Zakončím to poslednou – ktorý album od Metallici sa za posledných 25 rokov tešil výrazne pozitívnym reakciám laickej i odbornej verejnosti?


spustiť videospustiť video

Použité zdroje:
Foto: billboard.com